Japonijoje šiandien – Lėlių šventė. Kuo ji ypatinga?

shutterstock_Hina-Matsuri
shutterstock_Hina-Matsuri
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-03 10:04
AA

„Hina-Matsuri“, arba Lėlių šventė, Japonijoje minima kasmet kovo 3 dieną. Tai mergaičių šventė, svarbi šeimoms, kuriose auginamos mergaitės. Taip dukroms linkima sveikatos, laimės ir sėkmės.

Vos tik gimusi, kiekviena japonų mergaitė gauna specialių, dažnai kartą iš kartos perduodamą lėlių rinkinį. Šventės metu lėlės išdėstomos tam tikrame altorėlyje septyniomis pakopomis. Tokiu būdu meldžiamasi už dukterų laimę, prašoma joms sėkmės visose gyvenimo srityse. Šventės metu susirenka visa šeima, draugai ir vaišinasi arbata, saldainiais. Kadangi šventė sutampa su persikų žydėjimu, namai išpuošiami persikų žiedais.

Šventės metu lėlės išdėstomos tam tikrame altorėlyje septyniomis pakopomis.

Lėlių plukdymas atbaido nesėkmes

Istoriškai šios šventės metu lėlės buvo plukdomos laivais upėse visoje Japonijoje ir kasmet išsiunčiamos į jūrą. Buvo tikima, kad šis specialus ritualas atbaido nesėkmes, ligas ir blogą likimą. Su laiku pradėta manyti, kad tokiu būdu tik išlaidaujama ir žmonės pradėjo saugoti lėles, jas laikyti namuose.

Nors kai kurios šventovės iki dabar dar siūlo lėlių plukdymo ritualus kiekvienais metais. Po plukdymo ritualo lėlės surenkamos ir sudeginamos.

shutterstock_vaišės_hinamtsuri

Vaišės – būtinos

Lėlių šventė neatsiejama ir nuo vaišių. Vaišinamasi patiekalais iš spalvingų ingredientų: daržovių, kiaušinių, jūros gėrybių pagamintais sušiais, moliuskų sriuba ir kitokiais patiekalais. Priklausomai nuo krašto maisto tradicijos gali būti skirtingos. Tačiau tradicija mergaitėms dovanoti trijų spalvų (žalius, baltus, raudonus) saldainius, vyrauja beveik visur. Šios spalvos turi savo reikšmę: raudona atbaido blogį, žalia pritraukia sveikatą, o balta simbolizuoja tyrumą.

7 pakopų platforma ir lėlės – iš kartos į kartą

Tradiciškai dekoratyvinės lėlės dedamos ant specialios septynių pakopų platformos, padengtos raudonu audeklu. Kiekviena pakopa turi savo reikšmę.

Viršutinėje, pirmojoje, pakopoje yra vieta svarbiausioms lėlėms. Jos reprezentuoja imperatorių, kuris laiko lazdą, ir imperatorienę, kuri rankose laiko vėduoklę. Šalia padedamos dvi žvakidės.

Antroje pakopoje yra trys rūmų ponios, kurios laiko sakės gėrimui skirtus indus. Trečioje yra penki muzikantai. Kiekvienas jų turi skirtingą muzikos instrumentą. Ketvirtoji pakopa rodo du ministrus, kurie paprastai būna vaizduojami su lanku ir strėlėmis. Ant penktosios pakopos yra trys samdiniai, kurie laiko valymo įrankius. Iš vienos jų pusės mandarinų, iš kitos – sakurų medis.

Ant šeštosios ir septintosios pakopų lėlių nėra, vietoj jų dedami gražūs miniatiūriniai daiktai (komoda su veidrodėliu, maža dėžutė drabužiams laikyti, miniatiūriniai indai ir pan.)

Tai yra pagrindinės pakopos, bet kai kada platforma gali būti ir kitokia. Pavyzdžiui, paprastesnė trijų dalių. Toks lėlių ir jų atributų rinkinys pildomas detalėmis, branginamas ir neretai perduodamas iš kartos į kartą.

Jei lėlių savininkė miršta ir nėra giminių, kurie jas paveldėtų, lėlės su atributais atiduodamos šventykloms – ten po maldų yra sudeginamos.

shutterstock_vaišės_hinamtsuri

Mergaitės nori modernių žaislų

Nors tėvai pirmenybę teikia tradicinėms lėlėms, perduodamoms iš kartos iš kartą ir turinčioms reikšmę šeimai, mergaitės negali atsispirti šiuolaikiniams žaislams. Todėl šiuolaikinių japonų namuose dažnai galima rasti platformą, pagamintą iš šiuolaikinių žaislų, pavyzdžiui, princesių stiliaus, be to mergaitės mėgsta ir Hello kitty, ir kitus žaislus bei jų atributus.