Kodėl kartais reikia paverkti?
Ašaros kartais laikomos silpnumo požymiu. Tačiau taip nėra – jei užgniaužtume jausmus ir neverktume, vieną dieną tai prasiveržtų didele jėga – depresijos, įtūžio ar ilgalaikio nerimo pavidalu. Negana to, būna ne tik skausmo, bet ir džiaugsmo ašarų. Todėl kartais paverkti – tik į naudą!
Vienas 15 metų trukęs tyrimas atskleidė, kad moterys vidutiniškai verkia 47 kartus per metus, o vyrai – 7. Verkiama dažniausiai vakare – po darbo, parėjus namo. Dauguma žmonių paverkę jaučiasi mažiau liūdni ir nebe tokie pikti.
Prolaktinas yra pagrindinis streso hormonas ir moterys jo turi daugiau, todėl natūralu, kad dėl biologinių priežasčių moterys verkia dažniau. Negana to, kai moterys verkia, ašaros liejasi upeliais, o vyrų ašarų liaukos yra kitokios. Kai vyrai verkia, akys gali vos sudrėkti.
Pagal evoliuciją vyrai irgi mažiau verkė, nes buvo užsiėmę plėšrių gyvūnų medžiokle – būti emociškai silpniems nebuvo kada. Tačiau laikai pasikeitė, ir dabar žmonės patiria psichologinę, ne fizinę medžioklę. Tad jei jaučiamas poreikis, reikia paverkti.
Ir nesvarbu, kaip verkimas atrodo, kodėl ir kaip dažnai verkiama.
Tai paskatina įsiklausyti į save
Jeigu išgyvenate didelę netektį – išsiskyrimą, artimojo mirtį, iširusią draugystę, atleidimą iš darbo ir pan., paverkti tiesiog būtina. Introvertai paprastai linkę jausmus gniaužti savyje, kol galiausiai prapliūpstama verkti dėl kokio nors menkniekio – sugedusios spynos ar pamačius senyvą (ir nebūtinai nelaimingą!) žmogų. Taip kūnas siunčia signalus, kad reikia sustoti, atsikvėpti, susivokti, kas vyksta, suprasti, kaip jaučiatės, ir tiesiog apraudoti netektį.
Nuo savo emocijų niekur nepabėgsite, turite jas išgyventi, kad galėtumėte eiti pirmyn. Verkimas – tai gijimo ženklas.
Tai pagerina nuotaiką
Kartais, rodos, esate geros ar neutralios nuotaikos, žiūrite romantinį filmą ar dramą arba klausotės lyrinės muzikos ir staiga susigraudinate. Ir tegu – toks paverkimas galiausiai pakelia nuotaiką, tai tarsi savotiškas išsivalymas. Iš pradžių jaučiatės liūdnai, bet praėjus valandai ar dviem suprasite, kad nuotaika netgi geresnė, nei buvo prieš žiūrint filmą ar klausantis liūdnų dainų. Ir kad esate ramesni.
Tai palaiko stabilesnę būklę
Nors skamba paradoksaliai ir verkimas nesiasocijuoja su stabilumu, vis tik jis gali palaikyti jūsų bendrą emocinę pusiausvyrą. Jaunesni žmonės linkę nerodyti savo silpnosios pusės ir net sudėtingomis situacijomis laikosi povyzos, tarsi niekas jų nejaudina. To pasekmės – besivystantis nerimas, nemiga, nusilpusi imuninė sistema, nuovargis, depresija, širdies ligos. Nelaikykite visko savyje – atraskite laiko paliūdėti ir išsiverkti. Tai gali padėti atrasti pusiausvyrą, kai jaučiatės pažeidžiami.
Tai mažina kraujo spaudimą ir šalina toksinus
Žmonių ašaros, skirtingai nei gyvūnų, išsiskiria dėl patiriamo emocinio streso. Taip išreiškiami ir išgyvenami jausmai.
Yra ištirta, kad tų, kurie psichoterapijos metu paverkia, kraujo spaudimas ir pulsas iškart sumažėja. Taip pat pastebėta, kad verkimas padeda pašalinti toksinus, kurių organizme atsiranda emocinio streso metu. Taigi verkimas gerina sveikatą.
Tai reiškia, kad esate žmogus
Žmonių ašaros, skirtingai nei gyvūnų, išsiskiria dėl patiriamo emocinio streso. Taip išreiškiami ir išgyvenami jausmai – tiek džiaugsmas, tiek skausmas, tiek nusivylimas ar ilgesys. Todėl ašaros viso labo reiškia, kad esate žmogus. Ir būti jautriam nėra blogai – juk jūsų išgyvenamos teigiamos emocijos taip pat būna stiprios!