Kuo bičių pikis naudingas šaltuoju metų laiku?

Bičių pikio granulės / „Fotolia“ nuotr.
Bičių pikio granulės / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-11-19 18:04
AA

Jau nuo neatmenamų laikų žmonės augino ir prižiūrėjo bites. Šios ne tik dovanoja medų, bet ir teikia kitus labai vertinamus produktus: bičių pienelį, bičių duonelę, vašką ir bičių pikį, kitaip žinomą propolio vardu. Būtent jį popiežius Pijus XII paskelbė šventu produktu. Kuo gi jis toks ypatingas ir kokią naudą teikia?

Farmacijos įmonės „Medicata“ tyrėjos Vilmos Stankutės teigimu, bičių pikį įvertins tiek jaunimas, tiek vyresnio amžiaus asmenys. O šio produkto teikiama nauda – labai didelė.

„Pirmiausia vertėtų sužinoti, kas yra tas bičių pikis. Tai sakinga medžiaga, kurią bitės naudoja savo „statybos“ darbams. Dažnai girdimas ir naudojamas žodis propolis, išvertus iš graikų kalbos reiškia „miesto apsaugą“. Būtent tokiomis „gynybinėmis“ funkcijomis ši medžiaga ir pasižymi. Jis pagaminamas bitėms renkant sakus ir maišant juos su nedideliu kiekiu bičių vaško, žiedadulkių ir medaus.

Kaip ir visos išvardytos sudėtinės dalys, bičių pikis turi begalę naudingų savybių, kurios patvirtintos ne tik senolių išmintimi, bet ir moksliniais tyrimais. Pirmiausia, bičių pikis žinomas dėl plataus antibakterinio spektro. Tyrėjai patikino, jog šis gali būti veiksmingas prieš agresyvias bakterijas, pasižymi antigrybelinėmis ir antivirusinėmis savybėmis, yra puiki priemonė, padedanti išvengti peršalimo, viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų uždegimo, ausų ligų ir infekcijų.“

Propolis – efektyvi priemonė, gebanti kovoti su vėžiu, teigia medicinos mokslų daktaras Algirdas Baltuškevičius. Todėl jos vartojimas rekomenduojamas ne tik profilaktiškai, bet ir sergant.

„Bioinformatikos ir medicinos tyrimų duomenimis, bičių pikis gali ir geba kovoti su onkologinių ligų simptomais. Atlikti eksperimentai įrodė propolio efektyvumą sergant kasos, inkstų, šlapimo pūslės, odos, prostatos, storosios žarnos, krūties, kepenų, smegenų ir kraujo vėžiu.

Bičių pikis sudarytas iš daugiau nei 300 aktyviųjų sudedamųjų dalių. Dauguma jų – polifenoliai (antioksidantai), kurie kovoja su ligomis ir pažeidimais organizme. Be to, ištirta, jog bičių pikis gali padėti sušvelninti šalutinius chemoterapijos efektus.“

Anot Vilmos Stankutės, propolis – natūralus antibiotikas, kurio pagalba gali būti gydomos ne tik peršalimo ligos, bet ir žaizdos ir nudegimai.

„Dažna šiuolaikinio žmogaus problema – atsparumas atibiotikams. Nuo per dažno jų vartojimo rekomenduojama naudoti probiotikus, kurie išsaugo gerąsias savybes žarnyne. Viso to gali neprireikti, jei vietoj to pasirinksite bičių pikį. Izoliuotos rūgštys atstos antibiotikų veiksmingumą.

Beje, bičių pikis greitina žaizdų ir nudegimų gijimą, skatina naujų ląstelių augimą. Taip pat labai rekomenduojamas kaip burnos ir žarnyno dezinfekantas, cukraus kraujyje stabilizatorius.“