Lietuvė Kamilė tapo Anglijos Metų elektrike – apie įniršusius vyrus, „nemoterišką“ profesiją ir pinigus

Elektrikė Kamilė / Asmeninio archyvo nuotr.
Elektrikė Kamilė / Asmeninio archyvo nuotr.
Jūratė Juškevičiūtė
Šaltinis: Žmonės
A
A

Iš Mažeikių kilusi Kamilė (28) net dvidešimt metų praleido Jungtinėje Karalystėje, kurioje baigė mokslus ir pradėjo dirbti buhaltere. Visgi, profesinėje veikloje jai norėjosi dinamikos, todėl vieną dieną ji priėmė kiek netikėtą sprendimą – užsimanė tapti elektrike. Rodos, kad taip ir turėjo būti, nes dabar Kamilės rankoje – geriausios 2024 metų Anglijos elektrikės apdovanojimas. Kalbėdama su Žmonės.lt ji papasakojo, kodėl pamatę moterį elektrikę taip suglumsta vyrai, kaip jai pavyko gauti darbo pasiūlymą net Maroke ir ką apie tokį jos pasirinkimą galvoja šeima.

Rodos, kad tarp to, kas anksčiau buvo suprantama kaip „vyriška“ ir „moteriška“, beveik neliko ribų. Tačiau aplinkiniai vis dar stebisi, kad Kamilė pasirinko elektrikės profesiją. Ji atskleidė, kad tokia mintis šovė ne atsitiktinai – buhaltere vienoje elektros įmonėje dirbusi mergina pastebėjo, kad elektrikai už mažiau darbo valandų gaudavo kone trigubą atlygį.

„Prieš dešimt metų dirbau elektrikų kompanijoje kaip buhalterė ir tada pamačiau, kiek tie vyrai uždirba. Už mažiau valandų jie gaudavo kone trigubai daugiau nei aš, todėl pagalvojau, kad būtų įdomu pabandyti ir man. Tačiau pasakiusi kolegoms, kad susidomėjau, jie visi iš manęs juokėsi ir sakė: „nejuokink, ką tu čia moteris tokį darbą dirbsi?“. Dėl to dar labiau užsispyriau. Norėjau tiek jiems, tiek pačiai sau įrodyti, kad ir moteris gali“, – Žmonės.lt sakė Kamilė.

Elektrikė Kamilė
Elektrikė Kamilė / Asmeninio archyvo nuotr.

Užsispyrimo jai tikrai netrūko – lietuvė baigė net tris metus trukusius elektrikų kursus, kuriuos sudarė praktiniai ir teoriniai užsiėmimai. Labiausiai elektriko darbas Kamilę žavėjo savo dinamika.

„Patiko, kad galima kokias keturias dienas dirbti kokiame nors objekte, paskui pakeisti aplinką ir kokią dieną praleisti prie kompiuterio rašant schemas ir planuojant darbus. Taip, būna dienų, kai pilna dulkių ir tenka sunkiai fiziškai dirbti, bet kitą dalį laiko galima praleisti sau gražiai atsisėdus“, – savo darbo specifiką paaiškino pašnekovė.

Dabar Kamilė jau skaičiuoja dešimtus elektrikės karjeros metus ir atvirauja, kad iš jos pradžioje pasijuokę kolegos, dabar dažnai klausią patarimų. Tačiau su klientais vis dar pasitaiko nemalonių situacijų.

„Man atėjus į objektą, būna įvairių reakcijų, o ypač iš statybininkų, kurie dar iš tų kitų laikų ir jiems matyti moterį tokiame darbe neįprasta. Kartais jie net pasijaučia nejaukiai ir nori man padėti viską susinešti. Jiems keista, kad moteris taip sunkiai dirba“, – pasakojo elektrikė.

Tiesa, per merginos karjerą buvo ir dar nemalonesnių atvejų. Kartą jos paslaugų atsisakyta būtent dėl to, kad ji – moteris.

„Kartą atėjau pas vieną vyrą sutvarkyti jungiklį, o šis pasakė, kad jam nemalonu, kad moteris tvarkys. Sakė, kad nejauku, jog aš viską suprantu, o jis ne ir dėl to net pasijautė pažemintas, ir atsisakė mano paslaugų“, – prisiminė lietuvė.

Kamilė prakalbo ir apie kitą jos darbe vyraujantį stereotipą – dažnam atrodo, kad elektrikai neuždirba pakankamai pinigų, kad galėtų pilnavertiškai pragyventi. Iš pradžių panašiai galvojo net jos močiutė.

„Mano močiutė nelabai suprato, kiek elektrikai uždirba, todėl pergyveno dėl manęs. Ji turėjo tokį nusistatymą, kad visi žmonės baigę universitetus gauna daugiau pinigų negu kokie elektrikai. O realybė yra tokia, kad elektrikai jau per pirmuosius darbo metus gali uždirbti daugiau“, – atviravo ji.

Elektrikė Kamilė
Elektrikė Kamilė / Asmeninio archyvo nuotr.

Elektriko darbas dažnai įvardijamas kaip „vyriškas“, tačiau per paskutinius keletą metų Kamilė sutiko dar kelias jos keliu einančias moteris.

„Su viena moterimi elektrike teko net kartu dirbti. Buvo labai įdomu, nes kartais atėję į kokį objektą žmonės nustebdavo pamatę mane ir sakydavo: „O, moteris“. O tada pamatydavo dar vieną ir dar labiau nustebdavo: „O, dvi“ (juokiasi). Gyvenime vienos elektrikės nebuvo matę, o čia net dvi iš karto“, – su šypsena Žmonės.lt pasakojo Kamilė.

Jai savo darbo užkulisius pradėjus dalintis socialiniuose tinkluose, susisiekė ir kelios elektrikės merginos iš Lietuvos. Pastarosios Kamilei dėkojo, kad nebijo dalintis savo patirtimi, mat jos to daryti kol kas nedrįsta – gąsdina neigiami komentarai. Tiesa, neigiamų reakcijų sulaukia ir Kamilė.

„Kelios lietuvės elektrikės man rašė per „TikTok’ą“, bet jos pačios šiek tiek slepiasi nuo socialinių tinklų. Sakė, kad joms sunku rodytis viešai, nes sulaukia nemalonių komentarų ir todėl bijo. Pas mane kokių 80 proc. komentarų geri, o likę – irgi įžeidžiantys, „padurninantys“. Tačiau manęs tai nepaveikia, nes aš per dešimt metų jau visko prisiklausiau. Apskritai neigiamus komentarus daugiausia palieka vyrai, nes jie įsižeidžia, kad moteris dirba tokį darbą ir dar jai gerai sekasi..“ – pastebėjo pašnekovė.

Viena iš priežasčių, kodėl Kamilė viešai kalba apie savo profesiją yra noras įkvėpti kitas moteris, kad šios gali dirbti, ką tik įsigeidusios. Jos pastangos ir įdirbis nelieka neįvertinti – 2024 metais ji gavo metų Anglijos elektrikės apdovanojimą.

„Apdovanojimuose vertina pagal darbus ir pasiekimus. Aš praėjusiais metais dirbau kokiose keturiose šalyse, net Maroke turėjau projektą, o komisijai tai labai patiko. Taip pat jie žiūri, ar tu toliau mokaisi ir gilini žinias, o aš kiekvienais metais einu į įvairius kursus“, – pasiekimais džiaugėsi moteris.

Nors Anglijoje sulaukė sėkmės, jaunoji elektrikė neseniai iš Londono persikėlė gyventi į Kauną. Pasak jos, čia geresnis pragyvenimo lygis ir puiki gamta.

„Londone reikia labai daug uždirbti, kad galėtum normaliai gyventi. Tarkime, būna, kad uždirbi kokius 6 tūkstančius svarų per mėnesį, bet pusę jų išleidi ant mažo butuko nuomos, o pinigų juk dar reikia maistui, mašinos draudimui ir pan., galiausiai lieka vos ne nulis. O gyvenimas Lietuvoje visai kitoks – ramesnis tempas, mažiau šurmulio, nuostabios vasaros“, – teigė emigrantės duoną dvidešimt metų krimtusi lietuvė.

Elektrikė Kamilė
Elektrikė Kamilė / Asmeninio archyvo nuotr.

Gyvenimas Lietuvoje per daug Kamilės darbo dinamikos nepakeis, net priešingai, galimai padės užkopti į naujas aukštumas. Ji pasiryžusi užsiimti skirtingais projektais net dešimtyje šalių. Lankydamasi svetur ji darbą derina su atostogomis – kelias valandas praleidžia objekte, o kitas, tyrinėja naujas vietas.

„Esu užsispyrusi padirbėti 10 šalių, jau turiu planą ir žinau 9 šalis, kuriose dirbsiu. Klientus dažniausiai randu per „LinkedIn“ arba kai koks nors žmogus pamato mano turinį „instagrame“ bei „tiktoke“. Galiu patikinti, kad socialiniai tinklai tikrai atveria duris“, – Žmonės.lt sakė elektrikė Kamilė.