LRT etikos kontrolierė priėmė sprendimą dėl Editos Mildažytės laidos

Beata Tiškevič ir Edita Mildažytė / LRT laidos stop kadrai
Pranešimas spaudai, Žmonės.lt
Šaltinis: Žmonės
AA

LRT etikos kontrolierė Daina Elena Andrikienė, atsižvelgdama į Editos Mildažytės pateiktų klausimų pašnekovei Beatai Tiškevič turinį laidoje „Svečiuose pas Editą“, nusprendė, kad E.Mildažytė pažeidė LRT žurnalistų etikos kodekso nuostatus.

„Pripažįstu, kad šis mano darytas interviu nebuvo stiprus. Apgailestauju, jei pašnekovė jautėsi nesmagiai, tačiau noriu atsakingai pasakyti, kad jokios tyčios ar piktybiškumo iš laidos kūrybinės grupės  pašnekovei nebuvo.

Kita vertus, laida sukėlė daug prieštaringų nuomonių ir vertinimų, paskatino diskusiją visuomenėje ir žurnalistų bendruomenėje apie privatumo ribas bei labai skirtingus visuomenės požiūrius kai kuriais klausimais. Apie tai savo išvadas pasidariau“, – sakė laidos kūrėja Edita Mildažytė.

Etikos kontrolierės sprendime nurodyti du pažeisti Kodekso straipsniai. Pirmasis yra 7 straipsnis, kuriame apibrėžiama, kad žurnalistas bendraudamas su valstybės ir visuomenės institucijomis, įstaigomis ir asmeninis privalo veikti pagarbiai, korektiškai ir dalykiškai, laikydamasis nustatytų elgesio standartų ir reikalavimų bei gerbdamas kitų asmenų teises. Taip pat nurodyta, kad buvo pažeistas Kodekso 45 straipsnis, pagal kurį žurnalistams draudžiama žeminti LRT vardą ir (ar) dalykinę reputaciją.

Beata Tiškevič ir Edita Mildažytė / LRT laidos stop kadras

Žmonės.lt primena, kad sausio pradžioje LRT portale pasirodžius laidai „Svečiuose pas Editą“, žado netekę žiūrovai nesiliovė dalintis savo įspūdžiais ir komentarais. Editai Mildažytei kliuvo dėl klausimų laidos viešniai tinklaraštininkei ir verslininkei Beatai Tiškevič, o pats interviu buvo įvertintas kaip netaktiškas puolimas.

„Kiek kartų per savaitę myliesi? Kodėl skuti kojas, jei pati esi feministė ir propaguoji feminizmo vertybes?“. Tai tik keli E.Mildažytės klausimai sutrikdę ir B.Tiškevič, ir dalį žiūrovų. Jiems taip pat užkliuvo netaktiškas laidos vedėjos tonas.

Laidos pasirodymas eteryje – „klaida“

„LRT sau taiko aukštus žurnalistikos reikalavimus, vadovaujasi Etikos kodeksu, kuris yra įsipareigojimas sau ir visuomenei. Ir nors žurnalistai užduoda aštrius klausimus, tai turi daryti neįžeisdami asmens garbės ir orumo, o nuomonę reikšti etiškai. Tačiau reikia pasakyti, kad šioje situacijoje matome ir savo atsakomybę.

Tai, kad laida pasiekė eterį, laikome klaida. 

Visos netiesioginio eterio laidos yra peržiūrimos, kad atitiktų ne tik etikos, bet ir turinio kokybės reikalavimus, tačiau šįkart mechanizmas nesuveikė, ir tai, kad laida pasiekė eterį, laikome klaida. Su komanda jau aptarėme, kaip ateityje išvengti tokių apmaudžių klaidų“, – sakė LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas.

Iš eterio nepašalins

Nepaisant kontroversijos, LRT administracija nusprendė laidos iš mediatekos nepašalinti.

Kilo diskusijos visuomenei svarbiomis temomis, o tai teigiamas šios istorijos poveikis.

„LRT turinį iš portalo šalina tik itin kritiniais atvejais, t.y., kai patenka klaidinanti ir neteisinga informacija. Taip pat įvertinome faktą, kad dėl  šios „Svečiuose pas Editą“  laidos kilo diskusijos visuomenei svarbiomis temomis, o tai teigiamas šios istorijos poveikis. Bet reikia pripažinti, kad ši situacija sukėlė minčių padiskutuoti dėl šių principų taikymo ateityje“, – sakė G.Oganauskas.

„Svečiuose pas Editą“ laida parodė, kad feminizmo, požiūrio į jį temos yra labai aktualios visuomenėje, todėl nacionalinis transliuotojas ketina sugrįžti prie diskusijų apie tai.

Šį sezoną LRT mediatekos žiūrovai jau išvydo 27 laidos „Svečiuose pas Editą“ epizodus. Artimiausiu metu bus parodytos dar 9 iš anksto nufilmuotos laidos. 

B.Tiškevič: „Su tokiu bendravimu retai susiduriu“

Po to kai laida sausio pradžioje pasirodė eteryje, Žmonės.lt susisiekė su Beata Tiškevič ši patikino, kad nors visada gerbė laidų vedėją Editą Mildažytę, šis interviu ją nustebino.

„Pokalbis buvo nufilmuotas 2021 m. rugpjūtį, tad nuo jo jau praėjo keli mėnesiai, mano emocijos ataušusios, dėl to ir prisiminimai gali būti netikslūs“, – portalui Žmonės.lt sakė Beata Tiškevič.

Aš negaliu sukontroliuoti kito asmens elgesio mano atžvilgiu, bet galiu sukontroliuoti savo emocijas ir savo pačios požiūrį į save. 

„Na, aš tikėjausi gražaus, atviro pokalbio, jaučiau didelę pagarbą Editai dar tuomet, kai pati buvau LRT laidų vedėja, ji man buvo pavyzdys. Džiaugiausi, pagaliau turėsianti progą su ja pabendrauti (anksčiau tik prasilenkdavome LRT koridoriuose).

Kai pokalbis pakrypo visai kita linkme, nustebau, bet vis tikėjausi, kad dar grįšime į vėžes. Po pokalbio kurį laiką jaučiau nuovargį, nes su tokio tipo bendravimu retai susiduriu savo gyvenime, tai likau apstulbinta.

Tačiau rezultatu labai džiaugiuosi: man reikėjo pamatyti iš šalies, kaip viskas atrodė, reikėjo išgirsti žmonių nuomones, visa tai susitikrinti su savo jausmais, buvusiais interviu metu.

Taip pat dar kartą supratau, kad aš negaliu sukontroliuoti kito asmens elgesio mano atžvilgiu ar jo požiūrio į mane, bet aš galiu sukontroliuoti savo emocijas, savo bendravimą ir savo pačios požiūrį į save. Tuo ir užsiėmiau to interviu metu“, – apie interviu su Edita Mildažyte portalui Žmonės.lt pasakojo Beata Tiškevič.

Beata Tiškevič / Ugnės Henriko nuor.

Etikos komisija

Nacionalinio transliuotojo Etikos kodeksas priimtas 2019 m., tais pačiais metais pradėjo dirbti Etikos komisija. Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujai priimtam LRT įstatymui, LRT veikia etikos kontrolierius, kurio funkcija – užtikrinti etikos normų ir etinės atsakomybės, susijusios su transliuotojo žurnalistų profesine veikla, taikymą. Paskelbus viešą atranką, LRT taryba pernai 5 metų kadencijai etikos kontroliere patvirtino Dainą Eleną Andrikienę.

Skaitykite daugiau