Savo gyvenimą tarp Lietuvos ir Italijos dalijanti mados ekspertė Marija Palaikytė lankėsi Venecijos karnavale. Jo metu visas miestas tampa tarsi spektaklio scena, kurioje vaikšto ypatingais kostiumais pasipuošę žmonės. Stilistė portalui Žmonės.lt papasakojo savo įspūdžius ir atskleidė, ar tokia šventė galėtų vykti Lietuvoje.
Venecijos karnavalo metu itin ryškiai mintyse iškyla Williamo Shakespeare'o mintys apie gyvenimą kaip teatrą – turbūt organizatoriai ir siekia, kad žmonės bent trumpam pabėgtų nuo įprasto ritmo, darganos, ir įsilietų į spalvotų įvaizdžių jūrą. Šioje šventėje jau antrą kartą lankėsi stilistė, mados ekspertė Marija Palaikytė. Jai kompaniją palaikė vienas garsiausių Lietuvos floristų Mantas Petruškevičius.
„Tikiuosi, kad tikrai ne paskutinį kartą čia lankiausi. Pirmą kartą buvau tik stebėtoja, šiemet jau norėjosi pasipuošti, o ateityje bent kartą norėčiau ir pati išbandyti įspūdingus teatrališkus karnavalui būdingus kostiumus. Žvelgiant į renginio lankytojus akivaizdu, kad ruoštis reikia ilgai ir ypač dėmesingai“, – portalui Žmonės.lt pasakojo ji.
Marijos aprangoje šiemet svarbiausi buvo vintažiniai akcentai. „Tai skrybėlaitė iš mano daug metų rinktos vintažinių galvos aksesuarų kolekcijos ir įspūdinga vintažinė segė. Suknelė ir kiti elementai buvo iš mano pačios proginių drabužių. Neabejoju, kad nesunku sukurti išskirtinį derinį – svarbiausia pasitelkti savitus aksesuarus“, – tikino stilistė.
Paklausta, kas labiausiai prikaustė dėmesį Venecijos karnavale, Marija atsakė, jog tai – kostiumų galybė ir išskirtinumas.
„Labiausiai žavi tai, kad karnavalas nėra tik uždari renginiai – visas miestas tampa vienu dideliu kostiuminiu spektakliu. Puošiasi tiek vietiniai, tiek miesto svečiai iš viso pasaulio. Neįtikėtina, kokia įkvepianti tiesiog pribloškiančių kostiumų gausa ir įvairovė. Puošiasi visi: ir vaikai, ir jaunimas, ir brandūs karnavalo svečiai. Venecija visada palieka neišdildomą įspūdį, kad ir kiek ten važiuočiau dėl meno parodų ar kitų renginių, bet karnavalas yra vienintelis tiesiog kitos realybės festivalis“, – portalui Žmonės.lt sakė M.Palaikytė.
Paprašius papasakoti, kaip apskritai atsirado Venecijos karnavalas, Marija teigė, jog jis turi keletą savo populiarumo istorinių etapų:
„Viena legenda pasakoja, kad Venecijos karnavalas galimai prasidėjo 1162 m. po karinės Venecijos respublikos pergalės prieš Akvilėją, kuomet žmonės, švęsdami laimėjimą, susirinko šokti Šv. Marko aikštėje.
Tačiau oficialia valstybine švente karnavalas tapo XIII amžiuje. Tik pati šventė ne visada atrodė taip pat. Visų pirma, kaukės buvo ne tik puošmena, bet ir galimybė pasislėpti, tapti neatpažįstamiems, netgi nesilaikyti vyraujančių normų. Taip pavykdavo tarsi nutrinti atskirtį tarp socialinių sluoksnių, užsiiminėti lošimais ar net nesivadovauti amoraliais laikytų romantinio elgesio kriterijų. Tad istoriškai karnavalas turėjo tiek pozityviąją, tiek ir tamsiąją pusę, kuri iki šiol Venecijos miestą gaubia legendomis.“
Be to, kaip sakė Marija, Venecijos karnavalo tema būtent šiuo periodu neretai įkvepia teminius renginius organizuoti ir kituose Italijos miestuose. Tačiau stilistė prieštarautų absoliučiam jo atkartojimui kitose pasaulio vietose, nes Venecijoje renginys ypatingas dėl savitos kultūros.
„Tad, neabejoju, kad tam tikras renginys Venecijos karnavalo tema gali vykti bet kur – taip pat ir Lietuvoje. Tačiau kelias savaites Venecijos karnavalą imituojančių festivalių tikrai nereikia stengtis atkartoti niekur kitur. Kiekviena šalis, kultūra ar net miestas turi savas tradicijas ir tame ir yra viso pasaulio įvairovės žavesys“, – portalui Žmonės.lt kalbėjo ji.
Be to, Marija lankėsi seniausioje kavinėje pasaulyje „Caffe Florian“, kuri įkurta 1720 metais. Anot pašnekovės, buvo nuostabu pajausti tą laikmečio dvasią, klausytis istorijų apie įspūdingas asmenybes, kurie čia lankydavosi kadaise, o kartu stebėti, kokį susidomėjimą ši vieta išlaiko ir dabar.
„Venecijos karnavalo metu – tai vienas pagrindinių traukos centrų, visi pasipuošusieji kantriai laukia eilėje tam, kad galėtų pabūti šioje ypatingoje kavinėje. Aš lankiausi ne pirmą kartą – visada būdama Venecijoje užsuku į šią unikalią vietą puodeliui jų garsiojo karšto šokolado ar ledais gardintos kavos. Tiesa, kavinė niekada neatrodo taip įspūdingai, kaip šios šventės metu, kai būna pripildyta fantastiškais kostiumais išsipuošusių karnavalo svečių!“, – portalui Žmonės.lt sakė M.Palaikytė.
Marijos Palaikytės akimirkos – galerijoje: