Po karališkojo vizito – M.Palaikytės dosjė pirmųjų porų stiliui: kas nustebino ir kas nuvylė

Belgijos karalius Pilypas ir karalienė Matilda, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė / Irmanto Gelūno, Žygimanto Gelūno, Luko Balandžio / BNS nuotr.
Belgijos karalius Pilypas ir karalienė Matilda, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė / Irmanto Gelūno, Žygimanto Gelūno, Luko Balandžio / BNS nuotr.
Indrė Pepcevičiūtė-Bogušienė
Šaltinis: 15min
2022-10-30 17:08
AA

Tris dienas Lietuvoje viešėjo Belgijos karališkoji pora – karalius Philippe'as ir karalienė Mathilde. Vizito metu juos lydėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Pirmosios poros stebino savo apranga, kuri yra neatsiejamai stipri komunikacijos priemonė. Mados tendencijų analitikės Marijos Palaikytės paprašėme įvertinti jų įvaizdžius.

„Pirmųjų porų, politikų apranga yra nepaprastai svarbi. Ji svarbi ir per užsienio vizitus, ir priimant užsienio svečius, ir galiausiai reprezentuojant savo šalį gyventojų akyse. Apranga yra stipri nebyli komunikacijos priemonė, kuri parodo labai daug, ir ji neabejotinai yra pagarbos ženklas – renginiui, institucijai, progai, svečiams, kitiems žmonėms.

Neretai aukšto rango politikų, valdžios vadovų susitikimuose apranga tampa vienu iš įrankių diplomatiniams ryšiams užmegzti, pagarbai svečiams ir savo šalies identiteto simbolikai parodyti“, – kodėl svarbu kalbėti apie šalies vadovų įvaizdį, sakė mados tendencijų analitikė M.Palaikytė.

Marija Palaikytė / Asmeninio archyvo nuotr.

Pirmąją dieną, pasitinkant karališkąją šeimą, D.Nausėdienė vilkėjo baltą paltuką žemiau kelių, puoštą juodu kaspinu, prie jo derino juodus aukštakulnius batelius, juodą skrybėlaitę ir margą suknelę. Prezidentas G.Nausėda vilkėjo juodą kostiumą ir baltus marškinius, prie jų derino tamsų raštuotą kaklaraištį.

Karalienė Matilda buvo pasipuošusi margu pilkšvos, melsvos ir violetinės spalvos paltuku, prie kurio derino tokią pat margą rankinę ir batelius, o visą derinį užbaigė ryškiu galvos apdangalu – mėlyna skrybėlaite.

Karalienė Mathilde, Belgijos Karalius Pilypas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Vakare pirmųjų porų laukė iškilminga vakarienė Valdovų rūmuose, kurioje reikėjo paisyti „black tie“ aprangos kodo. Prezidentas ir karalius vilkėjo kostiumus, ryšėjo „varlytes“, pirmoji ponia pasipuošė ilga sidabrine suknele, segėjo masyvų papuošalą su gintaru, karalienė žavėjo ilga šilkine oranžine suknele, marginta melsvomis gėlėmis, jos galvą puošė tiara.

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Dianos Nausėdienės rengiama valstybinė vakarienė Jo Didenybės Belgijos karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos karalienės garbei / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Antradienį Nausėdos karalių Philippe'ą ir karalienę Mathilde supažindino su Vilniaus senamiesčiu, apsilankė Aušros Vartų koplyčioje, vėliau Vilniaus universitete susitiko su studentais. D.Nausėdienė ir karalienė Matilda šiai progai pasirinko monochrominius derinius: pirmoji šalies ponia – balkšvo kostiumėlio ir paltuko, prie kurio buvo priderinti papuošalai, bateliai ir delninė, Belgijos karalienė – raudonos suknelės, švarkelio ir derančių aksesuarų. Prezidentas su karaliumi vilkėjo tamsius kostiumus ir paltus, karalius Philippe'as ryšėjo ryškesnį rusvai oranžinį kaklaraištį, G.Nausėda derino tamsesnių atspalvių.

Karalienė Mathilde, Belgijos Karalius Pilypas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Vakare Lietuvos pirmoji pora G.Nausėda ir D.Nausėdienė dalyvavo Belgijos karaliaus Philippe'o ir Belgijos karalienės Mathilde atsakomajame renginyje Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Iškilmingam renginiui D.Nausėdienė pasirinko sidabrinę horizontalaus audinio rašto ilgą suknelę pūstesnėmis rankovėmis, Belgijos karalienė vilkėjo švelniai rusvo atspalvio blizgaus audinio kostiumėlį, prie kurio derino panašaus atspalvio tviskantį švarkelį, aukštakulnius batelius ir delninę. Prezidentas ir karalius, kaip ir pirmadienio vakarą, vilkėjo tamsius kostiumus bei ryšėjo „varlytes“.

Jo Didenybės Belgijos Karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos Karalienės rengiamas atsakomasis renginys / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Trečiadienį Lietuvos prezidentinė pora ir Belgijos karališkoji pora lankėsi Kaune, kur juos miesto meras Visvaldas Matijošaitis su savo gyvenimo drauge Loreta Stonkiene priėmė Istorinėje Lietuvos prezidentūroje.

D.Nausėdienė šiam vizitui Kaune pasirinko gėlėto audinio rašto bordo suknelę ilgomis rankovėmis, dengiančią kelius, prie jos derino panašaus atspalvio aukštakulnius. Belgijos karalienė Matilda vilkėjo pilką suknelę ilgomis rankovėmis, puoštą ryškių geltonų žiedų gėlėmis. Prie jos derino geltonus aukštakulnius batelius, tokios pat spalvos galvos apdangalą bei auskarus, šviesiai rudas odines pirštines ir delninę. Prezidentas G.Nausėda rinkosi juodą kostiumą, o kaklaraiščio atspalvis derėjo prie pirmosios ponios suknelės. Belgijos karalius vilkėjo melsvai pilkšvą kostiumą, prie jo derino melsvą kaklaraištį, margintą gelsvais, rusvais raštais.

Belgijos Karaliaus ir Karalienės viešnagė Kaune / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Sėkmingo įvaizdžio išlaikyti nepavyko

Paprašyta įvertinti pirmosios Lietuvos poros įvaizdį, kokią aprangą, aksesuarus rinkosi susitikimams su Belgijos karališkąja pora, M.Palaikytė negailėjo gerų žodžių vizito pradžiai ir sakė, kad tai – „sveikintinas vienas sėkmingiausių mūsų šalies pirmosios poros stiliaus pasirinkimų“.

Tačiau, jos teigimu, iškilmingam vakarui Filharmonijoje pasirinkta suknelė, o ir trečią dieną sekęs apsilankymas Kaune, nepadėjo išlaikyti sėkmingo įvaizdžio iki šio Belgijos karališkosios poros vizito pabaigos.

„Suprantama, kad, priklausomai nuo renginio, skiriasi formalumas, bet sveikintina, kad pirmą ir antrą dieną iki vakaro buvo išlaikoma bendra įvaizdžio harmonija.

Kalbant apie atskirus derinius, monarchų pasitikimo proga pirmosios ponios D.Nausėdienės apranga, manau, buvo gera, teisinga, džiugu, kad abi damos puošėsi galvos apdangalais – tai buvo gražus pagarbos ženklas. D.Nausėdienės pasirinkimas buvo daugiau klasikos ir elegancijos pavyzdys, bet svarbiausia, kad tokio rango aprangoje išlaikytas protokolinis formalumas“, – sakė M.Palaikytė.

Karalienė Matilda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė lankosi Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje / Eitvydo Kinaičio / Prezidento kanceliarijos nuotr.

Mados tendencijų analitikė, kalbėdama apie pirmosios mūsų šalies ponios aprangą, išskyrė papuošalus – kaip tuos, kurie simbolizuoja tautinį identitetą:

„Atskiras dėmesys – papuošalams. D.Nausėdienė visomis progomis renkasi išskirtinio dizaino, gana masyvius papuošalus. Pozityvi jų pusė yra tai, kad akcentuojamas gintaras.

Diana Nausėdienė susitikime su studentais / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kalbant apie pirmųjų šalies ponių aprangą, pagrindinis dalykas yra protokolinis formalumas, įprasmintas statusas, nepamirštant, kad apranga yra ryški ne tik komunikacijos priemonė, bet skirta ir ryšiui užmegzti, pagarbai parodyti, ir, iš kitos pusės, savo tautinio identiteto simbolikai komunikuoti. Dėl papuošalų dizaino galima diskutuoti – jie gali patikti, gali nepatikti, bet iš principo rinktis simbolinius aprangos elementus ir, šiuo atveju, gintarą yra labai sveikintina.“

Belgijos karališkosios poros ir Lietuvos pirmosios poros stilius (28 nuotr.)
+22

Vertindama aprangą, kuri pirmadienio vakarą buvo vilkima per iškilmingą vakarienę Valdovų rūmuose, M.Palaikytė gyrė, kad išlaikytas protokolinis formalumas.

„Tai yra „black tie“ renginys, suknelė iki žemės. Kalbant apie statuso išpildymą – tai yra gana kuklus, nuosaikus derinys, kuris apskritai atspindi mūsų pirmosios ponios stilistiką.

Kaip ir minėjau, išlaikytas nuoseklumas – nuo pirmo derinio pasitinkant Belgijos karališkąją porą, per vakarinę dalį, iki antradienį vykusios ekskursijos ir susitikimų. O monochrominė apranga yra labai sveikintina, išbaigta net iki šviesių batelių. Nežinau, ar ji buvo pasirinkta sąmoningai ar ne – tarsi tokia šviesos tema, vertinant ir šio laikotarpio įtampą, problematiką. Labai gražu būtų, jei už viso to slypėtų taikos ir šviesos žinutė“, – sakė M.Palaikytė.

Tačiau sėkmingą vizito pradžios pirmosios ponios įvaizdį, M.Palaikytės teigimu, sugadino antradienio vakarui ir trečiadieniui pasirinktos suknelės.

„Apmaudu, kad sėkmingo įvaizdžio nepavyko išlaikyti iki paties Belgijos karališkosios poros vizito pabaigos. Filharmonijoje jautėsi ypatinga šventinė nuotaika ir daug svečių maloniai nustebino savo apgalvotais ir aprangos kodą atitinkančiais deriniais.

Deja, bet turiu sutikti su viešoje erdvėje pasklidusia kritika, kad mūsų pirmosios ponios apranga sudarė šiuolaikiškumo stokojantį įspūdį.

Deja, bet turiu sutikti su viešoje erdvėje pasklidusia kritika, kad mūsų pirmosios ponios apranga sudarė šiuolaikiškumo stokojantį įspūdį, klausimų kėlė tiek horizontalaus audinio rašto, tiek ir viršutinę kūno dalį optiškai išplatinančio silueto pasirinkimas, kurie buvo nepalankūs individualioms proporcijoms.

Sėkmingas įvaizdis susideda iš daug elementų, bet esmė yra išbaigtumas, nuoseklumas ir visuma. Tai ne tik gražus drabužis, bet ir aksesuarai, šukuosena, makiažas, o galiausiai: laikysena, eisena ir t. t.

Man mūsų pirmosios ponios įvaizdyje pritrūko šiuolaikiškumo, lengvumo ir sėkmingo balanso tarp idėjinio drabužių derinių kūrybiškumo, o tuomet – nuoseklumo ir kokybiško galutinio įgyvendinimo.

Lygintis su Belgijos karaliene tikrai nereikėtų, nes aukščiausių valstybės postų asmenys tikrai neprivalo būti stiliaus ikonomis, bet suprasti reprezentacinę aprangos funkciją ir įvaizdžio svarbą valstybę reprezentuojantiems asmenims – būtina“, – kalbėjo M.Palaikytė.

Belgijos Karaliaus ir Karalienės viešnagė Kaune / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Išskirtiniai komplimentai karališkajai porai

Gražių žodžių mados tendencijų analitikė negailėjo kalbėdama apie Belgijos karališkosios poros aprangos pasirinkimą.

„Išskirtiniai komplimentai karališkajai šeimai. Nuostabus, pribloškiantis, be galo įspūdingas karalienės Matildos drabužis, kuriuo ji puošėsi per iškilmingą vakarienę Valdovų rūmuose. Bet čia jau kalbame apie mados meistriškumą.

Žinoma, išlavintas skonis, išskirtinis stilius yra didelis privalumas, bet tai nėra pamatas, kai kalbame apie pirmuosius šalies asmenis. Nes čia yra ne mados ir ne grožio konkursas, o esminiai dalykai – teisingai paskleista žinutė, nuoseklumas, išbaigtumas, protokolinis formalumas ir drabužiai, kurie iš principo tinka juos vilkinčiam žmogui. Be abejo, turi būti atitinkama kokybė, tinkamas audinių pasirinkimas ir kt., – sakė M.Palaikytė.

Nuostabus, pribloškiantis, be galo įspūdingas karalienės Matildos drabužis.

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Dianos Nausėdienės rengiama valstybinė vakarienė Jo Didenybės Belgijos karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos karalienės garbei / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

– Antradienio dieną Belgijos karalienė rinkosi labai ryškų raudoną derinį. Raudona iš principo yra klasikinė spalva, kuri aktuali visada, bet šiemet ji yra ypač madinga. Atrodytų, kad paprasta čia taip monochromiškai nuo galvos iki kojų apsirengti, bet iš tikrųjų ne. Suderinti skirtingus raudonos tonus nėra paprasta. Šis derinys yra įsimintinas ir išskirtinis.

Belgijos karalienės Matildos stilius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Galbūt mane šiek tiek stebina, kad suknelė buvo tokia ilga, nes tai – ne tokia formali proga. Bet vėlgi tada jau kalbame apie individualų stilių, akivaizdu, kad karalienė per šį vizitą demonstravo savitus derinius, savitą stilių, kuris yra drąsus, ryškus, spalvingas, ir toks jis išliko ir per formalius, ir per mažiau formalius renginius. Kad ir pirmasis derinys atvykimo proga – jis buvo margas, ir ne tik paltukas, bet ir rankinė, bateliai, o dar galvos apdangalas, kuris buvo ypač ryškios spalvos.

Karalienė Mathilde, Belgijos Karalius Pilypas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Apibendrindama galiu pasakyti, kad Belgijos karalienės stiliaus sprendimai per visą vizitą atspindėjo ne tik protokolinę aprangą, bet subtilų, įsimintiną, individualų stilių, gebėjimą pasitelkti madą kaip įrankį pačia geriausia prasme.“

Belgijos Karaliaus ir Karalienės viešnagė Kaune / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Paklausta apie apavą, M.Palaikytė sakė, kad ir formalioje aprangoje atsiranda vis daugiau laisvės interpretacijai ir individualiam stiliui, tad avėti tiek žemakulnius, tiek aukštakulnius batelius nėra klaida, nes žavingai atrodo ir vieni, ir kiti.

Belgijos karalienės Matildos stilius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Lietuvos pirmosios ponios Dianos Nausėdienės stilius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Mados tendencijų analitikės teigimu, labai svarbus ne tik pavienių asmenų įvaizdis, bet ir bendras poros, kad būtų išbaigtas, derėtų tarpusavyje.

Kalbėdama apie prezidento pasirinkimą, pagyrė už segimą Vyčio ženkliuką, tačiau dėl vienos detalės iškėlė klausimą – ar tikrai jos čia reikėjo. „Matau, kad prezidento palte įsegtas Vyčio ženkliukas – tai puiku. Gal man truputį į akis krito šilkinė fantazija palto kišenėlėje, bet tai tikriausiai vienintelis dalykas, kuriam kelčiau klausimą – ar jos čia reikia“, – sakė M.Palaikytė.

Karalienė Mathilde, Belgijos Karalius Pilypas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Lietuvos Prezidentinės ir Belgijos Karališkosios poros apsilankymas Aušros vartų koplyčioje (20 nuotr.)
+14
Lietuvos Prezidentinė ir Belgijos karališkoji poros susitiko su VU studentais (14 nuotr.)
+8
Belgijos karaliaus ir karalienės iškilmingas renginys Nacionalinėje filharmonijoje (41 nuotr.)
+35
Belgijos karaliaus ir karalienės viešnagė Kaune (58 nuotr.)
+52