Magija ar psichoterapija: ko tikisi ir ką gauna pasirinkusieji vieną ir kitą kelią?
Dvasinis skausmas – pats baisiausias. Jam nėra nuskausminamųjų. Žmogus imasi bet ko, kad tik jį numaldytų. Tačiau kokie argumentai vienus nuveda pas magijos pasaulio atstovus – būrėjus taro kortomis, baltuosius magus, raganas ir chiromantus, o kiti ieško psichoterapeutų pagalbos?
Tuo metu, kai žmonės karštligiškai blaškosi, ieškodami atsakymo į klausimą, kaip gyventi, psichoterapeutai ir magijos pasaulio atstovai varsto vieni kitus piktais ir pašaipiais žvilgsniais.
„Šarlatanai! – rėkia pirmieji. – Jūsų metodai moksliškai nepagrįsti, jūsų veiklos nereglamentuoja profesinės etikos kodeksas, jūs, užuot padėję, kenkiate, jūs tik imate pinigus ir naudojatės savo dirbtinai išpūstu autoritetu!“ „Savo mokslu įtikėję bailiai! – nenusileidžia antrieji. – Jūs bijote prisiimti atsakomybę už žmogaus likimą, jūs net nematote jo ateities, tai kaip galite jam padėti? Kaip galite žinoti, kas jam geriausia? O jei ir padėsite, tai užtruks kokius trejus metus: koks žmogus tam ryžtųsi?“
„Raganų medžioklė, prasidėjusi IV a., trunka iki šiol: iki šiol mus smerkia ir persekioja, – guodžiasi chiromantas, taro kortų žinovas ir magijos eilinis (kaip pats save vadina) Leopoldas Malinauskas. – Atėję pas psichologą, jam pasakosite valandą, dvi ir taip – porą mėnesių. Žmonės, apsilankę pas mane, nešneka: jie klausosi. Turiu pusvalandį, per kurį išvardiju, ką rodo kortos. Dažniausiai jos rodo teisingai.“
O psichikos sveikatos specialistai ginasi, kad psichologija – rimtas mokslas, turintis savo tyrimų objektą – žmogaus psichiką, patvirtintų darbo ir eksperimentų metodų. Žmonės vis dar neatsakingai vertina savo psichinę sveikatą – kur kas menkiau nei fizinę. Jei lūžta koja, neina pas odontologą ar pas veterinarą: ieško kvalifikuoto chirurgo. Tik sielai suskaudus kažkodėl patraukia ne pas kvalifikuotus specialistus: psichologus, psichoterapeutus, psichiatrus, o pas būrėjus, raganas ar magus.
Kodėl žmonės eina ir pas vienus, ir pas kitus?
Apie 60 proc. magijos specialistų klientų – moterys, todėl vieni svarbiausių yra meilės klausimai ir rūpesčiai: „Kurį pasirinkti? Ar jis mane tebemyli? Ar jis man ištikimas? Kokia palankiausia vedybų data?“ Tačiau, pavyzdžiui, krizė šiek tiek pakeitė klausimų santykį. Tuo metu meilės klausimus į antrą planą nustūmė verslo bei finansų problemos: „Kokios mano karjeros perspektyvos? Kur ir kokio darbo ieškoti? Ar pavyks išmokėti paskolą?..“
Žmonės į magijos pasaulio atstovus kreipiasi iš nevilties. Jie nori išgirsti, kad jų laukia sėkmė.
Žmonės į magijos pasaulio atstovus kreipiasi iš nevilties. Jie nori išgirsti, kad jų laukia sėkmė. Jie trokšta greitos vilties injekcijos – „matau, tau dabar sunku, bet po metų sutiksi aukštą turtingą tamsiaplaukį ir už jo ištekėsi“.
Viltis sužadina dvasines jėgas, padeda optimistiškiau ir drąsiau žvelgti į gyvenimą. Tiesa, kartais ateina žmonių, genamų paprasčiausio smalsumo: kai kurie magai juos priima ir jiems buria, kiti jų paprašo išeiti.
Nuoskaudos, netektys, sielvartas, stringantys santykiai, košmariški sapnai, nerimas, pyktis, depresija, skausmai, neturintys aiškios fizinės priežasties... Galiausiai – sutvarkytas, ramus ir geras gyvenimas, kuriame kažkodėl nėra džiaugsmo. Tai – vis tos problemos, kurias žmonės atsineša į psichoterapeuto kabinetą. Jei būrimas – kelionė į ateitį, tai psichoterapija – kelionė į save.
Kuo iš esmės skiriasi magija nuo psichoterapijos?
Trukmė – pirmas esminis skirtumas. Susitinkant kartą per savaitę vieną valandą, psichoterapija gali trukti nuo kelių (elgesio, kognityvi) iki 8–10 mėnesių (egzistencinė) ar net nuo kelerių iki keliolikos metų (analitinė psichoterapija, psichoanalizė). O būrimas užtrunka maždaug pusvalandį. Tiesa, dauguma magijos specialistų teigia, kad turi nuolatinių klientų ir kad žmogus, užsukęs vieną sykį, dažniausiai grįžta.
Paslaptis. Didysis inkvizitorius F. Dostojevskio romane „Broliai Karamazovai“ skelbia, kad žmonės visuomet norėjo „magijos, paslapties ir autoriteto“. Magijos pasaulyje viso to – su kaupu. Kai kurie būrėjai ar raganos šį efektą dar pastiprina: įdomiai rengiasi, apstato patalpą simboliais, statulėlėmis, žvakėmis, degina smilkalus, pasitinka įėjusįjį tam tikru magišku ritualu. Irvinas D. Yalomas, mokslų daktaras, garsus psichoterapeutas ir rašytojas, teigia, kad norėdamas sukurti autentišką santykį su klientu psichoterapeutas turi atsisakyti paslapties ir autoriteto galių. „Psichoterapijos stiprybė – proceso atskleidimas ir gydymo principų aiškumas“, – tvirtina mokslininkas.
Magijos pasaulio atstovai nevengia patarimų ir mano, kad duoti teisingą – pats geriausias darbo efektyvumo rodiklis.
Patarimai. Žmonės visais laikais troško patarimų. Patarimų knygos – vienos perkamiausių, straipsniai, kuriuose apstu sunumeruotų patarimų, – vieni skaitomiausių. Magijos pasaulio atstovai nevengia patarimų ir mano, kad duoti teisingą – pats geriausias darbo efektyvumo rodiklis.
„Ateina pas mane koks vyriškis – nusiminęs, apskuręs, plaukais apaugęs, purvinas, – pasakoja magijos eilinis L. Malinauskas. – Aš tokiam iš karto liepiu: nusipirk naujus batus, brangų laikrodį, apsikirpk, padoriai apsirenk – tada į tave žiūrės.“ Psichoterapeutai patarimų vengia kaip velnias kryžiaus, nes joks specialistas neturi teisės klientui primesti savo vertybių ar brukti jam savo elgesio normų, kad ir kokios jos pačiam atrodytų teisingos. Psichikos sveikatos specialistas tik padeda žmogui atrasti, kas jam yra tikra ir teisinga.
Rezultatai. Magų darbo rezultatas – viltis, aiškumas, kartais žmogaus gyvenimo pokyčiai (moteris, abejojanti, kurį vyrą pasirinkti, galiausiai pasirenka; vyriškis, svarstantis, investuoti ar ne, apsisprendžia investuoti).
Psichoterapeutų rezultatas – pirmiausia vidinis: žmogus išmoksta susigaudyti su jausmais, toleruoti nežinią ir neapibrėžtumą, atranda dvasinės stiprybės šaltinį, pradeda pasitikėti savimi ir kitais. Išnyksta skausmas, užgyja sielos žaizdos.
Geros psichoterapijos poveikis yra ilgalaikis. Išmokstama susidoroti su gyvenimo sunkumais ir labai maža tikimybė, kad ateity vėl prireiks psichoterapeuto. Magijos poveikis susijęs su konkrečiu klausimu ir dažniausiai trumpalaikis. Iškilus kitam klausimui, žmogus vėl pravers raganos ar chiromanto buveinės duris.
Žuvies kepsnys ar žvejyba?
Perfrazuojant seną patarlę, būrėjas vaišina žuvimi, o psichoterapeutas duoda meškerę ir išmoko žvejoti. Bėda, kad ne visi turi laiko ilgai trunkančiai žvejybai, bijo imtis veiksmų ir su jais tenkančios atsakomybės. Taro kortų žinovas, išmetęs ant stalo kortas, pasako, kuriuo keliu pasukti. Chiromantas, pažvelgęs į delną, papasakoja, kas laukia (jei specialistas geras, blogų dalykų stengsis nesakyti). Ragana nuima prakeiksmą ir dovanoja užkalbėtą sėkmės talismaną. Ir pasaulis tampa šviesesnis...
TAIP PAT SKAITYKITE: NLP treneris Vidas Jankauskas: „Nesėkmės būtinos, jei norime ko nors išmokti iš tikrųjų“
Psichoterapeutas skatina keistis, o keistis – skausminga. Jis padeda aptikti sielos žaizdas ir po truputį jas gydyti, o sielos chirurgija – skausminga, kaip ir kūno.
Psichoterapeutas moko, kaip pačiam tvarkytis su santykiais ir jausmais, ragina sustoti ir pažvelgti į savo sielos gelmes. Prisiimti atsakomybę už visą šviesą ir už visą purvą, kuriuos pacientas ten aptinka. Bet nepasako, kuriuo keliu pasukti: jis lydi, stebi, palaiko, supranta ir kantriai laukia, kol sprendimą padiktuos pati žmogaus širdis. Psichoterapeutas skatina keistis, o keistis – skausminga. Jis padeda aptikti sielos žaizdas ir po truputį jas gydyti, o sielos chirurgija – skausminga, kaip ir kūno. Ne taip lengva mokytis žvejoti, ne taip lengva susitaikyti su tuo, kad išsvajotosios žuvies kurį laiką nepagausi. Menkai guodžia tai, kad vėliau galėsi žvejoti, kiek įsigeisi, ir visada seksis! Valgyti juk norisi dabar...
Į būrėjus ir magus kreipiasi tie žmonės, kurie vengia prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Nenuostabu, kad atsakomybės baimė ypač sustiprėja sunkiu gyvenimo periodu.
Rinkitės atsargiai
I. D. Yalomas teigia, kad pagrindinis psichoterapeuto darbo įrankis – jo paties asmenybė. Tas pats tinka ir magams. Galia regėti ateitį ar galia susisiekti su dvasių pasauliu bus bevertė, jei magas ar būrėjas nemokės jos tinkamai panaudoti ir iš jos semiamos informacijos tinkamai perduoti klientui.
Psichoterapeutai ilgai mokomi dirbti su žmonėmis, taip pat dirba ir su savimi: visiems jiems privaloma asmeninė psichoterapija, trunkanti ne vienus metus.
Pagrindinis to tikslas – geresnė darbo su pacientu kokybė: puikiai save pažįstantis psichoterapeutas sugebės dirbti taip, kad jo asmenybė, jausmai ir vertybės pacientui ne trukdytų, o būtų maksimaliai naudingi. Be to, psichoterapeutai dirba remdamiesi etikos kodeksu, kuris viešai skelbiamas Lietuvos psichologų sąjungos interneto puslapyje.
Dauguma magijos pasaulio atstovų tokio mokymo neturi, kažkokio magijos etikos kodekso taip pat nėra. Tarp jų yra šviesių, išmintingų, šiltų, dvasiškai stiprių asmenybių. Tačiau yra ir apsimetėlių, ir tiesiog nenuoširdžių. Psichoterapeutai – taip pat žmonės, tačiau jų galimybės „nusidėti“ kur kas mažesnės nei būrėjų ar raganų. Šie savo veiklą grindžia tik asmenine atsakomybe ir sąžine – ją sunku patikrinti.
Kaip atpažinti prastą specialistą ir laiku nuo jo pasprukti?
Jis piktnaudžiauja valdžia. Nei psichoterapeutas, nei magijos specialistas neturi piktnaudžiauti ta valdžia ir autoritetu, kuriuos jūsų pasąmonė jam suteikia. Viskas, kas jums liepiama ar sakoma, turi būti jūsų labui.
Jis nesilaiko konfidencialumo. Psichoterapeutai privalo laikytis konfidencialumo. Magijos specialistai taip pat turėtų tai daryti – juk ateinate su skaudžiais asmeniniais klausimais. O jei dar esate garsus, žinomas žmogus, bet už jūsų pasirinktos raganos durų jau trypčioja reporteriai su kameromis ir mikrofonais?..
Jis užkrauna jums savo rūpesčius, ima dėstyti teorijas ar ginti savo įsitikinimus. Jūs ateinate spręsti aktualių klausimų ir už tai mokate pinigus. Psichoterapeutų laikas visada ribotas (nuo 45 minučių iki valandos), magai jį skirsto įvairiai, tačiau bet kokiu atveju tiek vieni, tiek kiti turi gerbti jūsų laiką ir jį skirti jums.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kūrybos ir komunikacijos konsultantė: „Jei leidi sau pabūti „tuščiame kambaryje“, daug sužinai apie save“
Aš jį radau!
Idealiu atveju jau po pirmo pokalbio turi kilti jausmas, kad jums palengvėjo dėl to, kad kažkas jūsų klausosi, jus supranta ir stengiasi jums padėti. Kabineto apstatymas, specialisto (ar psichoterapeuto, ar mago, ar raganos) išvaizda, punktualumas, bendravimo būdas, akių kontaktas, tai, kaip jus pasitinka, turėtų skatinti jūsų pasitikėjimą juo. Geras specialistas niekada nevengia sunkių pokalbio temų ar kritikos, nežemina, negniuždo ir neatima vilties.