Šeštadienio vakarą televizijos žiūrovai rinkosi prie ekranų stebėti dramatiško „Eurovizijos“ finalo, transliuoto iš Malmės arenos, Švedijoje. Po skandalo su Nyderlandų atstovu Joostu Kleinu, scenoje pasirodė nebe 26, o 25 šalių atstovai, tarp kurių ir „Luktelk“ hito atlikėjas Silvester Belt, kuris užėmė 14 vietą. O laimėtoju tapo šveicaras Nemo su daina „The Code“!
Gegužės antrąją savaitę Švedijos mieste Malmėje vykusiame 68-ajame konkurse dėl nugalėtojo vardo varžėsi atlikėjai iš 37 šalių. Šeštadienį, gegužės 11-ąją, „Eurovizijos“ finale dėl trofėjaus ir Europos meilės kovojo 25 dalyviai.
O po balsavimo paaiškėjo, kad konkusą laimėjo šveicaras Nemo su daina „The Code“, o lietuvis Silvester Belt su „Luktelk“ pelnė 14 vietą. Tokį pat rezultatą 2022 metais su lietuviška daina „Sentimentai“ Lietuvai parvežė ir atlikėja Monika Liu.
Galutiniai finalo rezultatai:
Laimėtojo šveicaro Nemo pasirodymas „Eurovizijos“ finale su daina „The Code“:
Trofėjas dužo
Tiesa, nugalėtojo Nemo finalinį pasirodymą scenoje lydėjo kuriozas. Iš pernykštės konkurso laimėtojos Loreen rankų gavęs konkurso trofėjų – krištolinį mikrofoną – Nemo savo dainos pabaigoje jį netyčia sudaužė. Maža to, susižalojo dešinės rankos nykštį. Konkurso rengėjai iškart parūpino naują trofėjų ir spaudos konferencijoje šveicaras jau pozavo su „sveiku" mikrofonu, tačiau sutvarstytu pirštu.
Nyderlandų atstovo skandalas
Nors turėjo pasirodyti 26 šalys, šeštadienį paskelbta, kad Nyderlandų atstovas Joostas Kleinas diskvalifikuotas ir konkurse nepasirodys dėl „Eurovizijos“ užkulisiuose įvykusio incidento. Praėjus kelioms valandoms po atlikėjo nušalinimo, oficialiame Nyderlandų „Eurovizijos“ atrankos instagramo pusfinalyje @songfestival.avrotros paviešintas atviras laiškas apie Joosto Kleino diskvalifikaciją iš dainų konkurso. Griežtą konkurso rengėjų sprendimą Nyderlandų atstovai „neproporcingu“.
Nyderlandų atstovo pašalinimas nebuvo vienintelis nesklandumas. Paskutinėje finalo repeticijoje nepasirodė airių „ragana“ Bambie Thug, o vėliavų parade nedalyvavo šveicarai bei graikai.
Į neramumus įstraukė ir buvę „Eurovizijos“ dalyviai. Pernai su daina „Queen of Kings“ Norvegijai atstovavusi Alessandra paskutinę minutę atsisakė skelbti šalies balsus. O po kurio laiko tokiai jos pozicijai pritarė ir garsusis suomis Käärijä. Šis taip pat galiausiai atsisakė finalo metu skelbti Suomijos balsus.
Nepaisant visų skandalų, šou tęsėsi – „Eurovizijos“ finalą Malmėje pradėjo Švedijos princesės Victoria sveikinimas. Scenoje pasirodė ir pernai Švedijai pergalę išplėšusi atlikėja Loreen.
O pirmieji į konkurso sceną žengė praėjusių metų laimėtojos Švedijos atstovai, dvyniai Marcus & Martinus su daina „Unforgettable“. Jų pasirodymas scenoje išties atrodė įspūdingai – vaizdo ir šviesų efektai priminė tikrą „Eurovizijos“ diskoteką.
Antros į Malmės sceną žengė Ukrainos atstovės Alyona alyona & Jerry Heil, kurios atliko dainą „Teresa & Maria“. Skambant šiai dainai ne vienam kūnu ėjo šiurpai – scenoje atlikėja Alyona Alyona pati pasirodė tarsi Šventoji.
Vokietijos atstovas Isaak finale pasirodė trečias. Jis atliko dainą „Always on the Run“, kurią vainikavo laužai scenoje.
Ketvirta scenoje pasirodė po 30 metų į „Euroviziją“ sugrįžusio Liuksemburgo atstovė Tali. Ji atliko ritmingą dainą „Tali“.
Penktu numeriu turėjo pasirodyti Nyderlandų atstovas Joostas Kleinas, tačiau po skandalo vietoje jo į sceną žengė Izraelio atstovė Eden Golan. Daug audrų tarp „Eurovizijos“ gerbėjų dėl savo dalyvavimo sukėlusi Izraelio atstovė Eden Golan scenoje atliko dainą „Huriccane“.
Nors jis pasirodė šeštas, Silvester balsavimo numeris išliko 7-tas. Lietuvos atstovas užkariauti Europos širdis bandė su jau hitu tapusia daina „Luktelk“. Vos prasidėjus pirmiesiems dainos akordams salėje susirinkusi publika pašėlo, o su Silvester Belt pagal jo dainą šoko ne tik paslaptingieji atlikėjo šokėjai, bet ir visa Malmės arena.
„Ačiū, Europa. Raudona – dėl meilės. Siunčiame meilę visam pasauliui!“ – po pasirodymo scenoje rodydamas į savo raudono kostiumo švarką sakė Silvester Belt.
Po Silvester Belt į sceną lipo Ispanijos diva Nebulossa. 56-erių ispanė pasirodė su vogue šokėjais, kurie pagal feministišką dainą „Zora“ demonstravo aistringus šokių judesius
Toliau arenoje pasirodė pašėlę estai 5miinust & Puuluup su daina „(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi“. Per jų pasirodymą kartu šėlo ne tik žiūrovai Malmės arenoje, bet ir už televizijos ekranų.
Dešimtu numeriu scenoje pasirodė tarsi iš pragaro nužengusi Airijos atlikėja Bambie Thug su daina „Doomsday Blue“. Jos pasirodymas šokiravo ne vieną – žiūrovai sakė, kad tai, ką ji daro scenoje, primena „egzorcizmą“.
Po Airijos pasirodymo į sceną lipo kaimyninės Latvijos atstovas Dons. Nors jis pasirodė vienas, su jautria daina „Hallow“ latvis užpildė visą areną.
Po Latvijos pasirodė Graikijos atstovė Marina Satti. Ji atliko dainą „Zari“, kurios pietietiški ritmai išjudino visą areną.
Finale žiūrovai girdėjo ir Jungtinės Karalystės atstovo Olly Alexander dainą „Dizzy“. Žiūrint jo pasirodymą tikrai galėjo apsvaigti galva – scenoje pastatytas kubas ir šviesos efektai sukūrė kosmoso įspūdį.
Po brito scenoje pasirodė Norvegijos atstovai. Tai – grupė „Gåte“, kuri atliko rokerišką dainą „Ulveham“.
Italijos atstovė Angelina Mango į sceną žengė 15-tu balsavimo numeriu. Jau hitu spėjusi tapti daina „La Noia“ privertė šokti visą Malmės areną. Italės pasirodymą vainikavo ugnies fejerverkai.
Malmės arenoje skambėjo ir daina „Ramonda“, kurią atliko Serbijos atstovė Teya Dora. Jos lyrinę dainą pažymėjo įspūdingi vaizdo efektai ir scenoje „išdygusi“ ola.
16-tu balsavimo numeriu Malmės arenoje pasirodė skandalingai nuskambėję suomiai „Windows95man“ su daina „No Rules!“. Jų pasirodymo metu netrūko provokacijos, nuogybių ir fejerverkų.
Po suomių į sceną žengė Portugalijos atstovė iolanda. Ji atliko dramatišką dainą „Grito“, pagal kurią šoko ir paslaptingi, baltais galvos apdangalais prisidengę šokėjai.
19-tu balsavimo numeriu scenoje pasirodė linksmieji Armėnijos atstovai Ladaniva, kurie pasirengė surengti dar vieną „Eurovizijos“ vakarėlį. Skambant jų dainai „Jako“ ošia visa Malmės arena.
Po Armėnijos atstovų į sceną žengė vos 17-kos Kipro atstovė Silia Kapsis su daina „Liar“. Kartu į sceną su ja lipo ir jaunieji šokėjai, demonstravę energingus šokių judesius.
21 balsavimo numeriu scenoje pasirodė šveicaras Nemo. Atlikdamas dainą „The code“ jis demonstravo ne tik aukštas vokalo galimybes, bet ir prijungė repo posmelius. Žiūrint į jo pasirodymą galėjo apsvaigti galva – šveicaras dainuodamas dainą sukosi ant scenoje pastatyto disko.
Po šveicaro pasirodė paslaptingoji Slovėnijos atstovė Raiven. Ji atliko kūrinį „Veronika“, kuris mena Slovėnijos legendą.
23 balsavimo numeriu pasirodė „Eurovizijos“ favoritas, kroatas Baby Lasagna. Scenoje jis atliko rokerišką dainą „Rim Tim Tagi Dim“.
Po Kroatijos pasirodė aistringoji Sakartvelo žvaigždė Nutsa Buzaladze. Dainininkė atliko kūrinį „Firefighter“, per kurį pasirodė ir keturi aistringi šokėjai.
Prancūzas Slimane pasirodė 25 balsavimo numeriu. Jis scenoje atliko lyrišką dainą „Mon Amour“.
Paskutinė pasirodė Ausrijos atstovė Kaleen. Jos daina „We will rave“ arenoje ir už televizijos ekranų užkūrė tikrą reivo vakarėlį. Pasirodymo metu dėl šviesos ir garso efektų išties buvo galima pasijusti lyg naktiniame klube.
Fotogalerija:
Primename, kad nuo 2008 metų iki dabar „Eurovizijos“ formatas nesikeitė. Dvi dienas vyksta pusfinaliai, iš kurių į finalą patenka po 10 daugiausia balsų gavusių valstybių. Finale pasirodo 25 valstybės – konkurso šeimininkė (Švedija) ir „didysis penketas“, kuriam priklauso organizatoriai – Vokietija, Ispanija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Italija.
Balsavimas prasideda, kai pasirodo visų šalių atstovai, o komisijos ir žiūrovų balsai dalinami per puse – po 50 proc. Daugiausia balsų surinkusi valstybė gauna 12 „eurovizinių“ taškų, toliau seka 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
Sudalyvaukite Žmonės.lt apklausoje: