Meilė akla, bet tik ne pinigai

Pasimatymas / Vida Press nuotr.
Pasimatymas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-07-10 21:17
AA

Jei norite pamatyti, kaip draugės ima nejaukiai muistytis kėdėse, paklauskite jų, kiek jos uždirba, kiek pinigų išleido dovanoms per praėjusias Kalėdas ar kokią pinigų sumą tenka pakloti už būsto paskolą. Moterys yra labiau linkusios pasakoti apie sveikatos bėdas ar atostogų romanus, negu atskleisti savo ekonominę padėtį ir atlyginimą. Kartais – iš baimės ar dėl žinių stokos – savo finansinius reikalus paveda tvarkyti kitiems.

Tai greičiausiai nesvetima nė vienai iš mūsų, tiesa? Vienos stambiausių pasaulyje investicinių fondų ir finansinių paslaugų tiekėjos atlikta apklausa atskleidžia dar prastesnę situaciją: nors 92 proc. respondenčių norėtų išmokti planuoti finansus, net 80 proc. jų niekada apie juos nesikalba nei su šeimos nariais, nei su draugais. Kodėl taip nutinka?

Minėtoji apklausa atskleidė tam tikrus faktorius, dėl ko moterys nenori viešai aptarinėti piniginių reikalų. Jos pripažįsta, kad nėra išmokytos kalbėtis apie pinigus ir mano, kad tai – pernelyg asmeniška tema: net 16 proc. tai laiko tabu. Kitaip tariant, moterys mano, kad atvirumas padaro jas pažeidžiamas, o pašnekovą priverčia jaustis blogai jau vien dėl to, kad jis netaktiškai peržengė nustatytas socialinio bendravimo ribas.

Pinigai – viena dažniausių priežasčių (drauge su paprasčiausiu nesusikalbėjimu), dėl kurios susikimbama.

Kalbant apie poros finansinius reikalus, pinigų tema vengiama dėl to, kad šeimos ramybė būtų išsaugota. Mat pinigai – viena dažniausių priežasčių (drauge su paprasčiausiu nesusikalbėjimu), dėl kurios susikimbama. Įprastai iškyla santaupų, kurių kiekis dažnai nėra patenkinamas, ir nenumatytų išlaidų klausimai. Taigi, 55 proc. porų yra linkusios vengti konflikto, todėl apie piniginius reikalus nekalba.

Ekonomistai teigia, kad kalbėtis apie pinigus mūsų visuomenėje nėra įprasta ir netgi kiek nemandagu. Greičiausiai ne viena patyrėme savo kailiu, kad vien prašyti pakelti atlyginimą atrodo nejauku, kur jau ten klausti, kiek žmogus uždirba, arba atvirai pasakoti apie savo skolas. Jei nesimokome tvarkytis su finansiniais reikalais kasdien, ir ateityje neverta norėti tai mokėti.

Kalbėdami apie ekonominius faktorius, ekonomistai vartoja terminą „pinigų genetika“. Jis apima ir vyro galią tvarkyti moters finansinius reikalus – jai dažnai nebereikia pirkti, parduoti, imti paskolų ar kurti verslo, be to, esama ir atlyginimų skirtumo... Žinoma, yra ir išimčių.

Rosa Estan, finansų ekspertė ir koučerė, pripažįsta, kad moterys ir vyrai, kurie ateina pas ją konsultuotis, daro tas pačias klaidas. Impulsyvūs pirkiniai, pinigų skolinimas šeimos nariams ar draugams (kurių šie negrąžina), investicijos į verslą tinkamai neištyrus rinkos ir nesuvokus savo finansinių galimybių ir pan., – šie emociniai faktoriai gali stipriai paveikti asmens savivertę, ne vien ekonominę pusiausvyrą.

Išsikapsčiusieji iš rimtų finansinių problemų pataria žinoti realią šeimos finansinę situaciją, kalbėtis apie problemas, vengti priekaištų ir kaltinimų, prisiimti atsakomybę, siūlyti realius problemų sprendimo būdus. Visuma šių žinių apsaugos jūsų pinigus, meilę... ir padės išvengti galvos skausmo.

Taupyklė / Shutterstock nuotr.

10 patarimų, kaip susidoroti su piniginiais reikalais

  • Kasdien domėkitės finansiniais ir ekonominiais dalykais – sekite informaciją interneto portaluose, laikraščiuose.
  • Žinokite, kiek turite pinigų. Neturite nežinoti, kiek jų yra kortelėje ar piniginėje, kokią sumą esate skolinga, kokių išlaidų patiriate, kurios iš jų būtinos, o kurių galima išvengti.
  • Kas mėnesį atsidėkite 10 proc. atlyginimo nenumatytiems atvejams, gydymo išlaidoms, atostogoms arba pensijai.
  • Nesiskolinkite pinigų plataus vartojimo prekėms pirkti, kredito kortele naudokitės tik itin prireikus pinigų nenumatytais atvejais.
  • Prisiimkite įsiskolinimų tik tada, kai finansinis įsipareigojimas (mėnesinė paskolos įmoka) yra lygi ar 35 proc. mažesnė jūsų atlygiui „į rankas“.
  • Investuokite protingai. Jei trūksta žinių, pasidomėkite žaliems investuotojams skirtais seminarais.
  • Pasirašinėdamos skaitykite visus dokumentus, kuriuos pateikia bankas ar kita su finansais susijusi institucija. Jei ko nors nesuprantate, pasikonsultuokite su ekspertu.
  • Jeigu gyvenate poroje, patartina nuspręsti, kas už ką moka – ypač jei atlyginimų dydžiai skiriasi. Jeigu esate susituokę, verta pagalvoti ir apie bendrą (ar atskirą) sąskaitą, kalbėtis, kaip galite sumažinti skolas, planuoti pensiją.
  • Per pasimatymą su antrąja puse, išlaidas už pietus vertėtų dalytis per pusę. Kita vertus, svarbu ir kalbėtis apie galimus taupymo būdus – ypač jei svarstote apie rimtus santykius.
  • Grąžinti skolos gali ir nebesinorėti, jei meilės baigėsi, todėl verta surašyti skolos lapelį – kokia suma buvo pasiskolinta ir kada ją reikia grąžinti. Jei partneris bet kuriuo atveju skolą ruošiasi grąžinti, jį pasirašyti neprieštaraus.