Meilę maistui jaučianti Gabrielė Žutautaitė: „Savaitgalio pusryčiai – šventė“
Vieną rytą nufotografavusi, kas yra jos lėkštėje, rinkodaros specialistė Gabrielė Žutautaitė (24) stabtelėjo ir patiekalo nuotraukos nedėjo į asmeninę instagramo paskyrą. Tą rytą, gurkšnojant kavą, spontaniškai atsirado jos maisto tinklaraštis „Pusryčiams“.
Gabrielei patinka anksti keltis. „Rytas – ramiausias dienos laikas. Man gera atsikėlus neskubėti, susikaupti dienai ir, žinoma, pasigaminti įdomesnius pusryčius. Kartais jų nuotraukomis dalydavausi instagrame. Mačiau, kad mano idėjos sulaukia daug susidomėjimo, o ir draugai vis skatino kurti tinklaraštį, – vieną rytą tai ir padariau. Daug nesukusi galvos, blogą pavadinau paprastai ir aiškiai – „Pusryčiams“.“
Stipresnę trauką virtuvei Gabrielė pajuto prieš keletą metų, kai palikusi tėvų namus pradėjo gyventi savarankiškai. Tuomet suprato, kad nenori nuolatos būti soti keliais tais pačiais patiekalais. Pradėjo ieškoti įdomesnių receptų, eksperimentuoti. Pajuto, kad gaminti gali būti labai malonu. „Kartais po sunkios dienos nusiperku maisto produktų ir užsidarau virtuvėje, – pasakoja. – Maisto ruošimas mane atpalaiduoja, atskiria nuo išorinio pasaulio ir ten likusių problemų.“
Kadangi ypač mėgsta ilgus ramius pusryčius, o savaitgalio pusryčiai Gabrielei apskritai yra šventė, nutarė pasistengti juos gaminti įdomesnius. „Anksčiau labai nemėgau košių, bet atradau, kad jos gali būti labai įvairios, tarkim, šokoladinės ar obuolinės. Ir kiaušinius juk galima ne tik paprastai virti ar kepti – kartą suskaičiavau, kad žinau gal aštuonis jų patiekimo būdus. Tas pats su sumuštiniais: kai pasitelki fantaziją, pamatai, kad jie gali būti tokie įvairūs!“
Pusryčių idėjomis pradėjusi dalytis virtualiojoje erdvėje Gabrielė greitai sulaukė gausaus būrio sekėjų. Svarsto, taip yra turbūt dėl to, kad žmonėms norisi praturtinti savo ryto valgiaraštį. O tokio tik pusryčių receptus pristatančio maisto tinklaraščio Lietuvoje iki šiol nebuvo.
Gabrielė prisipažįsta, kad „Pusryčiams“ yra labai miela laisvalaikio veikla. Nors ruošia, kartais nufotografuoja ir kitokius, ne ryto, patiekalus, šios nuotraukos lieka jos asmeniniame archyve – blogo temų spektro plėsti neketina.
Šakšuka su avinžirniais
3–4 porcijos
1 nedidelė raudonoji paprika
1 mažas svogūnas
2–3 skiltelės česnako
sviesto kepti
100 g avinžirnių (Gabrielė naudoja konservuotus, bet galima virti)
druskos 1 šaukštelis maltos saldžiosios paprikos 1 žiupsnis maltos aitriosios paprikos
½ šaukštelio malto kumino
1 skardinė (400 g) smulkintų konservuotų pomidorų 1 šaukštelis cukraus
4 kiaušiniai 1 šaukštas trupinto fetos sūrio 1 sauja šviežių petražolių
Pirmiausia Gabrielė susmulkina visas daržoves. Į keptuvę įdeda gabalėlį sviesto, pakepina paprikas, tada svogūnus, česnakus, kai viskas gražiai apkepa, suberia nusausintus avinžirnius.
Ant kepančių daržovių beria prieskonių – druskos, saldžiosios ir aitriosios paprikos, kumino. Kai prieskoniai šiek tiek apkepa, supila konservuotus pomidorus. Pamaišo, įberia cukraus, jeigu trūksta – druskos, ir bent 10 minučių patroškina.
Padaže šaukštu padaro duobutes ir atsargiai įleidžia kiaušinius. Kai kiaušiniai iškepa (baltymai sutvirtėja, o tryniai lieka skysti), apibarsto feta, petražolėmis.
„Šakšuka man patinka dar ir tuo, kad turi milijonus variacijų. Klasikinėje nerasite nei paprikų, nei avinžirnių – reikėtų naudoti tik svogūnus, pomidorus ir kiaušinius, – pasakoja Gabrielė. – O aš dažniausiai į ją sudedu viską, ką turiu likusio šaldytuve. Jeigu norisi, gardinu jogurtu ar pesto padažu. Jeigu spintelėje neturiu konservuotų pomidorų, naudoju šviežius – nuplikau, supjaustau, pakepinu keptuvėje su prieskoniais, kol pasidaro piurė.“
Prancūziški kruasanų skrebučiai
1 porcija
1 kiaušinis
2 šaukštai pieno
1 kruasanas (kuo kruasanas labiau sudžiūvęs, tuo skaniau iškepa, tad jeigu turite šviežią, galite prieš tai šiek tiek paskrudinti orkaitėje)
1 šaukštas rudojo cukraus
1 žiupsnis druskos ir cinamono
sviesto kepti
norimų priedų (šįsyk tai – uogienė, graikiškas jogurtas, uogos ir šviežios mėtos)
Dubenyje Gabrielė kiaušinį išplaka su pienu. Kruasaną perpjauna išilgai, puseles pamirko plakinyje, pabarsto cukrumi, druska ir cinamonu.
Keptuvėje ištirpina gabalėlį sviesto, deda abi kruasano puseles ir kepa, kol gražiai apskrunda. Patiekia su uogiene, graikišku jogurtu ir uogomis, papuošia mėtomis.
„Prie šių skrebučių puikiai tinka ir visi švieži ar karamelizuoti vaisiai, džemai, grietinėlė, granola, kiti saldūs dalykai, – pataria. – Kruasanus galima valgyti ir nesaldžius – tereikėtų nebarstyti cukrumi ir cinamonu, tada ir priedus rinktis sūrius: daržoves, sūrį, keptą ar be lukšto virtą kiaušinį, žoleles.“
Lavašo suktinukas su humusu ir keptais plaktais kiaušiniais
2 porcijos
1 agurkas
1 avokadas
1 sauja gražgarsčių
1 sauja špinatų
1 lavašo lakštas
2–3 šaukštai humuso
sviesto kepti
2 kiaušiniai
1 šaukštas graikiško jogurto
druskos, pipirų
mėgstamo sūrio
Gabrielė supjausto agurką ir avokadą, nuplauna ir nusausina salotas. Pakloja lavašą ir patepa humusu.
Keptuvėje ištirpdo sviestą ir pila išplaktus kiaušinius, ant mažos ugnies kepa smarkiai maišydama, kol jie po truputį pradeda trauktis. Tada keptuvę nuima nuo ugnies, įdeda šaukštą graikiško jogurto, pasūdo, pabarsto pipirais. Vėl deda ant kaitros ir kepa, kol kiaušiniai tampa kreminės tekstūros, bet neperkepa.
Viską pradeda dėlioti ant lavašo. Pirmiausia krauna žalumynų, tada – pjaustytų daržovių, o ant viršaus – keptų kiaušinių ir sūrio. Lavašą suvynioja, perpjauna pusiau ir ragauja.