Mirė aktorius Vytautas Tomkus – legendinis Tadas Blinda

Vytautas Tomkus su dukra Dovile (apačioje) ir filme „Tadas Blinda“ su Vaiva Mainelyte (viršuje) / V.Skaraičio ir asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Sekmadienį mirė Lietuvos kino ir teatro aktorius Vytautas Tomkus – žymusis Tadas Blinda. Liepos 29-ąją jam būtų suėję 82-eji. Apie aktoriaus netektį pranešė jo dukra grafikė Dovilė Tomkutė.

„Su skausmu ir liūdesiu pranešu, kad 2022 m. liepos 24 d., sekmadienį, 19 val. Vilniuje savo žemišką kelionę baigė mano brangus Tėtis,
VYTAUTAS ROMUALDAS TOMKUS (g. 1940.07.29), teatro ir kino aktorius, LR nusipelnęs artistas, Vytauto didžiojo ordino kavalierius, gimtojo miesto Radviliškio garbės pilietis Nr. 1.
Apie laidotuvių vietą ir laiką pranešime vėliau“, – vėlų sekmadienio vakarą feisbuke pranešė aktoriaus Vytauto Tomkaus dukra Dovilė Tomkutė.

Su skausmu ir liūdesiu pranešu, kad 2022 m. liepos 24 d., sekmadienį, 19 val. Vilniuje po ilgos ir sunkios ligos

1940 metais Radviliškyje gimęs Vytautas Tomkus 1961 metais baigė Lietuvos konservatoriją, 1961–1962 metais vaidino Šiaulių dramos, po to – iki 1970-ųjų – Kauno dramos teatre.

1971–1992 ir 1999–2014 metais V.Tomkus dirbo Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, 1992 metais buvo teatro „Vaidilos ainiai“ bendraįkūrėjas.

Nuo 1962 metų aktorius vaidino kine, didelio populiarumo sulaukė sukūręs Tado Blindos vaidmenį televizijos filme „Tadas Blinda“ (1972 m).

2004 metais V.Tomkus buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi.

Tas gyvenimas toks trumpas

2016 metais Vytautas Tomkus duodamas interviu žurnalo „Legendos“ žurnalistei Remigijai Paulikaitei prisipažino, kad teatras jam nebėra šventė.

„Jaučiuosi pavargęs. Paskutinis spektaklis, kuriame vaidinau Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, buvo Juliaus Dautarto pagal Katiliškį pastatyta „Paskendusi vasara“. Pažiūrėjau kelis šiuolaikinius spektaklius – ne mano teatras. Nesakau, kad kai aš dirbau, buvo gerai. Tačiau mano kartos teatras buvo rimtesnis, vaidindavome iš dūšios, spektakliai būdavo jausmingi, o dabar – formalūs. Aišku, kas katinui uodegą pakels...

Skaudu, jog žmogus gimsta tam, kad mirtų. Ir kokius nori statyk paminklus – vis tiek atėjus laikui padėsi šaukštą.

Turinio dabar nelabai suprantu, nors ir lietuviškai kalba. O jaunimėlis manęs nepažįsta, aš nepažįstu jo. Nepamenu, kada teatre buvau. Ne todėl, kad nemylėčiau... Anksčiau dar užsukdavau, bet mano bendraamžiai kolegos išmirė. „Išėjo anapilin“, – kaip su patosu mėgstama sakyti. Liūdna, kai pagalvoji, tas gyvenimas toks trumpas. Skaudu, jog žmogus gimsta tam, kad mirtų. Ir kokius nori statyk paminklus – vis tiek atėjus laikui padėsi šaukštą.

Niūrios mintys mane dažniausiai aplanko paryčiais, kai nebe taip kietai miegu. Nors, atrodo, prasmingai gyvenau, man gana to, ką pasiekiau būdamas geležinkeliečio sūnumi... O gaudamas dvi pensijas – senatvės ir valstybinę – jaučiu, kad įvertintas ir mano darbas. Teatras, kinas man buvo malonumas. Labai dažnai sapnuoju, kad vaidinu. Kankina košmarai: tai tekstą pamirštu, tai scenos kostiumų nerandu. Prabundu išpiltas prakaito – ačiū Dievui, sapnas...“ – „Legendoms“ atvirai pasakojo V.Tomkus.

Meilės toli ieškoti neteko

Vytautas Tomkus 1962 metais susituokė su aktore Lilija Mulevičiūte. Pora užaugino dukrą – dailininkę grafikę Dovilę Tomkutę.

Aktorius Vytautas Tomkus su dukra Dovile Tomkute / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Žurnalui „Legendos“ V.Tomkus taip pat šmaikščiai papasakojo, kaip susipažino su būsima žmona.

„Liliją įsižiūrėjau dar per stojamuosius – pamačiau bendrabučio koridoriuje labai kūdą tamsiaplaukę panelę pūsta suknele. Be galo graži buvo, iš sykio man krito į akį. Tik vėliau sužinojau, kad ir ji stoja į aktorinį. Nudžiugau, kai paaiškėjo, kad bus mano kurse. Ėmiau merginti, bet ji mane ignoravo.

V.Tomkus ir L.Mulevičiūtė-Tomkienė J.Jurašo spektaklyje „Moljeras“. Kauno dramos teatras, 1969 m. / Asmeninio albumo nuotr.

Visą gyvenimą buvau zavadyla. Žinoma, ir studijų metais. Kadangi Lilija ilgai nepasidavė kadrinama, suorganizavau chebrą, kad kaskart, vos tik ji įeina į auditoriją, visi išsirikiavę dainuotų: „Mu-lė var-lė-ė-ė“, nes jos pavardė Mulevičiūtė... Draugauti mudu pradėjome po dvejų metų. Ir štai jau penkiasdešimt treji, kai esame ženoti!“, – žurnalui „Legendos“ 2016 metais pasakojo Vytautas Tomkus.

Tomkų vestuvės, 1962 m. / Asmeninio albumo nuotr.
Legendinis kino aktorius Vytautas Tomkus (49 nuotr.)
+43
Skaitykite daugiau