Mokate saugoti paslaptis? Psichologai sako, kad tai gali atsisukti prieš jus

Moteris / Fotolia nuotr.
Moteris / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-08-27 12:00
AA

Daugelis žmonių aiškiai supranta, kas yra paslaptis. Tai yra informacija, kuria pasidalini su kitu žmogumi ir leidi aiškiai suprasti, kad nuo kitų ją geriau slėpti, arba vienas slepi kažką nuo kitų. Informacija gali būti asmeniška, susijusi su darbu ar kitais gyvenimo dalykais. Psichologai sako, kad kuo daugiau paslapčių turime, tuo savo gyvenimą padarome sudėtingesnį.

Yra du paslapčių aspektai, kurie gali jus priversti prastai jaustis. Pirma, žmogus mano, kad daro kažką neteisėta, neleistina, antra, paslaptį reikia išlaikyti nuo žmonių, kurie jos neturi sužinoti, o tai kelia didžiulį stresą.

Yra du paslapčių aspektai, kurie gali jus priversti prastai jaustis. Pirma, žmogus mano, kad daro kažką neteisėta, neleistina, antra, paslaptį reikia išlaikyti nuo žmonių, kurie jos neturi sužinoti, o tai kelia didžiulį stresą.

Gali susargdinti

Didžiausia paslapčių problema yra ta, kad jūs esate priversti nuolat galvoti apie tai, kaip niekaip neišplepėti, neprasitarti, netyčia nepasakyti kažko, ko nederėtų. Juk turėdami tikslą nuolat apie jį galvojate, pavyzdžiui, jei laukiate siuntinio, nuolat tikrinate pašto dėžutę. Taigi panašiai yra ir laikant paslaptis – jūs nuolat turite įtemptai galvoti, kaip kažkam nepasakyti kažko neleistino.

Jei paslaptis nedidelė, pavyzdžiui, slepiate nuo vyro, kiek kainavo batai, arba nenorite prasitarti, kad, kad vakare su draugėmis buvote ne mamyčių susitikime, o šėlote klube, streso bus galbūt mažiau ir tik keletą dienų. Tačiau jei slepiamas dalykas yra kur didesnis, gali užvaldyti išties nemalonūs pojūčiai, kurie gali privesti prie depresijos, nerimo priepuolių.

Paslaptys priverčia mus nuolat galvoti apie jas netgi tada, kai žmonių, nuo kurių slepiate informaciją, nėra šalia. Todėl paslapčių laikymasis sukelia nemažą stresą, nerimą, galite pasidaryti perdėm įtarus ir atsargus, todėl galite pradėti vengti žmonių, o tai gali sukelti įtarimų kitiems. Kitaip tariant, atsiduriate tarsi uždarame rate, iš kurio yra gana sudėtinga išeiti.

Dar vienas aspektas, susijęs su paslaptimis, yra tas, kad jei norite išsaugoti savo ar kieno nors kito paslaptį, turite turėti velniškai gerą atmintį. Tikrai daugeliu atvejų yra didelė tikimybė pasakojant susipainioti, pamiršti detales, o dar blogiau yra keisti savo „parodymus“ – visa ši painiava kelia išties nemažai įtampos ir gali ne juokais susargdinti.

Jis ir Ji / Fotolia nuotr.

Sugadinti santykiai

Saugoti ir apskritai turėti paslapčių yra gana rizikinga vien dėl to, kad jos visada turi tendenciją būti atskleistos ar paaiškėti netinkamiausiu metu. Kaip sakoma, jei žino daugiau nei vienas žmogus, tai jau nebėra paslaptis. Šį pasakymą galima interpretuoti, kaip norite, tačiau paslaptys anksčiau ar vėliau išeina į dienos šviesą, tad gali pridaryti rimtų nemalonumų. Dažniausiai, kai apie paslaptį sužino žmonės, nuo kurių ji buvo slėpta, kyla didžiulis triukšmas, neretai žmonės susipyksta ir daugiau niekada nesusitaiko.

Ką nors slepiate nuo bendradarbių? Galite taip susipykti, kad nepakilsite nei karjeros laiptais, nei gausite didesnį atlyginimą. Nuo mamos slėpėte, kad jau pusmetį susitikinėjate su vaikinu? Jei ji įžeidi, gali su jumis nekalbėti net keletą savaičių. Tad prieš ką nors slėpdami, gerai pagalvokite, kokios bus pasekmės. Kažin, ar verta tiek aukoti dėl kažkokios paslapties, akivaizdu, kad geriau gyventi atvira širdimi.

Tyrimai patvirtina nuogąstavimus

Psichologai paslapčių fenomeną tiria jau kurį laiką. Vieno tyrimo metu buvo nustatytos net 38 paslapčių rūšys, kurių žmonės nuolat laikosi (pvz., narkotikų vartojimas, sukčiavimą darbe, melavimas sutuoktiniui ir pan.). Dalyvių, kurių vidutinis amžius siekė apie 33 m., buvo paprašyta, atskleisti, kokios paslaptys dažniausiai būna jų gyvenime ir ką jie šiuo metu slepia.

Dalyviai buvo apklausti, kaip jie jaučiasi, kai vengti sakyti tą informaciją žmonėms, nuo kurių slepia. Taip pat jų buvo pasiteirauta, kaip dažnai jie galvoja apie slaptos informacijos turinį. Galiausiai jie pateikė informaciją apie savo laimę.

Rezultatai parodė, kad žmonės tris kartus dažniau mąstė apie paslaptį, nei aktyviai stengėsi ją slėpti. Taip pat paslaptys sumažino žmonių bendrumo su kitais jausmą. Tačiau laimės sumažėjimas buvo susijęs su tuo, kiek kartų žmonės galvoja apie paslaptį, o ne su tuo, kaip aktyviai jie turėjo paslėpti informaciją nuo kito asmens. Mąstymas apie paslaptis taip pat buvo susijęs su blogesne sveikata.

Papildomi tyrimai konkrečiai apibūdino romantiškų partnerių paslaptis. Nustatyta, kad romantiško partnerio paslapčių laikymasis sumažino gerovę dėl to, kad žmonės kur daugiau galvoja apie slaptumą, nei aktyviai slepia konkretų dalyką.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką matote nuotraukoje? Šis testas daug ką atskleis apie jūsų asmenybę

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!