Monikos Liu „Sentimentai“ pakerėjo Europą: lietuvių kalba skambės „Eurovizijos“ finale

Pirmojo „Eurovizijos'22“ pusfinalio dalyviai / EBU nuotr.
Pirmojo „Eurovizijos'22“ pusfinalio dalyviai / EBU nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-05-10 21:56
AA

Antradienio vakarą, gegužės 10-ąją, Turine skambėjo pirmosios „Eurovizijos“ dainos. Pirmajame pusfinalyje „PalaOlimpico“ arenoje pasirodė 17-os šalių grupės ir atlikėjai, kurie kovojo dėl kelialapio į finalą. Beribiu žavesiu bei lietuviška daina „Sentimentai“ jį iškovojo ir Lietuvos atstovė Monika Liu. Gausiai publikos palaikyta dainininkė šeštadienį pasirodys didžiajame finale.

Į šeštadienį Turine vyksiantį didįjį finalą komisijos ir žiūrovų sprendimų pateko dešimt šalių. Tiek žiuri, tiek žiūrovų balsai sudarė po lygią dalį galutinio balo. Didžiajame „Eurovizijos“ finale pasirodys:

  • Šveicarija,
  • Armėnija,
  • Islandija,
  • Lietuva,
  • Portugalija,
  • Norvegija,
  • Graikija,
  • Ukraina,
  • Moldova,
  • Nyderlandai.

Kiti dešimt finalo dalyvių paaiškės po antrojo pusfinalio ketvirtadienį.

Dar penkios šalys į finalą patenka be kovos, nes yra pagrindinės konkurso finansinės rėmėjos. Tai – Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija, Italija ir Ispanija. Dėl karo Ukrainoje iš konkurso šiemet buvo pašalinta Rusija.

O antradienio vakarą Turino „PalaOlimpico“ arenoje pasirodė pirmieji 17-kos šalių atstovai „Eurovizijoje“. Vos įsisiūbavus svarbiausiam Europos muzikiniam renginiui, į sceną su daina „Sentimentai“ trečiu numeriu žengė Monika Liu.

Jau antrą savaitę Turine viešinti Monika Liu pirmadienį dalyvavo generalinėje repeticijoje, po kurios savo mintimis dalijosi su Lietuvos žiniasklaidos atstovais. 

„Kiti „Eurovizijos“ atstovai sako, kad mano muzikinis pasirodymas labai išsiskiria iš kitų, visi pastebi lietuvių kalbą. Užsieniečiai mano, kad dainuoti gimtąja kalba yra labai įdomu. Mano dainą visi dainuoja ir jie laukia, kada tą žodį „Sentimentai“ galės pasakyti“, – pirmojo pusfinalio išvakarėse sakė Monika Liu.

Atlikėja tiki savo pasirodymu ir viliasi, kad komisijos nariai bei žiūrovai atkreips dėmesį į jos muzikalumą. „Daug pasirodymų yra klišinių, tad tikiu, jog manasis išsiskiria“, – pridūrė Lietuvos atstovė.

Monika Liu / Nathan Reinds EBU nuotr.

Pirmuoju numeriu į Turine esančią areną „PalaOlimpico“ žengė Albanijos atstovė Ronela Hajati su daina „Sekret“. Jos kūrinys scenoje skambėjo išties dramatiškai, tačiau tuo pačiu kvietė ritmingiems šokiams.

R.Hajati su savo kūriniu užkariavo komisijos ir žiūrovų širdis Albanijos sostinėje vykusiame jubiliejiniame, 60-ojo „Festivali i Këngës“ finale iš iškovojo kelialapį į „Euroviziją“ Turine.

32-ejų Ronela yra kilusi iš Tiranos, o vaikystėje mokėsi baleto bei pianino paslapčių. Atlikėja dalyvavo įvairiuose muzikiniuose projektuose Albanjoje, tarp kurių „Top Fest“ bei „Kënga Magjike“.

Albanijos atstovė „Eurovizijoje“ Ronela Hajati / Luko Balandžio nuotr.

Šįkart burtai lėmė, kad antri į sceną lipo mūsų kaimynai – Latvijai atstovaujantys „Citi Zēni“. Prieš porą metų susikūrusi šešių muzikantų grupė jau yra spėjusi pelnyti ne vieną apdovanojimą, save vadina „repo princais“ ir garsėja energingais pasirodymais bei ekscentrišku stiliumi.

Ryškių spalvų kostiumais pasidabinę latviai „Eurovizijos“ pusfinalyje linksmai atliko neįprastą dainą „Eat Your Salad“, kurioje kalbama apie veganizmo patrauklumą ir ekologišką gyvenimo būdą. Grupės teigimu, šis kūrinys gimė tam, kad pasitelkiant smagią melodiją būtų perteikta sudėtinga tema.

Latvijos atstovai „Eurovizijoje'22“ „Citi Zēni“ / EBU nuotr.

Iškart po kaimynų atėjo eilė mūsų šaliai – Lietuvos eurovizinei vilčiai Monikai Liu! Šis kartas „Eurovizijoje“ išskirtinis, mat po dviejų dešimtmečių konkurso scenoje vėl skambėjo daina lietuvių kalba. Būtent toks ir buvo Monikos tikslas – priminti Europai, kokią gražią kalbą turime ir išsivaduoti nuo stereotipo, kad eurovizinės dainos būtinai turi būti angliškos.

Monika Liu „Eurovizijos“ žiūrovams dovanojo elegantišką pasirodymą su savo pačios sukurtu kūriniu „Sentimentai“, įrašytu studijoje Londone. Daina pasakoja apie moterį, pasiilgusią praeities, joje minimi ir lietuviški motyvai – Nida, jūra, žuvėdros.

Be šokėjų ar didelių efektų apsiėjusi Lietuvos atstovė konkurso scenoje sužibėjo viena, vilkėdama talismanu tapusią „Más 924“ suknelę, kurios blizgesį papildė pasirodymo metu mirgėjusios lemputės.

Monika Liu „Eurovizijos“ scenoje Turine / Luko Balandžio nuotr.

Iš mūsų šalies atstovės sceną perėmė ketvirtasis pusfinalio dalyvis – Šveicarijos atstovas Marius Bear. Atlikėjas kadaise planavo tapti mechaniku, tačiau šio plano atsisakė, kad galėtų keliauti po Vokietiją ir Šveicariją kaip gatvės muzikantas. Viename festivalyje susipažinęs su garsiu prodiuseriu, jis buvo pakviestas į Niujorką, o vėliau prestižiniame BIMM institute Londone studijavo muzikos prodiusavimą.

„Eurovizijoje“ Marius Bear laimę bandė su jautriu kūriniu „Boys Do Cry“. Dainoje kalbama apie tai, kad visi žmonės, įskaitant vyrus, jaučia skausmą, o jausmų ignoruoti ar gėdytis nereikėtų. Tai Šveicarijos atstovas sako išmokęs anksti ir tikina, kad nors yra vyras, nebijo verkti ir parodyti savo silpnybių.

Šveicarijos atstovas „Eurovizijoje'22“ Marius Bear / EBU nuotr.

Penkta pusfinalyje pasirodė Slovėnijos deleguota grupė „LPS“, kurios pavadinimas yra frazės „Last Pizza Slice“ („Paskutinis picos gabalėlis“) trumpinys. Grupė susikūrė prieš trejus metus, kai susitiko savo mokyklos muzikos klasėje. Muzikantai groja fanką, bliuzą, roką, džiazą ir per gana trumpą laiką spėjo surengti daugybę pasirodymų festivaliuose ir koncertuose.

„LPS“ konkurso scenoje atliko kūrinį slovėnų kalba „Disko“, o scenoje naudojo jo simbolį – disko kamuolį. Iš dainos pavadinimo kai kas galbūt pamanys, kad tai pasakojimas apie nerūpestingas linksmybes. Tačiau iš tiesų kūrinyje pasakojama tikra istorija apie grupės vokalistą Filipą, kurį jo mergina paliko... diskotekoje.

Slovėnijos atstovai „Eurovizijoje'22“ grupė „LPS“ / EBU nuotr.

Nors Ukrainą šiuo metu siaubia karas, šalis savo kandidatūros konkurse neatsisakė – juk muzika sudėtingose situacijose taip pat gali būti stiprus ginklas. Ukrainos atstovai „Kalush Orchestra“ ant scenos antradienio vakarą lipo šešti. Ši hiphopo grupė, kurioje etniniai motyvai derinami su moderniais garsais, naudojant įvairius liaudies instrumentus, pavadinta Ukrainos miesto Kalušo vardu.

Jų eurovizinis kūrinys „Stefania“ – tai duoklė grupės nario Olego Psiuko motinai. Dainą pasirodymo metu papildė ir vizualiniai sprendimai – ekranuose rodytos akys, rankos. Ukrainiečiams „Eurovizijoje“ šiuo metu prognozuojama pergalė. Ar taip ir bus? Beje, grupės narys Ihoris Didenčiukas jau turi eurovizinės patirties – pernai kartu su grupe „Go_A“ keliavo į Roterdamą.

Ukrainos atstovai „Eurovizijoje“ grupė „Kalush Orchestra “ / Luko Balandžio nuotr.

Žiūrovus bandė sužavėti ir septintu numeriu dainavę dalyviai – Bulgarijai atstovaujantys „Intelligent Music Project“. Didelę muzikinę patirtį turinti grupė laikosi atvirų durų politikos, kai reikia pagyvinti sudėtį kitais talentingais muzikantais. Bendradarbiaudama grupė dirba, įrašinėja ir koncertuoja su tokiais atlikėjais kaip TOTO, „Black Sabbath“, Stevie Wonderis, Philas Collinsas ir daugelis kitų.

„Eurovizijoje“ muzikantai dalyvavo praėjus 10 metų nuo „Intelligent Music Project“ debiutinio albumo išleidimo ir tam pasirinko kūrinį „Intention“. Progresyviojo roko grupės teigimu, ši energinga daina yra apie tai, ką daryti susidūrus su gyvenimo iššūkiais. Ji baigiama žinia, kad norint pabėgti nuo praeities demonų, svarbu žvelgti į ateitį.

Bulgarijos atstovai „Eurovizijoje'22“ grupė „Intelligent Music Project“ / EBU nuotr.

Aštuntu numeriu „Eurovizijos“ scenoje pasirodė Nyderlandų atstovė „S10“ su daina „De Diepte“.

„S10“ (tikrasis vardas – Stien den Hollander) yra kilusi iš Šiaurės Nyderlandų Hoorn miesto, o muzikos pasaulyje buvo pastebėta 2016 metais. Ji save pristato kaip reperę, dainų autorę.

Atlikėjos Stien dainose svarbią vietą užima dainos apie psichinę sveikatą.

Nyderlandų atsovė „Eurovizijoje'22“ atlikėja „S10“ / EBU nuotr.

Su ritminga daina devinti į sceną žengė Moldovos atstovai „Zdob şi Zdub & Advahov Brothers“. Jie atlieka dainą „Trenulețul“.

Grupė „Zdob și Zdub“ „Eurovizijos“ konkurse pasirodė jau trečią kartą, tačiau šįkart jiems talkino smuiko ir akordeono virtuozai broliai Advahovai.

2005 metais folkrokenrolo grupė „Zdob și Zdub“ iškovojo šeštą vietą, o 2011 metais – dvyliktą.

Moldovos atstovai „Eurovizijoje'22“ „Zdob şi Zdub & Advahov Brothers“ / EBU nuotr.

Dešimtu numeriu Turino „PalaOlimpico“ arenoje pasirodė Portugalijos atstovė Maro ir jai pritariančios vokalistės su jautria daina „Saudade, Saudade“.

Dainos „Saudade, Saudade“ dominuojantis žodis „saudade“ yra specifinis terminas, neturintis tikslaus vertimo. Šiuo žodžiu yra apibūdinama gilios nostalgijos ir melancholijos būsena, kai žmogus stipriai kažko ilgisi.

Maro yra 28-erių metų Portugalijos dainininkė ir kompozitorė.

Portugalijos atstovė „Eurovizijoje'22“ Maro / EBU nuotr.

Po Portugalijos vienuoliktu numeriu į „Eurovizijos“ sceną žengė Kroatijos atstovė Mia Dimšić su daina „Guilty Pleasure“, kurią dainininkė atlieka su gitara rankose.

Atlikėjos M.Dimšić muzikinė karjera prasidėjo, kai kroatų roko grupė „Džentelmeni“ pakvietė Mią prisijungti prie jų turo JAV ir Kanadoje. Vėliau mergina pradėjo kurti dainas, o didžiausią įtaką atlikėjai darė JAV muzikos žvaigždės Norah Jones, Kacey Musgraves bei Taylor Swift.

Kroatijos atstovė „Eurovizijoje'22“ Mia Dimšić / EBU nuotr.

Dvyliktos pirmajame „Eurovizijos“ pusfinalyje savo dainą „The Show“ atliko Danijos atstovės, merginų grupė „Reddi“.

Grupės narių teigimu, daina „The Show“ yra apie tai, kad reikia išdrįsti daryti tai, ko labiausiai nori. Merginos dainoje paliečia ir feminizmo temą – jų teigimu, moterys gali viską padaryti pačios. 

„Reddi“ būgnininkė Ihan Haydar didžiojoje „Eurovizijos“ scenoje pasirodė antrą kartą. Ji konkurse jau dalyvavo 2012 metais su tų metų šalies atstove Soluna Samay.

Danijos atsovės „Eurovizijoje'22“ merginų grupė „Reddi“ / EBU nuotr.

Tryliktu numeriu Turino scenoje pasirodo duetas „LUM!X feat. Pia Maria“, atstovaujantys Austriją. Jiedu atlieka šokių muzikos dainą „Halo“.

Didžėjus LUM!X (tikrasis vardas Luca Michlmayr) 2017 metais susipažino su garsiu italų dainų autoriumi Gabry Ponte, kuris yra geriausiai žinomas kaip grupės „Eiffel 65“ narys, ir nuo tada pradėjo kilti į muzikines aukštumas.

Tuo tarpu 18-metei vokalistei Pia Mariai šių metų „Eurovizija“ yra pirmasis didelis projektas jos muzikinėje karjeroje.

Austrijos atstovai „Eurovizijoje'22“ „LUM!X feat. Pia Maria“ / EBU nuotr.

Po Austrijos keturioliktu numeriu „Eurovizijos“ pirmojo pusfinalio scenoje pasirodė Islandijos atstovės, trys seserys „Systur“. Jos atliko dainą „Með Hækkandi Sól“, reiškiančią „Su kylančia saule“. Merginoms akompanuoja būgnininkas.

Jų atliekamas kūrinys yra kupinas metaforų, susijusių su gamta. Dainoje atlikėjos skatina neprarasti vilties ir atrasti vidinę ramybę.

„Systur“ kolektyvą sudaro trys seserys Sigríður, Elísabet ir Elín.

Islandijos atstovės „Eurovizijoje'22“ „Systur“ / EBU nuotr.

Penkiolikta „PalaOlimpico“ arenos scenoje pasirodė šių metų Graikijos atstovė Amanda Georgiadi Tenfjord su daina „Die Together“.

A.Georgiadi Tenfjord pirmuosius savo gyvenimo metus praleido Graikijoje, o būdama trejų su tėvais persikėlė į Norvegiją. Norvegams buvo sunku ištarti atlikėjos graikišką pavardę „Georgiadi“, todėl klausytojams ji nusprendė prisistatyti su scenine pavarde „Tenfjord“ – tai Norvegijos miestelio, kuriame ji augo, pavadinimas.

Amanda yra ne tik talentinga atlikėja, bet ir gydytoja.

Graikijos atsovė „Eurovizijoje'22“ Amanda Georgiadi Tenfjord / EBU nuotr.

Priešpaskutiniai, šešioliktu numeriu Turino scenoje pasirodė paslaptingieji Norvegijos atstovai „Subwoolfer“.

Pasislėpę po geltonomis kaukėmis jie atliko ritmingą dainą „Give That Wolf A Banana“, lydimą vilko staugimo.

„Subwoolfer“ narių identitetas nėra žinomas – aišku tik tai, kad grupę sudaro du broliai Jim ir Keith, taip pat scenoje prie jų prisijungia DJ Astronaut. Grupė teigia, kad yra kilę iš Mėnulio ir yra geriausia popmuzikos grupė visoje visatoje.

Norvegijos atstovai „Eurovizijoje'22“ „Subwoolfer“ / EBU nuotr.

Paskutinioji, septynioliktuoju numeriu pirmajame pusfinalyje savo pasirodymą dovanojo Armėnijos atstovė Rosa Linn. Ji atliko dainą „Snap“.

Rosa Linn (tikrasis vardas Roza Kostandyan) ne tik kuria, bet ir pati prodiusuoja dainas, o gimtosios Armėnijos žiniasklaidoje ji vadinama „pirmąja Armėnijos prodiusere moterimi“.

Atlikėja yra bandžiusi patekti į „Vaikų Euroviziją“ – 2013-aisiais ji dalyvavo Armėnijos nacionalinėje atrankoje.

Armėnijos atstovė „Eurovizijoje'22“ Rosa Linn / EBU nuotr.
66-osios „Eurovizijos“ pirmojo pusfinalio atlikėjai (43 nuotr.)
+37

Pirmojo „Eurovizijos“ pusfinalio dalyvių kūrinius klausykite čia: