„Naisių vasaroje“ negros ukrainiečiai „TaRūta“ – kaltina ryšiais su Rusija, traukiasi ir S.Prūsaitis

„TaRūta“ Palangoje / „TaRūta“/„Facebook“ nuotr.
„TaRūta“ Palangoje / „TaRūta“/„Facebook“ nuotr.
Šaltinis: 15min
2022-07-09 10:03
AA

Festivalis „Naisių vasara“ liko ir be ukrainiečių „TaRūta“ pasirodymo. Folkroko grupė aiškina pasitraukusi dėl to, kad organizatoriai esą palaiko „tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore“ – Rusija. Negrosiantys festivalyje patvirtino ir Saulius Prūsaitis bei „Thundertale“. Į situaciją sureagavo sureagavo ir pats „Naisių vasaros“ mecenatas Ramūnas Karbauskis.

Ukrainiečiai „TaRūta“ „Naisių vasaroje“ turėjo groti šeštadienio vakarą. Visgi likus parai grupė grupė paskelbė, kad festivalyje nepasirodys.

„Viešas grupės „TaRūta“ pareiškimas dėl dalyvavimo Naisių festivalyje Lietuvoje.

Mes nusprendėme atsisakyti dalyvauti pasirodyme, nepaisant to, kad į jį mus pakvietė svetingai šiame gražiame miestelyje priimti nuo karo Ukrainoje pasitraukusieji mūsų tautiečiai.

Mes nenorime turėti nieko bendra su organizatoriais, kurie Rusijos agresijos prieš Ukrainą karo metu palaiko net ir tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore.

Esame dėkingi mūsų lietuviams draugams muzikantams ir savanoriams, padėjusiems susigaudyti situacijoje.

Esame tikri, jog mums pavyks kitu būdu surinkti lėšas visureigiui, tolimačiams ir termovizoriui, kuriuos turėjome įsigyti už koncerto honorarą.

Kvieskite — esame atviri pasiūlymams ir norime savo kūryba pelnyti paramą Ukrainos Ginkluotosioms Pajėgoms.

Šlovė Ukrainai!“, – rašė „TaRūta“.

Grupė „TaRuta“ / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Ukrainiečių sprendimą nepasirodyti „Naisių vasaroje“ netrukus pakomentavo žurnalistas, „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas. Jis teigė susisiekęs su grupe ir pasiūlęs pagalbą.

„Ukrainiečių grupė „TaRūta“ irgi traukiasi iš Naisių festivalio. Jiems šiek tiek nesmagu, nes už honorarą planavo prisidėti prie visureigio ir termovizorių pirkimo Ukrainos kariams.

Parašiau jiems ir pasiūliau, kad mes padengsim honorarą ir prisidėsim prie pagalbos Ukrainos kariams už turimas lėšas, o jie galės surengti nemokamą koncertą. Manau, kad sutarsim ir detales suderinsim“, – feisbuke patikino A.Tapinas.

Festivalyje nebus ir „Thundertale“ bei Sauliaus Prūsaičio

Savo pasitraukimą iš festivalio feisbuke patvirtino ir kita grupė – „Thundertale“.

„2010 metais grupė „Thundertale“ buvo vieni iš iniciatorių sukurti blaivų akustinės muzikos festivalį. Tai turėjo būti saugi ir draugiška vieta vaikams, menui ir muzikai. Labai skaudu matyti, kaip šviesi idėja, kuri buvo įgyvendinta ir džiugino milžinišką kiekį žmonių, atsidūrė dabartinėje situacijoje.

Mylime visus festivalio lankytojus bei prie jo nuoširdžiai dirbančią Naisių bendruomenę, tačiau negalime leisti, kad „Thundertale“ vardas taptų politinių ir socialinių priešpriešų įrankiu. Nuoširdžiai atsiprašome visų „Naisių vasaros“ lankytojų, tačiau pasitraukiame – „Thundertale“ festivalyje taip pat nebebus“, – rašė grupė.

„Thundertale“ / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Šeštadienio rytą Saulius Prūsaitis taip pat pranešė, kad traukiasi.

„Labas rytas! Naisiuose manęs šiandien nebus! Gražios visiems dienos!“, – feisbuke paskelbė jis.

Saulius Prūsaitis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Ramūnas Karbauskis: tai – provokacija

Į šią žinią jau sureagavo ir pats „Naisių vasaros“ mecenatas Ramūnas Karbauskis. Feisbuke jis tvirtina, kad atlikėjų pasitraukimas iš festivalio – suplanuota provokacija.

„Pastarosiomis dienomis kartu su „Naisių vasaros“ festivalio rengėjais sulaukėme ne vieno akibrokšto. Prieš pat festivalio pradžią vienas po kitos koncertuoti atsisakė muzikantai. Štai grupė „jauti“ iš pradžių organizatoriams nurodė, kad vienas jos narių susirgo COVID-19. O vėliau prasidėjo – iki festivalio pradžios tiksint paskutinėms valandoms, muzikantai staiga neva praregėjo ir vienas po kito pranešinėja nebedalyvausiantys „Naisių vasaros“ renginiuose. Argumentai įvairūs. Dabar neabejoju, kad tokia įvykių eiga yra iš anksto ir kruopščiai suplanuota provokacija, kurios tikslas – sužlugdyti festivalį ir pažeminti Naisių bendruomenę, mane bei visus tuos, kurie planavo ir tikiuosi atvyks į festivalį. Veikiama sistemingai, nuosekliai ir koordinuotai. Visa tai daroma puikiai suvokiant, kad likus mažiau nei dienai iki renginio, surasti naujus atlikėjus yra ypatingai sunku.

Atskiro paminėjimo vertas atvejis, kaip buvo pasielgta su ukrainiečių atlikėjais „TaRuta“. „Naisių vasaros“ festivalio organizatoriams perduota, kad ukrainiečiams visą dieną grasino, anot jų, „tūkstančiai Lietuvos tarnybų“, net vienos iš ministerijų atstovai. Ukrainos muzikantų grupei buvo patarta „kuo greičiau dingti iš Naisių“, nes priešingu atveju Ukrainoje jie bus laikomi separatistais. Muzikantai išsigando ir išvyko.

Po kelių valandų perskaičiau ukrainiečių atlikėjų „TaRuta“ pranešimą socialiniuose tinkluose ir iki šiol negaliu patikėti tuo, ką perskaičiau. Todėl kreipiuosi į žmogų, kuris buvo paminėtas ir kurį labai gerai pažįstu – į Lauryną Baškį, „Thundertale“ atlikėją.

Laurynai Bašky, „TaRuta“ savo pranešime padėkojo lietuviams draugams, kurie mat „padėjo susigaudyti situacijoje“. Tie minimi draugai esi pats, Stasys Taraila ir Robertas Semeniukas. Ir, anot „TaRuta“ pranešimo, būtent jūs grupei iš Ukrainos išaiškinote, neva „festivalio organizatoriai palaiko net ir tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore“! Ar tu, su kuriuo bendraujame jau daugiau nei dešimtmetį, kartu dirbome prie festivalio ir kitų projektų, iš tiesų Ukrainos muzikantams pasakojai, neva aš ar festivalio organizatoriai palaikome kažkokius tarpininkavimo ryšius su Rusija? Ar tu manai, kad aš galiu dirbti su rašistais?!

Su manimi siejamas verslas vienas pirmųjų atsisakė dirbti su Rusijos įmonėmis, vos tik agresorė pradėjo karą Ukrainoje. Mūsų įmonės dabar finansuoja aktorių iš Ukrainos trupės darbą Lietuvoje, kad jie galėtų oriai kurti ir Lietuvoje papasakoti, ką Ukraina šiandien išgyvena! Ir festivalį skyrėme bendrystei su Ukraina, organizatoriai pakvietė ukrainiečių šeimas, atlikėjus į Naisius.

Negana to, dar po geros valandos matau, kad „TaRuta“ koncertą jau organizuoja Andrius Tapinas, kuris dalinasi ir „TaRuta“ žinute apie atsisakymą dalyvauti Naisių vasaroje ir žada pasirūpinti didesniu honoraru.

„Naisių vasaros“ festivalis yra skirtas bendrystei su Ukraina. Itin apmaudu, kad vardan savanaudiškų kėslų kai kam neliko jokios gėdos skleisti absoliutų melą, taip siekiant pakenkti renginiui. Kuo toliau, tuo labiau susidaro įspūdis, kad per pastaruosius metus ne tik kad grįžtam į sovietinį konclagerį, kur yra viena tiesa, vienas leninas... kita nuomonė yra draudžiama, bet ir kitaip galvojantys bei savo nuomonę sakantys yra naikinami visokiomis priemonėmis.

Festivalis vyksta. Organizatoriai užpildė muzikinę programą kitais atlikėjais. Laukiami visi!

P.S. Galvojau, kad man pačiam gali tekti dainuoti, bet ne visus atlikėjus pavyko įbauginti, tad festivalio scenoje pasirodys tik profesionalūs atlikėjai..…“, – feisbuke rašė R.Karbauskis.

Ramūnas Karbauskis / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pasitraukė vienas po kito

Primename, kad organizatoriai skelbė, jog liepos 8–9 dieną vykstančio festivalio „Naisių vasara“ programoje laukia tokių atlikėjų kaip Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupių „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“ pasirodymai.

Visgi netrukus muzikantams pasipylė kritika, mat „Naisių vasaros“ rėmėjas Ramūnas Karbauskis ne sykį yra pasisakęs prieš kai kurias LGBT+ bendruomenės teises, pavyzdžiui, jai palankų Partnerystės įstatymą. Tuo metu tiek D.Montvydas, tiek „The Roop“ dar birželį koncertavo LGBT+ eitynių „Baltic Pride“ koncerte Vilniuje, prie Baltojo tilto.

Po kilusių diskusijų grupė „jautì“ prisipažino pasiūlymą groti festivalyje priėmusi pernelyg skubotai ir pranešė, kad galiausiai jame nebegros.

Tuo metu D.Montvydas ir „The Roop“ trauktis iškart neskubėjo – aiškino, kad festivalis kaip tik gali tapti erdve išreikšti savo poziciją.

Vis dėlto nuomonę pastarieji pakeitė po R.Karbauskio pasisakymo apie Vytautą Landsbergį – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis pareiškė, kad Seimo opozicija kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl suteikto valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui.

Pasak muzikantų, scena galėjo būti platforma išsakyti savo poziciją bei deklaruojamas vertybes, tačiau penktadienį Ramūno Karbauskio išsakytos mintys apie prof. V.Landsbergiui suteiktą valstybės vadovo statusą jau yra žalingi veiksmai, kurių nuo scenos paneigti nepavyks.

Apie tai, kad nebedalyvaus festivalyje, pranešė ir grupė „Graži ir ta galinga“.