Į dvi dienas trukusį NATO viršūnių susitikimą Vilniuje atvyko keliasdešimties šalių delegacijos – iš viso per puspenkto tūkstančio oficialių svečių. Jie dirbo ypatingai saugia erdve paverstame „Litexpo“ komplekse, gyveno daugiausia viešbučiuose sostinės centre, ragavo „korektiško“ maisto. O akims paganyti Mantas Petruškevičius sukūrė nealergizuojantį mišką.
Pagrindiniai NATO viršūnių susitikimo renginiai vyko Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ – specialiai pastatytose ir pritaikytose patalpose.
Į kai kurias jų galėjo patekti tik VIP asmenys.
Pasibaigus renginiui apžiūrėti uždarų erdvių, kuriose posėdžiavo, tarėsi, atsipūsti ir užkąsti galėjo sostinėje viešėjusių valstybių delegacijos pakvietė renginio organizatoriai Lietuvoje.
Vėliau viskas bus išmontuota.
Koks likimas laukia laikinų konstrukcijų, užuolaidų, kilimų, baldų ir pan.?
Aiškinama, kad tai bus perduota valstybės įmonei Turto bankas, kuri turi įrengiamų patalpų ir rūpinasi ministerijų miestelio statybomis.
Iš viso „Litexpo“ paruošimas NATO viršūnių susitikimui kainavo 16 mln. eurų.
Prezidentai, premjerai, ministrai
Pasak Užsienio reikalų ministerijos (URM) Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento vadovo ambasadoriaus Petro Zapolsko, į NATO viršūnių susitikimą atvyko 40 šalių delegacijos.
Tarp jų – 14 prezidentų, 23 ministrai pirmininkai, 3 užsienio reikalų ministrai, 4 tarptautinių organizacijų vadovai (tarkime, NATO vadovai).
Iš viso – apie 4500 svečių.
„Vien oficialių delegacijų narių buvo daugiau negu tūkstantis – apie 1050. Tada – 1200 žurnalistų, lydinčių delegacijų narių ir viešojo forumo dalyvių“, – sakė ambasadorius.
Atsivežė ir tarnybinius šunis
NATO viršūnių susitikimo metu buvo užimti visi sostinės viešbučiai.
„Tu turi turėti apie 5 tūkst. kambarių, kad galėtum surengti tokį renginį. Vilniuje iš viso turime apie 5 tūkst. kambarių. Tai su viešbučių asociacija ir mūsų kelių žmonių komanda iš karto paprašėme viešbučių visa šita rezervuoti tiktai mums.
Tada pradėjome dalinti kambarius stengdamiesi labai korektiškai dėlioti, nes čia yra ir tam tikrų politinių dalykų“, – pasakojo P.Zapolskas.
Ar buvo delegacijų, nepageidavusių gyventi viena greta kitos ar pan? Diplomatas sakė, kad ne.
Esą organizuojant tokius renginius juokaujama, kad visi turi likti šiek tiek nepatenkinti – bet vienodai, nieko neįžeidžiant.
„Buvo kažkokių specifinių reikalavimų. Aš apie juos nesakysiu, bet jų buvo ir mes iš principo pajėgėme visa šita įgyvendinti, nes niekas neliko nepatenkintas Lietuvos viešbučiais. Be to, ir viešbučiai, kaip privatūs subjektai, toliau dirbo žinodami, delegacijos – žinodamos, kad gyvens tuose viešbučiuose.
Matėte, „Pacuose“ buvo įrengta aparatūra. Kai kurios delegacijos atsivežė patikimiausią įrangą – t. y. šuniukus, kurie tikrino. Daug delegacijų atsivežė savo šarvuotus automobilius, nes Lietuvoje jų nėra daug“, – pasakojo P.Zapolskas.
Į Lietuvą atvykusių šalių delegacijų atstovai daugiausia apsistojo Vilniuje.
Tiesa, dalis amerikiečių, kurių į Vilnių 21 lėktuvu atvyko 1200, nakvojo Kauno viešbučiuose.
JAV delegacija, likusi Vilniuje, su, matyt, labiausiai saugotu renginio svečiu – prezidentu Joe Bidenu, užėmė viešbutį „Kempinski“, iš kurio atsiveria vaizdas į Katedros aikštę.
Viešbutyje „Courtyard by Marriott“ Vilniaus Rinktinės gatvėje gyveno Skandinavijos šalių delegacijos.
Viešbutyje „Novotel“ Gedimino pr. buvo apsistoję centrinės Europos valstybių vadovai.
Viešbutyje „Pacai“ – vokiečiai ir britai, netoliese esančiame „Radisson Collection Astorija“ – italai, ispanai, lenkai ir Europos Tarybos vadovas, greta Aušros Vartų įsikūrusiame „Imperial“ – turkai.
„Stikliuose“ gyveno Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir jį lydėję asmenys.
Beniliukso šalių atstovai pasirinko „Neringą“.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis su delegacija gyveno Pilies gatvėje įsikūrusiame „Narutyje“.
Japonijos ir Pietų Korėjos delegacijos buvo apsistojusios „Vilnius Grand Resort“, Australijos ir Naujosios Zelandijos – „Congress Avenue Hotel“, o vienos paskutinių Vilnių palikusios Kanados atstovai – „Holiday Inn“.
„Hilton Garden Inn Vilnius City Centre“ gyveno NATO štabo atstovai.
Be to, trijų žvaigždučių viešbutyje „ibis Vilnius Centre“ Rinktinės gatvėje buvo apsistoję NATO viršūnių susitikimo metu vykusio viešojo forumo dalyviai.
Tik po keturis iš šalies
P.Zapolsko teigimu, NATO viršūnių susitikimą organizuojanti šalis iki menkiausių detalių: nuo spalvų, kilimų iki techninių reikalavimų turi atitikti Aljanso reikalavimus.
Todėl planuojant renginį Vilniuje buvo daug derinimų: tiek vidinių, tiek išorinių.
Jis aprodė „Litexpo“ erdves, kur renginiuose dalyvavo NATO bei kitų valstybių vadovai ir juos lydintys asmenys.
Iš vietos, kur atvyko valstybių lyderiai ir dar galėjo patekti viršūnių susitikimą nušvietę akredituoti žurnalistai (fotografuoti, filmuoti, užduoti klausimus politikams), kelias vedė į uždarą zoną.
Į VIP holą, kur pasukome, galėjo patekti tik keturi žmonės iš kiekvienos šalys: valstybės ar jos vyriausybės vadovas, užsienio, gynybos ministrai ir vienas vyriausiasis patarėjas.
Taip pat – NATO ir Lietuvos atstovai su specialiais leidimais.
Rodydamas erdvę, P.Zapolskas atkreipė dėmesį, kaip įgyvendinus dizaino sprendimus transformavosi atvira anksčiau buvusi vienų „Litexpo“ rūmų terasa.
Interjerui įrengti buvo samdomi dizaineriai.
„Čia buvo pasirinkta tema toks lietuviškas miškas, su Trakų pilimi – t. y. fototapetai. Tikriausiai neišduosiu didelės paslapties, nors sakė man, kad galbūt ir nereikėjo to minėti, čia anksčiau augo gražus medis, jeigu atsimenate. Kadangi uždengus stogą jis pradėjo labai greitai natūralia mirtimi mesti lapus ir mirti, tai vos ne paskutinį mėnesį teko su juo atsisveikinti – perkelti į miškus.
Buvo nuspręsta, kad padarome kažką panašaus. Tikriausiai suprantate kad daug gėlių negali įdėti, kadangi beveik visos gėlės turi arba politines konotacijas, arba alergines. Tai čia buvo pasirinktas irgi toks visiškai lietuviškas, bet nealergizuojantis miškas. Čia mes kreipėmės į mūsų tikriausiai šiuo metu vieną pačių geriausių gal ne tik Lietuvoje floristų Mantą Petruškevičių ir jis sukūrė tokį, beje, visiems labai patikusį miško įspūdį, kuris įsipiešia į bendrą konceptą“, – kalbėjo diplomatas.
Šiai valstybių vadovams skirtai erdvei sukurti ir specialūs lietuvių gamintojų baldai. Čia aukščiausio rango politikai vėliau ateidavo pasiilsėti, užkąsti.
Po pagrindinių NATO ir kitų valstybių vadovų susitikimų kambarių, įrengtų tolėliau, tai, kaip pažymėjo P.Zapolskas, antra pagal saugumą renginio vieta.
Užkulisiuose – keli veidrodžiai
NATO viršūnių susitikime dalyvavę valstybių vadovai rinkosi ir didžiojoje spaudos konferencijų salėje, kur pirma ant pakylos tradiciškai nusifotografavo.
Erdvėse pakeliui iki jos – palubėje kabo šiaudiniai sodai.
Buvo sumontuotas ir 3D gaublys, rodantis, kaip klimato kaita veikia Žemę.
Dar kitose bendrose erdvėse buvo pakabinti išeivijos dailininko Kazio Varnelio darbai.
Vadinamosios šeimyninės nuotraukos užkulisiuose buvo tik valstybės vadovai ir protokolo atstovai.
Ten – ir keli veidrodžiai, jeigu reikėtų pasitvarkyti prieš žengiant į sceną bei fotografuojantis.
„Šičia buvo pažymėtos vietos Family photo, – rodydamas į grindis pasakojo P.Zapolskas, – Ir jie galėjo per tą laiką, kol vyko oficialus pasisveikinimas, kad viskas vyktų greičiau, pasižiūrėti, kurioje vietoje jie turi stovėti Family photo metu.“
URM atstovo teigimu, paskui NATO lyderiai patraukė į vietą, kur jų laukė delegacijų nariai.
Pakeliui į jas – ir 11 spaudos konferencijų kambarių, kur vyko atskirtų NATO renginio delegacijų susitikimai su spaudos atstovais.
Viename jų antrąją renginio dieną vyko ir moterų lyderių konferencija, kurioje be kita ko dalyvavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Baltarusijos baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.
Visi šie kambariai įrengti identiškai.
„Beje, visi baldai – lietuvių gaminti, nebuvo jokios kitų šalių baldų šalių gamintojos“, – sakė P.Zapolskas.
Beje, ketvirtadienį NATO viršūnių susitikimo erdvėse kai kur kilimais bėgiojo skruzdėlės. Ar jos nevargino didžiausio pasaulyje gynybinio aljanso šalių politikų?
Ambasadorius svarstė, gal jos sugužėjo per naktį, renginio svečių tikrai nevargino.
Išskraidinti slapti dokumentai
NATO viršūnių susitikimui, kaip pasakojo P.Zapolskas, buvo įrengta ir 16 vienodų susitikimų kambarių.
Juos dvišaliams susitikimams reikėjo iš anksto užsisakyti.
„Vėlgi visiškai pagal standartą. Galima buvo tiekti tiktai vandenį. Kaip matote, visas vanduo irgi mūsų, lietuviškas. Kukli puokštė. Apšvietimas. Tai yra taip vadinamo židinio tipo kambariai.
(...) Mūsų komandos tvarkė vėliavas, bet irgi iš anksto užsakius. Kaip matote, stovai irgi lietuvių gamintojų – beje, labai dailiai priderino prie balinto ąžuolo spalvos“, – pastebėjo URM atstovas.
Specialios darbo vietos buvo įrengtos ir žemesnio rango NATO valstybių delegacijų atstovams.
„Kiekviename NATO sumite sutarta formulė, kad atvažiuoja 1+20. Ir tarp tų 20 yra apie 15 politikų, diplomatų, tada – vertėjai, apsaugos darbuotojai. Bet niekada nebūna taip, kad visos delegacijos turi tiek pat narių.
Vienoje delegacijoje – nesakysiu, kurioje, buvo 1+16, vienoje delegacijoje – 1+55“, – apie Vilniaus viršūnių susitikimo svečius kalbėjo P.Zapolskas.
Buvo įrengtas ir bendras NATO komandinis kambarys. Ketvirtadienio rytą jis jau buvo tuščias.
Ambasadorius aiškino, kad Lietuvos išnuomotu 189 vietų lėktuvu, kuriuo į Vilnių atskrido ir iš jo išskrido Aljanso vadovybė, buvo ir apie 2,5 tonos labai riboto naudojimo techninės įrangos ir dokumentų.
„Keliais šitų dalykų negali vežti. Bet tokia yra standartinė procedūra kiekvienoje šalyje – kad priimanti šalis aprūpina NATO štabą lėktuvu“, – pabrėžė P.Zapolskas.
Beje, NATO viršūnių susitikimo vietoje buvo ir slaptos informacijos spausdinimo biuras.
Kur gimė svarbiausi sprendimai?
Toliau keliaujame į pagrindinį NATO valstybių vadovų susitikimų kambarį, kuriame prie stalo susėdo 31 Aljanso valstybės lyderiai.
Kur kam sėsti, nurodo specialios lentelės su šalių pavadinimais arba organizacinėmis asmens pareigomis (tarkime, NATO generalinis sekretorius).
Už jų – užsienio reikalų ministrai, už kurių – gynybos ministerijų vadovai, o dar už jų – valstybių vadovų patarėjai.
Prieš įeidami į šią salę visi politikai turėjo palikti telefonus specialiose rakinamose dėžutėse.
„Po kiekvienos sesijos Lietuvos savanorių komandos turėdavo surinkti viską ir vėl iš naujo parengti kitam susitikimui“, – sakė P.Zapolskas.
Per tam skirtą pusvalandį posėdžiausiantiems, kaip prašyta, buvo padėta po kelis mažus pyragaičius. Čia Vilniaus svečiams buvo pasiūlyta grybukų, braškių.
Apsaugininkams – erdvė be garso
NATO viršūnių susitikimo lyderiai buvo akylai saugomi – tai darė ne tik Vadovybės apsaugos tarnybos, bet ir su šalių delegacijomis atvykę pareigūnai.
„Beje, buvo įleidžiamas tik vienas apsaugos karininkas ir jie turėjo savo atskirą erdvę. Įrengta viršuje – vėlgi toks yra reikalavimas: vienas apsaugos karininkas, turintis geltoną leidimą, taip vadinamą auksinį leidimą, galėjo sėdėti viršuje ir be garso stebėti pagrindinio susitikimo erdvę.
Ir jeigu jo vadovas juda išeiti, tai jis turėjo progą per keliolika sekundžių nusileisti ir prisistatyti iškart prie valstybės vadovo“, – teigė P.Zapolskas.
Kuo užkandžiavo?
P.Zapolsko teigimu, NATO viršūnių susitikimo svečiams – ir VIP, ir delegatams – buvo tiekiamas maistas.
Paklaustas, ar valstybių atstovai kėlė kokius nors reikalavimus dėl maisto, ambasadorius sakė, kad vienai vakarienei buvo pateikta 18 specialių pageidavimų. Jie buvo įgyvendinti.
Bendrai specialių reikalavimų maitinimui esą buvo labai daug.
„Nevalgo, pavyzdžiui, jautienos, negeria alkoholio, geria dietinę „Coca-Cola“ („Diet Coca-Cola“ – 15min). Ir, beje, tokiuose renginiuose dietinė „Coca-Cola“ yra vienas mėgiamiausių gėrimų. Jos geriama iš tikrųjų daug.
Iš įdomesnių faktų: maitintojas „Taurakalnis“ nupirko 120 kg braškių ir jos buvo visos labai skanios. 10 l žemuogių. Buvo delegatų, kurie klausė, kas tai per uogos, nes daugelyje šalių tokių uogų jau nebėra. Taip pat labai skanios avietės. Kadangi sezonas yra labai palankus, daug lietuviškų uogų. Taip pat bananai buvo, obuoliai“, – pasakojo P.Zapolskas.
VIP salėje buvo ir užkandukai, ir karštas patiekalas.
„Tokiuose renginiuose paprastai irgi reikia vengti nekorektiško maisto – paprastai kiaulienos atsisakoma. Aš tai vadinu politiniu maistu, kad visiems tiktų.
Kai sėdima vakarienė reikia labiau atitikti meniu reikalavimus, bet kai stovima, tai iš tikrųjų reikia suformuoti taip korektiškai: vengti riešutų – ten daug alergenų visokių“, – aiškino diplomatas.