Naujas skonis: 3 gardūs patiekalai iš ryžių miltų
Ryžių miltai – tai viena iš dešimčių miltų rūšių, gaminama iš visiškai sumaltų ryžių kruopų. Ryžių miltai, kaip ir grikių miltai, aptarti ankstesniame straipsnyje, yra puikus kvietinių miltų pakaitalas, naudingas tiems, kas netoleruoja glitimo, dėl ko įprasti miltai sukelia virškinimo sistemos problemas. Be to, kepiniuose dalį kvietinių miltų pakeitus ryžių miltais, jie įgyja šiek tiek kitokį skonį ir tekstūrą.
Kartais ryžių miltai yra naudojami ne tik kaip sveikesnis kvietinių miltų pakaitalas ruošiant makaronus, kepant blynus, bandeles, pyragus ar sausainius, bet ir kaip tirštiklis sriuboms, padažams, troškiniams ar pudingams, kadangi jie pasižymi skysčius tirštinančiomis savybėmis.
Galime rinktis iš dviejų rūšių ryžių miltų: baltųjų ryžių ir rudųjų ryžių. Nors abiejų rūšių miltai pasižymi tomis pačiomis savybėmis, šiek tiek skiriasi jų skonis bei patiekalo, kuris ruošiamas su šiais miltais, spalva; ji yra šviesesnė (su baltųjų ryžių miltais) arba tamsesnė (su rudųjų ryžių miltais). Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad patiekalai su rudųjų ryžių miltais gali būti ruošiami šiek tiek ilgiau; pavyzdžiui, rudųjų ryžių miltų makaronai verdami šiek tiek ilgiau nei tokie patys makaronai iš baltųjų ryžių miltų.
Tikriausiai plačiausiai ryžių miltai naudojami patiekalų ruošimui Azijos virtuvėje, Japonijoje, Filipinuose, Indijoje, Bangladeše ir kitur. Šie miltai gali būti naudojami ryžių miltų makaronams, įvairiems desertams ruošti. Japonijoje Naujųjų Metų šventei paminėti tradiciškai yra gaminamas ryžių miltų pyragas Mochi, o vietnamiečiai su ryžių miltais ruošia tirštą sriubą Bánh canh su kiauliena, žuvimi, makaronais ar kitais produktais, priklausomai nuo sriubos rūšies.
Indijoje populiarūs ryžių miltų lietiniai blynai, vadinami Neer dosa, patiekami su įvairiais saldžiais bei nesaldžiais priedais - čatniais, žuvimi, vištiena, kariu, vaisių salotomis su kokosų pienu ir kt. Be įvairių tradicinių tolimų kraštų patiekalų, šiek tiek neįprastų mūsų lietuviškam skoniui, su ryžių miltais galima ruošti ir daugelį kitų kasdienių patiekalų, pakeičiant jais kvietinius miltus ar jų dalį – atsižvelgiant į tai, kad ryžių miltų savybės yra šiek tiek kitokios, dažnai, ypač ruošiant saldžius kepinius, reikia pakoreguoti naudojamų miltų ir kitų produktų proporcijas, kad galutinis rezultatas būtų tiek puikios tekstūros, tiek skonio. Dėl šios priežasties dažnai ryžių miltai yra maišomi su kvietiniais miltais ar kukurūzų miltais. Šiek tiek ryžių miltų įprastame kekse, sausainiuose ar kituose kepiniuose suteikia jiems minkštumo ir trapumo.
Ryžių miltus pasigaminkite namuose
Šiandien ryžių miltų galite nusipirkti daugelyje parduotuvių, visuomet tikrai jų rasite sveikais ir natūraliais produktais prekiaujančiose parduotuvėlėse. Nors didžiausi entuziastai galėtų ryžių miltus susimalti ir patys, kelionė į parduotuvę – daug greitesnis ir paprastesnis būdas.
Vis tik, jei norėtumėte pasigaminti naminių baltųjų ryžių miltų, štai instrukcijos, ką turėtumėte padaryti:
- Neapdorotus žalius (ne greito paruošimo ryžius) nuplaukite po tekančiu vandeniu.
- Suberkite į didelį dubenį ir įpilkite tiek šalto vandens, kad apsemtų ryžius. Palikite ryžius mirkti 3-6 valandas.
- Nupilkite vandenį, suberkite išmirkusius ryžius į sietelį ir palikite nuvarvėti penkiolikai minučių.
- Ant lygaus ir švaraus paviršiaus paskleiskite kelis sluoksnius popierinių rankšluosčių. Ant jų tolygiai paskleiskite nuvarvintus ryžius ir palikite, kol ryžiai išdžius. Po maždaug valandos ryžiai turėtų būti šiek tiek drėgni, tačiau ne šlapi.
- Į maisto smulkintuvą (blenderį) berkite po pusę puodelio ryžių. Malkite pulsuojančiu režimu, po kelias sekundes, kol ryžiai susismulkins iki nedidelių gabalėlių. Tuomet smulkinkite didžiausio greičio režimu, kol ryžiai bus visiškai susmulkinti, miltų tekstūros.
- Įkaitinkite keptuvę ant vidutinės ugnies. Berkite į keptuvę po puodelį sumaltų ryžių ir nuolat maišydami pakaitinkite, kol drėgnumas išgaruos, ryžių miltai taps visai sausi. Stebėkite, kad miltai nepradėtų ruduoti – jie turi būti visiškai balti. Jei matote, kad jie pradeda ruduoti, iš karto nukelkite keptuvę nuo ugnies, o ugnį sumažinkite.
- Paimkite žiupsnelį miltų iš keptuvės ir patrinkite tarp pirštų – jei jie nebekimba, yra birūs, tuomet nukelkite keptuvę nuo ugnies ir atvėsinkite miltus iki kambario temperatūros.
- Atvėsusius ryžių miltus persijokite per smulkų sietelį.
- Likusius stambesnius ryžių gabalėlius suberkite į maisto smulkintuvą ir dar kartą pamalkite. Tuomet vėl persijokite per smulkų sietelį.
- Paruoštus miltus suberkite į sandariai užsidarantį indelį ir laikykite šaldytuve.
(Instrukcijų šaltinis: http://www.instructables.com/id/DIY-How-to-Make-Rice-Flour/)
Pasigaminę ar nusipirkę pakuotę ryžių miltų, būtinai išsikepkite su jais plonų lietinių blynelių, paeksperimentuokite su saldžiais kepiniais, juose ryžių miltais pakeisdami kvietinius ar dalį kvietinių miltų. Siūlome Jums išbandyti tris mūsų išbandytus ir puikiai įvertintus receptus: ryžių miltų trupiniuotį (crumble) saldiems savaitgalio pusryčiams, lietinius ryžių miltų blynelius su špinatais sveikuoliškiems pietums ar lengvai vakarienei ir nuodėmingai skanią bananų duonelę su riešutais ir šokoladu – gardžiam desertui. Skanaus!
Pusryčiams
Lengviems, saldiems savaitgalio pusryčiams. Rabarbarai ir braškės – vienas iš tobulų pavasario derinių, tačiau juos galite keisti bet kokiais kitais mėgstamais vaisiais ar uogomis. Apkepus juos orkaitėje su trapia trupinių plutele, bet kokiu atveju mėgausitės labai gardžiais pusryčiais.
Pietums ar vakarienei
Lietiniai blynai, kepami iš ryžių miltų, – sveikesnė alternatyva įprastiems kvietinių miltų blynams ar blyneliams. Pasirinkę sveikuolišką įdarą su špinatais bei fetos sūriu, mėgausitės sveikais, lengvai paruošiamais ir gardžiais pietumis ar vakariene.
Desertui
Nuodėminga, ne per saldi, švelnaus skonio ir šiek tiek neįprastos smėlinės tekstūros bananų duona sužavės ir didelius, ir mažus. O ypač visus tuos, kurie mėgsta naujus, neįprastus skonius bei mažus eksperimentus virtuvėje.