Nuolat nerimaujate? 7 veiksmingi patarimai
Šių laikų sociume ramūs ir visiškai harmoningi žmonės – tikras deficitas. Visi dėl kažko sielojamės: dėl darbo ar nedarbo, dėl nevykusių santykių ar jų stygiaus, dėl išvaizdos, įvaizdžio, šalies politikos... Net per daug giliai nesikapstydamos, galime rasti mažiausiai keliasdešimt priežasčių nerimauti. Bet... ar verta?
Nesikapstykime po nerimo priežastis, verčiau paieškokime būdų, kaip nuo to nerimo pasprukti. Jūsų dėmesiui, keli paprasti, bet tikrai ne prasti patarimai. Net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo banalūs, jie veikia...
1. Sutelkite dėmesį į vieną rūpestį, o ne į visus iš karto.
Psichologų teigimu, moterys kur kas dažniau patiria stresą dėl to, kad mąsto pernelyg plačiai. Vyrui, pavyzdžiui, nuotaiką gali sugadinti kokia nors specifinė problema, tarkime, automobilio gedimas, o moteris sielojasi dėl visko: pradedant bloga atmosfera darbe ir baigiant tolima vaikų ateitimi. Stenkitės susikaupti tik ties dabarties įvykiais, rūpinkitės tuo, ką galite pakeisti, ir mokykitės susitaikyti su tuo, ko negali.
2. Rinkitės tinkamus žodžius
Žmonių, kurie nesunkiai susidoroja su stresu, kalboje visada girdimos optimistinės gaidelės. Jie nesigraužia, jei kas nors nepavyksta, nepaverčia eilinio nesėkmingo įvykio katastrofa. Užuot dejavę: „Aš žlugęs!“, jie raminasi: „Tikiuosi, kitą kartą man labiau pasiseks.“ Ir iš tiesų jiems pasiseka! Pozityvi savitaiga tikrai veikia stebuklingai. Tereikia šiek tiek pasitreniruoti. O problemos?.. Būkite tikra, visos jos gali būti išspręstos. Neišsprendžiamų problemų NĖRA. Kartais reikia tik laiko ir kantrybės. Taigi, trumpai tariant, visos problemos bus išspręstos ar išsispręs savaime, nepriklausomai nuo to, ar nerimausite iki nugriuvimo ar būsite rami it Buda. Tai gal sveikiau ir naudingiau rinktis pastarąjį variantą?..
3. Judėkite, net kai jaučiatės visai sugniuždyta
Būna dienų, kai nesinori nieko, tik susisukti į antklodę, užsidaryti savyje, su niekuo nebendrauti ir skendėti niūriame savo būvyje, graužti save dėl visko, kankintis mintimis apie žmonės, kurie įskaudino. Ką tokiu atveju daryti? Veiksmų planas paprastas: turite žūtbūt prisiversti išlipti iš lovos ir nors pusvalandį pasimankštinti. Iškart pajusite, kaip įtampa slūgsta, pradeda aktyviau dirbti smegenys ir gimsta visai šviesių minčių.
4. Šypsokitės, juokitės iš savo nerimo!
Dar viena paprasta, bet daugybės psichologų rekomenduojama metodika – priverstinė šypsena. Atsistokite prieš veidrodį ir, kiek tik galite, sau šypsokitės. Paskui šypsokitės ir be veidrodžio. Jei pavyksta, ir juokitės. Manote, tai kvaila? Taip tik atrodo... Iš tiesų mūsų organizmas jautriai reaguoja į mūsų elgesį, grimasas ir pagal tai siunčia atitinkamus impulsus. Beje, sakoma, kad juokas ne tik pašalina įtampą, bet ir teigiamai veikia imuninę sistemą. Taigi visai geras būdas sunkumams įveikti – pasišaipyti iš jų. Ir apskritai stenkitės į viską žiūrėti paprasčiau.
5. Prisiminkite nors vieną gerą per dieną įvykusį dalyką
Kiekvieną vakarą susitikę šeimos nariai, kaimynės ar draugės dažniausiai kalbasi apie sunkumus ir nesėkmes. Apie įvairias negandas iš visų pusių trimituoja spauda, radijas, televizija. Atrodo, kad aplink išvis nėra nieko gera. Bet tai netiesa! Pasaulyje kiekvieną sekundę įvyksta kažkas gera. Na ir kas, kad apie tai niekas nepraneša. Prisidėkite ir jūs prie gerų naujienų. Pamėginkite susitikimą su artimaisiais, draugais, kaimynais pradėti apsikeisdami maloniomis naujienomis. Tegul tai bus ir visai nereikšminga smulkmena, pavyzdžiui, neseniai matyta senutė krepšyje nešėsi juokingą katiną, susitikote seniai matytą bičiulę, jums pasisekė įveikti sunkią užduotį...
6. Labai svarbu būti savimi
Gana slopinti įtampą ir stengtis visiems patikti! Slopinamos neigiamos emocijos ne tik kenkia sveikatai, bet ir sendina. Atvira, emocionali moteris visada atrodo jaunesnė už susitvardančią, nuolat įsitempusią. Ignoruokite tuos, kurie jus pykdo, verčia jaustis blogai, nerimauti. O apie tuos, kuriuos norėtumėte, bet negalite ignoruoti – viršininko, verslo partnerio, giminaičio, pasiguoskite vyrui ar draugei, kurie išklausys, užjaus ir niekam neperpasakos. Būti stipriai dabar tarsi madinga – vadovauti garsiai firmai, kautis negailestingoje kovoje su konkurentais ir tuo pačiu auginti vaikus, būti gražiai, besišypsančiai, visur spėjančiai... Spjaukite į aplinkinių nuomonę ir būkite nuoširdi pati sau: jei norisi verkti, tai verkite, jei neturite jėgų, tai ir nedarykite.
7. Nors keletą minučių per dieną skirkite tik sau
Nesvarbu, kur būtumėte: darbe, namie, eitumėte gatve ar važiuotumėte automobiliu, pasistenkite sutelkti visą dėmesį į savo pojūčius, išgyventi esamą akimirką. Pamirškite rūpesčius, nemalonius dalykus – tiesiog galvokite apie tai, ką matote, girdite, užuodžiate šią minutę. Ir, žinoma, pasidžiaukite, kad esate gyva, sveika ir galite viskuo grožėtis. Juk taip dažnai mes nesuvokiame šios nuostabios dieviškos gyvybės dovanos ir ieškome pretekstų būti nelaimingos. Bet juk tai tokie niekai!