Nuolatinis kojų sunkumas – kaip gydyti?

Moteris masažuoja kojas / Shutterstock nuotr.
Moteris masažuoja kojas / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Su kojų venų problemomis susiduria kas ketvirta Lietuvos moteris. Nuolatinis sunkumas ir nuovargis kojose, jų tinimas – tik dalis diskomforto. Uždelsus gydymą, moterims tenka kęsti ir estetines problemas: kapiliarų tinklas plečiasi, išryškėja stambios venos, formuojasi gumbai. Specialistų teigimu, šios ligos toli gražu nėra būdingos tik vyresnio amžiaus žmonėms.

Pagrindinė kojų venų ligų priežastis – susilpnėję venų vožtuvėliai. Jų tvirtumą labiausiai lemia paveldimumas. Tyrimai rodo, kad jei bent vienas iš tėvų turi venų varikozę, net 60 proc. tikimybė, kad šią problemą paveldės ir dukra. Tiesa, vyrams statistika palankesnė: tikimybė paveldėti ligą yra siekia apie 40 proc.

Delsia kreiptis į specialistą

Pastebėta, kad moterims kojų venų problemos dažniausiai išryškėja nėštumo metu, nuo jų dažniau kenčia ir dirbančios sėdimą darbą, taip pat turinčios antsvorio, patiriančios hormonų pusiausvyros svyravimų.

Pasak „Perfectus Clinica“ kraujagyslių chirurgo dr. Rolando Dagilaičio, dažnai į specialistus kreipiamasi per vėlai, kai liga jau gerokai progresavusi.

„Į gydytoją reikia kreiptis tada, kai kojos ima tinti, bėgant dienai darosi sunkios, juntamas nuovargis, kamuoja mėšlungis ir net tuomet, kai ant kojų pamatote smulkias venų „šakeles“ ar kapiliarus, nes estetinis išryškėjimas gali būti pirmasis ligos simptomas.“

Visgi, dr. R. Dagilaičio teigimu, dažniausiai profesionalų pagalbos prašoma tada, kai prasideda skausmai: „Skausmas yra jau progresuojančios ligos simptomas. Svarbiausia pastebėjus bet kokius neįprastus reiškinius nedelsiant kreiptis į patyrusius specialistus, kurie tiksliai nustatys venų būklę. Kuo ilgiau delsiama, tuo labiau liga progresuoja ir tuo sudėtingesnis tampa gydymas.“

Tinkamas gydymas gali padėti išvengti operacijos

Kreipiantis į valstybinę polikliniką, kitaip nei į privačią, konsultacijos gali tekti palaukti, kartais – net iki pusmečio. Tačiau poliklinikos paslaugos yra nemokamos, pacientas turi padengti reikalingų papildomų įrankių (kompresinių kojinių, pooperacinio gydymo priemonių ir pan.) ir medikamentų išlaidas.

Konsultacijos pas kraujagyslių specialistą metu gydytojas atlieka ultragarso tyrimą. Ultragarsu skenuojamos kojų kraujagyslės ir ieškoma ligos simptomų priežasčių. Tai saugus, šiuo metu – bene tiksliausias ir visiškai neskausmingas tyrimas. Tik įvertinus ultragarso tyrimo rezultatą galima paskirti individualų gydymą.

„Atminkite – ne visuomet reikia operacijos: konsultacijos metu jums bus parinktas tinkamiausias problemos sprendimo būdas. Tai gali būti medikamentinis gydymas, skleroterapija – metodas, kai vena suklijuojama suleidžiant specialų medikamentą, o gal tiesiog pakaks nešioti kompresines kojines“, – teigia chirurgas ir pabrėžia, kad net jei optimaliausias gydymas vis tik bus operacija, jos nereikėtų bijoti. Šiandien daromos kojų venų operacijos yra draugiškos pacientui: atliekamos be narkozės, be pjūvių ir siūlių, nereikia gulėti ligoninėje, o pooperacinis periodas nėra sudėtingas.