Pasaulis atsisveikino su Elizabeth II: iškilmingos laidotuvės su šeima ir tūkstančiais gedinčiųjų

Karalienės Elizabeth II laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.
Karalienės Elizabeth II laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt, BNS
2022-09-19 12:16
AA

Pirmadienį vyko viso pasaulio dėmesį prikausčiusios laidotuvės. Į paskutinę gyvenimo kelionę išlydėta ilgiausiai Jungtinę Karalystę valdžiusi monarchė Elizabeth II. Į iškilmingas valstybines laidotuves, dešimt dienų trukusio gedulo kulminaciją, Vestminsterio abatijoje Londone atvyko iš viso apie du tūkstančius žmonių – ne tik britų karališkosios šeimos nariai, bet ir svečiai iš įvairių pasaulio kampelių. Po mišių procesija pajudėjo Londono gatvėmis, o galiausiai karstas pasiekė Šv.Jurgio koplyčią, kur karalienė atgulė amžino poilsio.

70 metų soste buvusi karalienė Elizabeth II mirė rugsėjo 8-ąją Škotijoje, Balmoralo pilyje. Jos mirčiai, o taip pat ir laidotuvėms, pasiruošta jau prieš daugybę metų.

Rugsėjo 14 dieną karstas su monarchės palaikais buvo atgabentas į Vestminsterio rūmus. Nuo rugsėjo 15-os, iš viso keturias dienas, atsisveikinti su mylima valdove čia galėjo visuomenė. Karstas, uždengtas karališkąja vėliava su Britų imperijos karūna, rutuliu ir skeptru, buvo iškeltas aukštai ant pakylos, o kiekviename jo kampe mirgėjo aukštos žvakės. Kad atiduotų pagarbą velionei, žmonės stovėjo kilometrinėse eilėse.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

O pirmadienį karalienės karsto lankymas baigėsi – jis perkeltas iš Vestminsterio salės į Vestminsterio abatiją. Čia prasidėjusiose valstybinėse laidotuvėse paskutinį „sudie“ Elizabeth II tarė jos šeimos nariai ir pasaulio lyderiai, tarp kurių – Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana. Iš viso dalyvavo apie du tūkstančius svečių.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Abatija, kurioje vyko laidotuvių apeigos, yra istorinė bažnyčia, čia karūnuojami Jungtinės Karalystės karaliai ir karalienės. Čia 1953 m. buvo karūnuota ir pati Elizabeth II.

Tai – pirmosios valstybinės laidotuvės Jungtinėje Karalystėje po ministro pirmininko Winstono Churchillo laidotuvių 1965 m. Paprastai tokio masto ceremonijos rengiamos tik monarchams arba ypatingoms asmenybėms.

Laukė emocijų, pompastikos ir ceremonijų kupina diena: pamaldos Vestminsterio abatijoje, eisena, privati šeimos ceremonija Vindzoro pilies koplyčioje. Bakingamo rūmai pranešė, kad kai kuriais savo laidotuvių planais pasirūpino netgi pati karalienė asmeniškai.

Vakare amžino poilsio Elžbieta II atgulė Šv.Jurgio koplyčioje, šalia pernai mirusio vyro princo Philipo. Čia taip pat palaidoti karalienės tėvai ir sesuo Margaret.

Fotogalerija:

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II (88 nuotr.)
+82

Rinkosi pasaulio lyderiai

Vestminsterio abatijoje likus beveik valandai iki mišių pradžios pradėjo rinktis pirmieji valstybių vadovai ir jų sutuoktiniai.

Atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelas Macronas su žmona Brigitte, taip pat JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona Jill.

Atvyko Liz Truss ir buvę premjerai

Per ilgą, 70 metų trukusį savo valdymo laikotarpį karalienė Elizabeth OO II dirbo su 15-a Jungtinės Karalystės ministrų pirmininkų – nuo Winstono Churchillio, kuris ėjo pareigas, kai monarchė tik įžengė į sostą, iki Liz Truss, su kuria ji susitiko Balmorale, likus vos dviem dienoms iki mirties.

Į karalienės laidotuves atvyko tiek Liz Truss, tiek buvę ministrai pirmininkai – Johnas Majoras, Tony Blairas, Gordonas Brownas, Davidas Cameronas, Theresa May, Borisas Johnsonas su antrosiomis pusėmis.

JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona Jill Biden / „Scanpix“ nuotr.
Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas su žmona Brigitte / „Scanpix“ nuotr.

Karalienės karstas paliko Vestminsterio salę

Karstas su Elizabeth II palaikais likus 15-ai minučių iki mišių išneštas iš Vestminsterio salės.

Jis gabentas Karališkojo jūrų laivyno ginklų vežimu, kurį, naudodami virves, traukė 142 Karališkojo jūrų laivyno jūreiviai. Paskutinį kartą šis vežimas buvo matomas per 1979 m. vykusias princo Philipo dėdės lordo Mountbatteno laidotuves, 1952 m. juo buvo gabenamas ir karalienės tėvo Jurgio VI kūnas.

Procesiją lydėjo dūdmaišių ir būgnų garsai, iš paskos ėjo Elizabeth II vaikai – naujasis karalius Charlesas III, princesė Anne, princai Andrew ir Edwardas. Taip pat karalienės anūkai princai Williamas ir Harry, kiti karališkosios šeimos nariai.

Kelionė truko 8 minutes.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Scanpix“/AP nuotr.
Karalius Karolis III / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Karalienė konsortė Camilla į Vestminsterio abatiją atvyko anksčiau už Karolį III

Į Vestminsterio abatiją likus kiek mažiau nei pusvalandžiui atvyko tie karališkosios šeimos nariai, kurie nėjo paskui karalienės karstą.

Tarp jų – karalienė konsortė Camilla, Velso princesė Catherine, princas George'as ir princesė Charlotte, Sasekso hercogienė Meghan Markle.

Velso princesė Catherine su vaikais – princu George'u ir princese Charlotte / Vida Press nuotr.
Meghan Markle / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Karalienės garbei skambėjo varpas

Vestminsterio abatijoje kas minutę, iš viso 96 kartus, karalienės garbei skambėjo varpas.

Būtent 96-erių metų būdama Elžbieta II rugsėjo 8-ąją paliko šį pasaulį. O net 70 metų ji praleido soste.

Karalienės karstas atgabentas į Vestminsterio abatiją

Procesija nuo Vestminsterio salės baigėsi – karstas su karalienės Elžbietos II palaikais pasiekė Vestminsterio abatijos Vakarinius vartus.

Nešikai iškėlė vėliava uždengtą karstą su ant jo padėta Britų imperijos karūna, rutuliu, skeptru ir gėlėmis iš lafeto ir nunešė jį į abatijos vidų, jis padėtas ant pakylos priešais didįjį altorių.

Įnešant karstą į abatiją, laidotuvių svečiai jį sutiko tyloje, atsistoję.

Būtent čia, Vestminsterio abatijoje, Elizabeth II buvo karūnuota ir ištekėjo už princo Philipo.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Scanpix“/AP nuotr.

Prasidėjo laidotuvių mišios

Vestminsterio abatijoje prasidėjo laidotuvių mišios. Valandą truksiančiai ceremonijai vadovauja Vestminsterio dekanas Davidas Hoyle'as.

„Su dėkingumu prisimename jos (Elizabeth II – red. past.) nepalaužiamą atsidavimą aukštam pašaukimui tiek daug metų būnant karaliene ir Sandraugos vadove. Su susižavėjimu prisimename jos visą gyvenimą trukusį pareigos jausmą ir atsidavimą savo tautai. Dėkodami šloviname Dievą už jos nuolatinį krikščioniško tikėjimo ir atsidavimo pavyzdį. Su šiluma prisimename jos meilę savo šeimai ir atsidavimą jai brangiems dalykams“, – kalbėjo jis.

Pamokslą taip pat sakys Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby'is, o Šventojo Rašto skaitinį skaitys Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Liz Truss.

Procesija juda Londono gatvėmis

Laidotuvės pamažu artėja į pabaigą, trimitininkai sugrojo „Last Post“, o vėliau stojo dviejų minučių visuotinė tyla. Laidotuvėms pamažu artėjant į pabaigą, trimitininkai sugrojo „Last Post“. Vėliau skambėjo „Reveille“, tuomet sugiedotas nacionalinis himnas, o pamaldas su gedulinga giesme užbaigė karalienės dūdmaišininkas.

Karalienės karstas išneštas iš Vestminsterio abatijos. Dabar jis gabenamas Londono gatvėmis, link Velingtono arkos. Eiseną stebi didžiulės minios, tūkstančiai žmonių, o ir oras tam pasitaikė itin palankus. Karalienės gedintieji braukia ašaras.

Karalienė – paskutinį kartą Bakingamo rūmuose

Procesija su Elžbietos II palaikais priėjo Bakingamo rūmus. Kad ištartų paskutinį „sudie“ savo karalienei, prie pastato susirinko rūmų personalas.

775 kambarius turintys Bakingamo rūmai – Jungtinės Karalystės monarchijos centras, kuriame rengiami sodo vakarėliai, pasaulio lyderių priėmimai. Jie buvo ir pagrindiniai Elžbietos II namai 67 metus – nuo jos karūnavimo iki pandemijos pradžios 2020 m. Čia karalienė tapo motina, čia gimė princas Charlesas (dabar – jau karalius Karolis III) ir jos jaunesnieji sūnus Andrew ir Edwardas.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kruopščiai suplanuota

Pirmosiose JK valstybinėse laidotuvėse per pastaruosius šešis dešimtmečius turėtų dalyvauti apie 500 aukšto rango svečių iš užsienio, todėl britų pareigūnai ėmėsi „didelio masto operacijos“, rengdamiesi iškilmingam atsisveikinimui su velione monarche, naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis Užsienio reikalų, Sandraugos ir plėtros biure.

„Logistika buvo kruopščiai suplanuota, kad dalyviams viskas vyktų kuo sklandžiau“, – pridūrė šaltinis.

Velionės monarchės valstybinės laidotuvės, pirmosios po Britanijos karo laikų ministro pirmininko Winstono Churchillio laidotuvių 1965-aisiais, – viena didžiausių saugumo ir logistikos operacijų per Britanijos istoriją.

Tūkstančiai policijos pareigūnų iš visos šalies buvo perkelti į Londoną, kad padėtų suvaldyti didžiules žmonių minias.

Karalienės Elžbietos II laidotuvių repeticija (14 nuotr.)
+8

Sujudimas dėl transporto

Neseniai leidinys „Politico“ skelbė, kad laidotuvių dalyviams buvo nurodyta į pamaldas Vestminsterio abatijoje nevykti nuosavomis transporto priemonėmis, taip pat neskristi sraigtasparniu. Teigta, kad jie į abatiją bus vežami privačiais autobusais su palyda iš Londono vakaruose esančios vietos, kur paliks savo automobilius.

„Politico“ kaip tokio žingsnio priežastis nurodė „griežtą saugumą ir eismo apribojimus“, tačiau daugeliui tai sukėlė nuostabą.

Tiesa, organizatoriai vėliau paaiškino, kad artimiausių Britanijos sąjungininkių lyderiams visgi leista naudotis savo transportu. Tarp šių lyderių yra Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau ir Japonijos imperatorius Naruhito, į užsienio kelionę vyksiantis pirmą kartą nuo įžengimo į sostą 2019-aisiais. O JAV prezidentui Joe Bidenui leista atvykti savo šarvuotu prezidentiniu limuzinu, vadinamu „The Beast“ („Žvėris“).

Didžioji Britanija gedi karalienės Elizabeth II / „Scanpix“ nuotr.

Rusija ir Baltarusija į laidotuves nepakviestos

Nei Rusija, nei Baltarusija, kurios dėl Maskvos invazijos į Ukrainą atsidūrė tarp nedaugelio ignoruojamų šalių, nebuvo pakviestos į karalienės laidotuves.

Kvietimų į laidotuves taip pat negavo kariškių valdomas Mianmaras, buvusi britų kolonija, ir jau seniai parijumi laikoma Šiaurės Korėja, sakė šaltinis, nenorėjęs nurodyti savo pavardės.

Katafalkas su karalienės karstu keliauja Škotijos keliais / „Scanpix“ nuotr.

Išimtis dėl uniformos

Kaip ir viso gedulo laikotarpiu, taip ir per laidotuves iš pagarbos ilgametei monarchei britų karališkosios šeimos nariai privalo laikytis griežto aprangos kodo, rašo harpersbazaar.com. Visi dirbantys karališkosios šeimos nariai čia turi dėvėti karines uniformas.

Tiesa, Elizabeth II sūnus Jorko kunigaikštis princas Andrew nėra dirbantis karališkosios šeimos narys (po seksualinės prievartos skandalo iš jo buvo atimti titulai – red. past.), tačiau jam suteikta išimtis – jis uniformą galės dėvėti kaip „specialų pagarbos karalienei ženklą“.

Visgi išimtis nesuteikta princui Harry, kuris prieš porą metų su žmona Meghan Markle savo noru atsisveikino su karališkosiomis pareigomis. Manoma, kad draudimas dėvėti uniformą jam yra skaudus smūgis, mat dešimtmetį jis tarnavo Jungtinės Karalystės kariuomenėje.

Tiesa, princui Harry uniformą vis dėlto leista dėvėti šeštadienio vakarą vykusiose „anūkų budynėse“ prie karalienės karsto. Tačiau pačiose laidotuvėse toks leidimas jam nebuvo duotas.

Meghan Markle ir princas Harry / „Scanpix“ nuotr.

Šalį valdė iki pat mirties

Primename, kad karalienė Elizabeth II mirė rugsėjo 8 d., būdama 96-erių. 70 metų soste viešpatavusios monarchės gyvybė užgeso Škotijoje, Balmoralo pilyje.

Negali teigti, kad ši žinia buvo labai netikėta – pastaruoju metu Elizabeth II kankino įvairios sveikatos problemos, ji vis rečiau pasirodydavo viešuose renginiuose, kuriuose monarchę dažnai pavaduodavo sūnus princas Charlesas.

O likus kelioms valandoms iki karalienės mirties, Bakingamo rūmai išplatino žinią, kurią daugelis priėmė itin rimtai – skelbta, kad gydytojai išreiškė rimtą susirūpinimą dėl karalienės sveikatos. Netrukus į Balmoralą suskubo Elizabeth II artimieji, deja, su ja atsisveikinti spėjo ne visi – princai Williamas ir Harry atvyko jau po močiutės mirties.

Dviem dienomis anksčiau karalienė paskyrė Liz Truss JK premjere: ji tapo 15 asmeniu, stojusiu prie vyriausybės vairo per Elizabeth II valdymo laikotarpį.

Karalienė Elizabeth II / „Scanpix“ nuotr.

Po monarchės mirties buvo paskelbtas 10 dienų nacionalinis gedulas, o vyriausias Elizabeth II sūnus Velso princas Charlesas iš karto perėmė sostą ir tapo karaliumi Charlesu III – šį vardą pasirinko pats. Jo žmona Kornvalio hercogienė Camilla tapo karaliene konsorte.

Dar šių metų birželį buvo minimas Elizabeth II valdymo 70-metis. Jubiliejinės iškilmės tęsėsi keturias dienas.

Didžioji Britanija gedi karalienės Elizabeth II (36 nuotr.)
+30
Elizabeth II karstas iš Bakingamo rūmų perkeltas į Vestminsterio menę (44 nuotr.)
+38

Elizabeth II biografija

Elizabeth Alexandra Mary gimė 1926 m. balandžio 21 d.

Karalienė Elizabeth II, 1936 m. / Vida Press nuotr.

Ji buvo vyriausias princo Alberto, Jorko kunigaikščio (vėliau karaliaus Jurgio VI), ir jo žmonos Elžbietos (vėliau žinomos jau kaip Karalienė Motina) vaikas. Jos tėvas princas Albertas buvo antrasis eilėje į sostą, bet jo vyresnysis brolis Eduardas VIII 1936 m. sosto atsisakė, tad karaliumi netikėtai tapo jis. Karalius Jurgis VI priėmė šį iššūkį, tačiau 1952 m., būdamas 56-erių, mirė.

Elizabeth kartu su savo seserimi princese Margaret mokėsi namuose. Per Antrąjį pasaulinį karą jos buvo evakuotos į Balmoralą, o vėliau – į Vindzoro pilį. Karo pabaigoje, 1945 m., Elizabeth įstojo į Moterų karališkąją pagalbinę teritorinę tarnybą, kur dirbo vairuotoja ir mechanike. Po karo ji vis labiau įsitraukė į visuomeninę tarnybą ir 1947 m. pirmą kartą išvyko į užsienio kelionę – į Pietų Afriką.

1947 m. Vestminsterio ceremonijoje Elizabeth ištekėjo už Graikijos ir Danijos princo Philipo; jiedu buvo pažįstami kelerius metus. Kai kurie nepritarė šiai sąjungai dėl Philipo saitų su užsieniu, tačiau tai atpirko jo tarnyba Karališkajame laivyne. Pora buvo laimingai susituokusi daugiau nei 70 metų, iki princo mirties 2021 metais. 1948 m. Elizabeth pagimdė jųdviejų pirmą atžalą – princą Charlesą. Iš viso jie susilaukė keturių vaikų – Charleso, Anne, Andrew ir Edwardo.

Princesė Elizabeth ir leitenantas Philipas Mountbattenas savo vestuvių dieną, 1947 m. / Vida Press nuotr.

1952 m., mirus tėvui, Elizabeth buvo karūnuota karaliene. Jos karūnavimas sulaukė rekordinių televizijos reitingų visame pasaulyje ir pradėjo naują monarchijos erą.

Karalienė Elizabeth II, 1955 m. / Vida Press nuotr.

Šeštąjį dešimtmetį galima laikyti karalienės aukso amžiumi. Tačiau per kelis ateinančius dešimtmečius dėl plataus masto socialinių pokyčių tradicinis požiūris į monarchiją sumažėjo. Be to, didėjant žiniasklaidos pasiekiamumui, į viešumą iškilo įvairūs karališkosios šeimos skandalai.

1981 m. karalienės sūnus princas Charlesas vedė Dianą. Visuomenė ja žavėjosi, tačiau santuoka iširo, o tai buvo dar vienas smūgis karališkosios šeimos reputacijai. 1996 m. princesė Diana žuvo autoavarijoje, o visuomenė laikinai sunerimo, nes karalienė atrodė nutolusi ir atsisakė iškelti vėliavą iki pusės stiebo. Tačiau vėliau karalienei išreiškus susižavėjimą princese Diana, priešiškumas išgaravo. Vis dėlto princesės Dianos ir karalienės santykiai buvo apibūdinami kaip „šalti“.

Elizabeth II laidotuvėms skirta laida 15min portale:

Karalienė ne kartą pabrėžė, kad jos darbas suvienyti Tautų Sandraugą pokario laikotarpiu buvo sudėtingas, nes dėl dekolonizacijos iškilo daug problemų. Vis dėlto karalienė paprastai sulaukdavo plataus pripažinimo ir, daugelio nuomone, Sandraugos susitikimuose buvo vienijantis veiksnys.

Po sunkumų dešimtajame dešimtmetyje, įžengus į naują amžių karalienės Elizabeth II populiarumas vėl išaugo. Ji netgi sužibėjo tokiuose renginiuose kaip Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija.

2021 m. balandį karalienė Elizabeth II neteko mylimo vyro princo Philipo – jis mirė būdamas 99-erių. Pora santuokoje pragyveno 73-ejus metus.

Princas Philipas ir karalienė Elizabeth II / Vida Press nuotr.

Būdama valstybės vadove, karalienė Elizabeth II stengėsi nesikišti į politinius klausimus ir daryti nuosaikią įtaką tautai.

Ji buvo atsidavusi krikščionė ir savo kalėdiniuose kreipimuose dažnai minėjo religinius įsitikinimus. Tiesa, būdama Anglikonų Bažnyčios vadovė, ji pareiškė, kad yra įsipareigojusi ginti skirtingų tikėjimų teises.

Negana to, Elizabeth II – ilgiausiai pareigas ėjusi Jungtinės Karalystės monarchė.

2006-ųjų rudenį ji su vyru princu Philipu lankėsi Lietuvoje, susitiko su tuometiniu šalies prezidentu Valdu Adamkumi ir jo žmona, pirmąja ponia Alma.

Elizabeth II gyvenimo akimirkos (73 nuotr.)
+67
Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo vizitas Lietuvoje (18 nuotr.)
+12