Nuo senų senovės pavyduolius ir nevykėlius visuomenė atstumdavo. Apie tai, kad nevykėliai pritraukia nesėkmių visur, kur tik imasi veiklos, žinoma nuo seniausių laikų. Tačiau daugelis mažiau ar daugiau kažkam kažko pavydi. Visgi šį jausmą galima įveikti, o pakreipus tinkama linkme net panaudoti geriems tikslams.
Pirmiausiai reikia pripažinti, kad turite šią ydą, tada su ja lengviau kovoti. Jeigu prisipažinsite, kad jums teko patirti šį jausmą, vadinasi, jau ėmėte spręsti problemą. O tai labai naudinga siekiant atsikratyti to, kas kenkia ne tik kitiems, bet ir jums.
Susiformuoja dar vaikystėje?
Gali būti, kad šis bruožas susiformuoja dar vaikystėje. Tarkim, jei vaikas matė, kaip kiti vaikai mylimi, apipilami dovanomis o jo niekas nepastebi, tad jautėsi nevisavertis, niekam nereikalingas. Tai gali susiformuoti kompleksas. Atsiradus tokių pavydo užuomazgų, vaikas sieks žūtbūt prilygti tam, kuriam pavydėjo, arba jį net kai kuriose srityse aplenkti.
Be abejo, didelis vaidmuo tenka tėvams. Jie turėtų vaikui išaiškinti, kad ne visus materialus dalykus gyvenime galima turėti, o asmeninių pasiekimų pavydėti nevalia: juk jie priklauso arba nuo talento, ar dėl įdėto didelio darbo. Tad geriau vaiką paskatinti siekti savo tikslų ir išmokyti draugą pagirti, pasakyti komplimentą.
Kai kada pavydas skatina nesėdėti vietoje
Kai kada vadinamasis sveikas pavydas yra labai naudingas. Pavyzdžiui, jeigu į kolektyvą ateina aukštesnė kvalifikacijos specialistas, kuris skatina daugiau domėtis, lavintis, tai lengvas pavydas jam skatins kitus pasitempti. Taigi jeigu jūs nekenkiate tam žmogui, neapkalbate, o pats jo įkvėptas nusprendžiate tobulėti, vadinasi, toks pavydas turi teigiamos įtakos: tampa stimulu motyvu siekti didesnių tikslų.
Tačiau yra toks pavydas, kuris veda į pražūtį: sėkmingas žmogaus persekiojamas, rezgamos intrigos ir pan. Iš tikrųjų tokiems piktiems dalykams pasiryžę žmonės kenkia tik patys sau. Destruktyvus pavydas trikdo ir naikina asmenybę. Patikėkite, gėris ir blogis sugrįš su kaupu. Todėl pavydūs žmonės dažniausiai būna silpnos sveikatos, o jų gyvenimas nebūna ilgas.
Kaip kovoti su pavydu?
Jeigu pastebėjote, kad ima pavydas, atvirai pripažinkite savo nuodėmę ir padirbėkite su savimi: pavydo energiją keiskite į pozityvią. Neužgniaužkite šio jausmo savyje – jis gali susargdinti. Pavydite gražesnei draugei – užsukite į kirpyklą ar pas kosmetologę. Pavydite kolegei, kuri gavo paaukštinimą, pati uoliau kibkite į darbus. Pravartu artimiau pabendrauti su žmogumi, kuriam pavydite. Artimesnis bendravimas padeda sulyginti dviejų žmonių energiją, ir pavydima mažiau.
O jei pavydi jums, svarbiausia neatvirauti ir nepasakoti tokiam žmogui nei apie savo gyvenimo džiaugsmus, nei apie negandas. Žinokite, kad pavydintį žmogų galima gudriai paveikti. Pasistenkite temą nukreipti kita linkme.
4 žingsnių strategija
Norėdami įveikti pavydą, pasinaudokite 4 žingsnių strategija.
1. Vertinkite savo pasiekimus. Dažniausiai pastebime kitų pasiekimus, o savo sėkmės nematome. Tačiau prieš pradėdami žmogui pavydėti, pavyzdžiui, naujo būsto, pamąstykite, kiek jam reikėjo stengtis, kad jį įsigytų. Todėl labiau susikoncentruokite į savo sėkmę – galbūt dabar esate patys sėkmingiausi?
2. Siekite tikslo. Užsibrėžkite tikslą, susidarykite planą ir jo laikykitės. Tik visiškai pasinėrę į savo reikalus nebeturėsite laiko pavydėti kitiems.
3. Pergalvokite, ko norite jūs. Dėl neaiškių priežasčių, žmonės net nesuprasdami pavydi kitiems tų dalykų, kurių jiems net nereikia. Pavyzdžiui, paaukštinimo darbe. Tačiau galbūt jūs net nenorėtumėte tų pareigų. Todėl labai svarbu suvokti, kodėl pavydite ir išsikelti savo aiškų tikslą.
4. Vertinkite tai, ką turite. Dažnai to, ką turime, visiškai nevertiname. Graži šeima, puikus kolektyvas darbe, mėgstama veikla ir pan. Nuoširdžiai pagalvokite, ko jums gyvenime trūksta. Gal visai nedaug? Tai gal pavydėdami tik švaistote energiją? O jei kažko neturite ir pavydite kitiems, dar kartą skaitykite 2 punktą.
TAIP PAT SKAITYKITE Ar jūsų baimė dėl ateities pagrįsta?