Perteklinis vartojimas. Kaip kiekvienas galime jį sumažinti?
Vartojame labai daug, kartais net nesusimąstydami, ar mums reikia konkretaus daikto, kurį perkame, ar jis atneš naudos, ar išmesime greičiau, nei sunaudosime. Jei jums neramu dėl perdėto vartojimo, yra būdų, kaip jį sumažinti ir elgtis sąmoningiau.
Ką daryti su plastikiniais maišeliais?
Gerai pagalvokite, gal jei perkate tik kelis vaisius ar daržoves, jums plastikinis maišelis nereikalingas?
Tik pagalvokite, kiek maišelių sunaudojate vien per mėnesį. Kad ir ką pirktumėte: vaisius, daržoves, riešutus, bandeles ar kitus produktus esate priversti imti maišelį. Gerai pagalvokite, gal jei perkate tik kelis vaisius ar daržoves, jums plastikinis maišelis nereikalingas? Juk vis tiek grįžę namo dažniausiai juos išmetate. Žmonės dažnai juos deda iš įpročio, visai nesusimąstydami.
Problema išties egzistuoja. Jei jau esame įpratę į parduotuves nešiotis daugkartinio vartojimo maišus, tai biriems produktams alternatyvos kol kas nėra pasiūlyta. Visgi net ir biriems produktams yra išeitis. Pavyzdžiui, galite pasisiūti maišelius iš plono, permatomo audinio, pavyzdžiui, plonų užuolaidų. Į juos galėsite berti birius produktus: riešutus, uogas, sausainius ir t. t. Jei kiekvienas taip elgtumėmės, plastikinių maišelių vartojimas sumažėtų.
Apsipirkite turguje. Prekybos centruose dauguma produktų supakuoti į plastikinius maišelius. Dažnas, kuris nenori pirkti produkto su šia pakuote net neturi kitos galimybės. Tad jei tik galite, daugiau apsipirkite turgeliuose, kur yra galimybė atsinešti savo tarą ir į ją susipilti produktus.
Ar ne per daug prisiperkame maisto produktų?
Visi žinome, kad atėję į parduotuvę su trijų produktų sąrašu, neretai išeiname nusipirkę ir visus dešimt. Šviečiantys akcijų lipdukai, produktų gausa, paslaugūs pardavėjai, pasiūlymai pirkti dvi prekes ir trečią gauti nemokamai verčia manyti, kad viso to, ką akis aprėpia, mums išties reikia. Tačiau gerai pagalvokite, kiek produktų tenka išmesti vien todėl, kad baigėsi jų galiojimo laikas, nespėjote suvalgyti ar sugedo anksčiau laiko.
Todėl geriau nepirkti maisto visai savaitei, kaip daugelis yra įpratę. Apsipirkite keletui dienų, tada žinosite, kad maisto neteks išmesti, jį suvartosite, o ir kaskart įsigysite šviežio. Nepaverskite savo namų maisto sandėliu.
Ar reikia tiek daug kosmetikos?
Žurnalai skelbia, kad norint pasidaryti tobulą makiažą jums prireiks 10–15 priemonių. Ir tai priemonės, su kuriomis paruošite veidą tik tam, kad galėtumėte tepti dekoratyvinę kosmetiką. O turint omenyje, kad daugelio kosmetikos priemonių galiojimo laikas nėra ilgas, tai yra akivaizdus perteklinio vartojimo skatinimas.
Be jokios abejonės, daugelis įtiki, kad tikrai be visų priemonių neįmanoma pasidaryti tobulo makiažo, todėl puola ieškoti visų kosmetikos priemonių. Neretai įsigyjama ir kur kas daugiau vien todėl, kad buvo pasiūlyta, taikoma akcija ir pan. Gerai peržiūrėkite savo kosmetinę, ar jums išties reikia penkių skirtingų lūpdažių, o gal užtektų tik dviejų? Juk sezonui baigiantis pirksite naujus, madingesnius...
Kaip prikelti daiktą naujam gyvenimui?
Apsižvalgykite, kiek namuose yra daiktų, kuriuos galite prikelti antram gyvenimui. Turite plastikinių butelių, stiklainių, laikraščių ir kitų daiktų? Jei niekaip nesugalvojate, kaip juos pakartotinai panaudoti, tai bent artėjant šventėms, nepirkite jokių dekoracijų, o pasigaminkite patys. Be to, tai bus ir pramoga vaikams, ir pavyzdys, kad galima elgtis ir vartoti atsakingai.