Po kaltinimų seksualiniu priekabiavimu režisierius Šarūnas Bartas sulaukė Remigijaus Šimašiaus kirčio

Remigijus Šimašius ir Šarūnas Bartas / Luko Balandžio nuotr./Žmonės.lt montažas
Remigijus Šimašius ir Šarūnas Bartas / Luko Balandžio nuotr./Žmonės.lt montažas
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-11-13 12:20
AA

Po garsiausiam Lietuvos kino režisieriui Šarūnui Bartui mestų kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo, kūrėją viešai pasmerkė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Politikas pareiškė, kad Vilniaus miesto savivaldybė persvarstys bendradarbiavimą su Š.Bartu.

„Mestas kaltinimas – dar ne galutinė tiesa, bet...

Aš labai nusivyliau vienu mėgstamiausių savo režisierių – Šarūnu Bartu. Ir dėl to, ką išgirdau apie galimą jo seksualinį priekabiavimą, ir dėl trečią dieną tylos iš jo pusės.

Sveikinu Juliją Steponaitytę, kad išdrįso, įveikė natūralius žmogiškus stabdžius ir prabilo. Prabilo žinodama, kad kas antras žmogus mestels „tai ko ten ėjai?“, „ko tiek tylėjai?“, „norėjai šlovės?“, „menininkai – jie tokie“ ar pan. O man atrodo, kad tokia drąsa gali apsaugoti kitus žmones, kitose situacijose, pavyzdžiui, Jūsų ar mano dukras ar sūnus. Ačiū, Julija.

Net jei esi puikus režisierius – dar nereiškia, kad gali elgtis bet kaip. Joks autoritetas nereiškia, kad gali seksualiai priekabiauti prie gerbiančio tavo autoritetą.

Tokių kaltinimų bei tylos iš režisieriaus pusės akivaizdoje, be abejo, teiksiu persvarstymui režisieriaus bendradarbiavimą su savivaldybe. Nemanau, kad esant tokiems faktams, ir tiesiog tylai iš kitos pusės, savivaldybė gali toliau leisti naudotis Šarūno Barto „Kinemai“ savo patalpomis. Šiuos patalpos, panašu, tikrai geriau nei dabar gali būti panaudojamos kino menui ir edukacijai“, – savo feisbuko paskyroje parašė R.Šimašius.

Tuo tarpu Lietuvos kino centro (LKC) pozicija gerokai švelnesnė. Atrodo, kad įstaiga lyg ir nori išbarti režisierių, tačiau baiminasi – bene pusę LKC pranešimo sudaro liaupsės Š.Bartui.

„Pagarba žmogaus orumui – neatsiejama kūrybos ir raiškos laisvės dalis. Talentingų kūrėjų darbai ne tik tampa visuomenės gyvenimo atspindžiu, bet neretai ir įtikinamai skatina keistis, siekti visuotinio gėrio. Todėl moralinės manipuliacijos, bet koks piktnaudžiavimas stipresniojo pozicija kompromituoja tokius kūrėjų siekius. Ne visada tai gali būti tiesioginis teisinių normų laužymas, tad tik visuomenės, kūrybinės bendruomenės pozicija gali užtikrinti ar apginti kiekvieno žmogaus teises ir orumą.

Šarūnas Bartas – vienas talentingiausių nacionalinio kino kūrėjų, su kurio vardu siejamas nacionalinis kinas, jis jau tapo neatsiejama šalies kino istorijos dalimi. Jo filmai pristatomi įvairiose retrospektyvose pasaulyje, pastarasis vaidybinis filmas „Šerkšnas“ nacionalinio komiteto yra pristatytas „Oskaro“ už geriausią filmą užsienio kalba nominacijai.

Režisieriui mesti labai stiprūs kaltinimai, todėl itin svarbu išklausyti ir išgirsti jo vertinimą. Visuomenė šiuo atveju turėtų daugiau žinoti apie situaciją“, – rašoma oficialioje LKC feisbuko paskyroje.

Žmonės.lt primena, kad penktadienį aktorė Julija Steponaitytė metė kaltinimus Š.Bartui dėl seksualinio priekabiavimo. Portalui 15min.lt mergina pasakojo, kad prieš penkerius metus Š.Barto pakviesta atėjo į kino studiją videobandymų. Baigus filmavimo darbus jiedu liko dviese, ėmė šnekučiuotis išgėrinėti. Tuomet režisierius esą ir bandė suvilioti aktorę, tikindamas, kad jie abu suaugę žmonės ir tai yra visiškai normalu.

„Vienu metu jis mane nurengė ir nuo to laiko man yra tikrai sunku šnekėti. Ne vien dėl to, kad tai yra labai intymu, bet ir dėl to, kad aš viską miglotai prisimenu. Visų pirma todėl, kad buvau tikrai girta. Kartu tai buvo jausmas, lyg aš būčiau palikus savo kūną. Tačiau aš galiu tvirtai pasakyti, jog nors jo tiesiogiai neatstūmiau, bandžiau kaip įmanoma stabdyti tą procesą. Tai buvo jo nuolatinis bandymas patenkinti savo seksualinius geismus su mano kūnu, bet aš jo visiškai neliečiau ir nepatenkinau jo seksualinių fantazijų“, – portalui 15min.lt sakė Julija.

Pirmadienį kaltinimus Š.Bartui pateikė kino dailininkė Paulė Bocullaitė. Per pokalbį su nanook.lt mergina pasakojo, kad jai su režisieriumi teko daug dirbti jo asmeninėje sodyboje, tapusioje pagrindine filmo lokacija. Kurį laiką, pasak merginos, režisierius elgėsi tinkamai ir leido jai priprasti prie minties, kad tai – darbiniai santykiai, o galiausiai vieną vakarą pradėjo prie jos priekabiauti. Paulei iš Vilniaus pakvietus savo tuometinį vaikiną, režisierius supyko, į ją mėtė tokius daiktus kaip suoliuką, televizorių, ją neblaivus vijosi automobiliu.

Smurtas: kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Policijos komisariatai
Tel.: 112
LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga
Nemokama linija:
Tel.: 8 800 01230, 8 5 210 7176
Savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnybos skyriai
Vilniuje:
Tel.: 8 5 211 2023, 8 5 211 2567
Emocinė pagalba vaikams
„Vaikų linija“
Kasdien (11-23 val.):
Tel.: 116 111
www.vaikulinija.lt
Emocinė pagalba jaunimui
„Jaunimo linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 28 888
www.jaunimolinija.lt
Emocinė pagalba suaugusiems
„Vilties linija“
Visą parą:
Tel.: 116 123
www.viltieslinija.lt
Emocinė pagalba moterims
„Pagalbos moterims linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 66 366
www.moters-pagalba.lt
Emocinė pagalba rusakalbiams
„Linija Doverija“
Darbo dienomis (16-20 val.):
Tel.: 8 800 77 277