Po V.Siegel ir L.Suodaičio konflikto – Vaiko teisių tarnybos reakcija: kaip elgtis tokiais atvejais?
Pasklidus žiniai apie verslininkų Viktorijos Siegel ir Lauryno Suodaičio konfliktą kilo nemenkas šurmulys – anot policijos, vyras prieš savo sutuoktinę panaudojo smurtą, jam skirta kardomoji priemonė. Atvejais, kai pranešama apie galimo smurto atvejus vaikus auginančiose šeimose, pareigūnai informuoja Vaiko teisių apsaugos specialistus. Nors nėra tiksliai žinoma, ar incidentą galėjo matyti poros vaikai, Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Baranauskienė pakomentavo, kaip tokie šeimos konfliktai gali paveikti mažamečius ir kaip jiems padėti.
Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Baranauskienė portalui Žmonės.lt teigė negalinti suteikti konkrečios informacijos apie Viktorijos Siegel ir Lauryno Suodaičio konfliktą, tačiau tikino, kad smurtas artimoje aplinkoje – viena skaudžiausių šeimos problemų, kuri paliečia kiekvieną jos narį.
„Smurtinėse situacijose nukenčia ne vien konfliktuojantys suaugusieji, bet net ir matomas, o ne tik patiriamas, smurtas gali palikti ryškius emocinės ir psichologinės žalos pėdsakus tolimesniame vaiko gyvenime. Bet kuriuo atveju, šeimoje įvykęs smurtas signalizuoja apie patiriamus sunkumus ir pagalbos poreikį. Tam, kad vaikas augtų saugioje, jo poreikius atliepiančioje aplinkoje, pirmiausiai pagalba reikalinga visai šeimai – suaugusiesiems svarbu išspręsti savo emocinius sunkumus, įveikti savo krizes ir nuo jų apsaugoti savo vaikus.
Vaiko teisių gynėjai yra visuomet pasirengę padėti ir reaguoja į kiekvieną – žodžiu, raštu ar bet kuria kita forma – gautą pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, o ištikus krizinei situacijai konsultuoja šeimos narius bei tikslingai nukreipia pas kitus specialistus – psichologus, medikus, socialinius darbuotojus, teisininkus ir kt.“, – portalui Žmonės.lt sako Lina Baranauskienė.
Ji pridūrė, kad įprastai, nagrinėdami vaiko teisių pažeidimą, specialistai vyksta į šeimą ir visada individualiai bendrauja su kiekvienu jos nariu, išklauso vaiko nuomonę, jeigu pagal amžių ir sveikatos būklę jis gali ją išsakyti.
„Vertindami situaciją šeimoje, siekiame identifikuoti galimas problemas ir drauge ieškome geriausių sprendimo būdų, kurie padėtų šeimai įveikti sunkumus ir leistų kiekvienam jos nariui jaustis saugiai.
Kalbant apie galimo smurto šeimoje atvejus, pirmiausia vaiko teisių gynėjai pasirūpina, jog vaikas liktų saugioje aplinkoje ir artimų žmonių, galinčių suteikti jam visapusišką gerovę, priežiūroje. Pokalbio su vaiku metu, vaiko teisių gynėjai išklauso jo nuomonę, aiškinasi, kaip vaikas jaučiasi, ką jis šiuo metu išgyvena, sprendžia, kokius veiksmus reikėtų atlikti, kad vaikas pasijustų geriau. Visuomet siekiama korektiško pokalbio, nesmerkiant ir nevertinant tėvų elgesio bei stengiantis neiššaukti vaiko gynybiškumo.
Vaikai linkę atsiverti, jeigu tinkamai prakalbinami, jaučiasi saugūs ir pasitiki žmogumi. Tam reikia empatijos, kantrybės, neskubėti ir nespausti vaiko. Siekiame, kad nuo netinkamo suaugusiųjų elgesio kenčiantys vaikai žinotų, jog vaiko teisių gynėjai ir kitos vaikų saugumu besirūpinančios tarnybos yra pasiruošusios išklausyti, suprasti ir suteikti visapusiškai reikalingą pagalbą, kuri leistų vaikui jaustis saugiam, o šeimai padėtų identifikuoti smurtą sukeliančias priežastis, paskatintų spręsti susikaupusias problemas, įkvėptų stengtis ir keistis dėl visų šeimos narių gerovės“, – su Žmonės.lt dalijasi Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
Vaiko teisių gynėjai primena, jog kiekvienas galime padėti sustabdyti smurtą visuomenėje, tad pastebėjus bet kurios rūšies smurtą nuo kurio galimai kenčia vaikai, prašome nelikti abejingiems ir visada pranešti šią informaciją.
Trečiadienį pasklidus žiniai apie incidentą Suodaičių namuose, portalas Žmonės.lt bandė susisiekti su Viktorija Siegel, tačiau skambinant telefonu ji neatsiliepė.
Danielius Bunkus, kuris su Viktorija Siegel turi dukrą Nicole, teigė, kad su ja po minėto incidento nekalbėjo. Tačiau auklė patikino, kad dukrai viskas gerai.
„Vaikais yra pasirūpinta. Yra dvi auklės – viena vienam vaikui, kita – kitam“, – portalui lrytas.lt sakė D.Bunkus.
Žmonės.lt primena, kad konfliktas Viktorijos Siegel ir Lauryno Suodaičio namuose įvyko balandžio 4 d. apie 21 val. 49 min. Moteris informavo, jog vyras žodinio konflikto metu sudavė kelis smūgius į galvos sritį, trečiadienį pranešė Vilniaus policijos atstovas Tomas Bražėnas.
V.Siegel informavus apie smurtą artimoje aplinkoje, L.Suodaičio ieškojo policija, tačiau namuose jo nerado, delfi.lt patvirtino Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja. Anot jos, vyras buvo išvykęs į ligoninę. „Policininkai su juo susisiekė ir pristatė jį į areštinę“, – portalui sakė J.Samorokovskaja.
L.Suodaitis į Vilniaus policijos komisariato areštinę buvo uždarytas antradienį, kur trečiadienį buvo apklaustas ir tos pačios dienos popietę paleistas.
Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmai tenkino prokuroro prašymą ir įtariamajam skyrė kardomąją priemonę – įpareigojimą 2 mėnesius gyventi atskirai (skyriumi) nuo nukentėjusiosios, pranešė prokuratūra.
Šiuo metu atliekami būtini tyrimui veiksmai, renkami reikšmingi duomenys, siekiant išsiaiškinti įvykio aplinkybes.
Išėjęs iš areštinės, Laurynas Suodaitis davė komentarą žiniasklaidai, kuriame akcentavo, jog prieš savo žmoną Viktoriją nėra pakėlęs rankos. Daugiau skaitykite čia.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje Vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.