Pokovidinis sindromas: gali kankinti net pusmetį – medikė atskleidžia, kaip sau padėti

Moteris skaudančia galva / Gydytoja, farmacijos kompanijos „Aconitum“ vadovė Rima Balanaškienė
Moteris skaudančia galva / Gydytoja, farmacijos kompanijos „Aconitum“ vadovė Rima Balanaškienė
Birutė Šarakojytė
Šaltinis: Reklama
A
A

„Ilgą laiką tarsi nenorėjome matyti, kad šalia mūsų, makropasaulio, yra ir kitas, nematomas, bet ne ką mažiau svarbus – mikropasaulis. Reikia suprasti vieną dalyką – tarp šių dviejų pasaulių turi būti harmonija, nes priešingu atveju prasideda didelės problemos, kaip kad ir nutiko, pavyzdžiui, koronaviruso atveju“, – sako gydytoja, farmacijos kompanijos „Aconitum“ vadovė Rima Balanaškienė. Nors apie Covid-19 virusą kalbame jau dvejus metus, pastaruoju metu vis daugiau dėmesio sulaukia ir jo sukeltas pokovidinis sindromas.

Medikė pasakoja, kad mūsų aplinka kupina pačių įvairiausių bakterijų ir virusų, jų yra ore, vandenyje ir net mūsų organizmuose.

„Įsivaizduokite, kiekvienas iš mūsų „nešiojame“ po 3-5 kilogramus mikroorganizmų, kurių nematome. Pastaruoju metu mikrobiotos – genetiškai neidentifikuotų mikroorganizmų, gyvenančių mūsų organizme – tyrimams mokslininkai skiria itin daug dėmesio, nes makropasauliui jie daro didelę įtaką. Jeigu harmonija tarp makro ir mikropasaulio sutrinka, tada pamatome tai akivaizdžiai – per įvairias virusines ligas, kaip antai dabar – koronaviruso pandemija“, – aiškina gydytoja.

Prieš kelis tūkstančius metų, kuomet Mesopotamijoje išryškėjo pirmieji virusiniai susirgimai, žmonės nežinojo, kas tai yra, negalėjo to suvokti, nes virusų negalėjo pamatyti. Šiomis dienomis, pasakoja medikė, mes jau turime pažengusias technologijas, kurių pagalba galima išvysti virusus ir bakterijas. Tuomet žmonės tikėjo, kad malda gali padėti pasveikti, tačiau pasikliovė ne tik ja – į pagalbą prieš virusus pasitelkė augalus. 

„Tais laikais chemijos nebuvo, tačiau žmonės puikiai išnaudojo gamtos teikiamus resursus sveikatai. Egipte buvo išleisti pirmieji žinynai apie augalus, kurių pagalba gydyta apie 700 ligų. Jau tada pasirodė ir pirmosios epidemiologinės apraiškos: buvo tikima, kad negalima žiūrėti į sergantį žmogų, nes gali užsikrėsti ir pats, kas šiais laikais būtų lygu tam, ką darome mes pandemijos akivaizdoje – laikomės socialinio atstumo“, – pasakoja R.Balanaškienė.

Gydytoja, farmacijos kompanijos „Aconitum“ vadovė Rima Balanaškienė
Gydytoja, farmacijos kompanijos „Aconitum“ vadovė Rima Balanaškienė

Pokovidinis sindromas – kas tai?

Pokovidinis sindromas – būklė, kai praėjus 28 dienoms nuo pirmųjų COVID-19 infekcijos simptomų pradžios išlieka arba atsiranda nauji simptomai, nesusiję su kita liga. Simptomų trukmė gali būti įvairi, kai kuriais atvejais tęstis net iki 6 mėnesių. Vieni iš dažniausiai pasitaikančių pokovidinio sindromo simptomų: nuovargis, galvos skausmas, dėmesio koncentracijos, atminties sutrikimai, kvėpavimo sistemos sutrikimai, raumenų ir sąnarių skausmai.

Sunkiomis ligos formomis sirgusiems pacientams pokovidinis sindromas pasireiškia dažniau (85% atvejų), tačiau jis būdingas ir lengvomis ligos formomis sirgusiems, ambulatoriškai gydytiems pacientams (10 %–35% atvejų) ar net besimptomiams atvejams.

Apie 80% pokovidiniu sindromu sergančiųjų yra 30–59 metų darbingo amžiaus moterys, kurios iki susirgimo buvo fiziškai aktyvios, neturėjo jokių gretutinių ligų. Įdomu, jog pokovidinis sindromas, įvairių autorių duomenimis, dažniau pasireiškia moterims (tai siejama su skirtingais imuninės sistemos mechanizmais, hormoninėmis sistemomis).

„Gana ilgą laiką gydytojai nesuprato, kas tai yra – žmogus lyg ir pasveiko, bet po ligos vis dar jaučiasi prastai: nežmoniškas nuovargis, kognityviniai, t.y. dėmesio ir atminties sutrikimai, negebėjimas susikaupti, stiprūs galvos skausmai, užsitęsęs kosulys, ilgalaikis skonio ir kvapo praradimas, raumenų skausmai... Visa tai trukdo gyventi visavertį gyvenimą, kokį žmogus gyveno iki užsikrėtimo virusu“, – komentuoja R.Balanaškienė.

Gydytoja iliustruoja vienu įsimintinesnių pavyzdžių iš savo praktikos, kuomet 45-erių metų vyras persirgo sunkesne Covid-19 forma ir po ligos jam pasireiškė atminties spraga – pacientui „išsitrynė“ pastarieji 15 gyvenimo metų, todėl į palatą atėjusių aplankyti namiškių jis nepažino.

Sloga
Sloga

„Pokovidinis sindromas – tai naujas mokslo objektas, atvejai yra registruojami, jie analizuojami ir tiriami, nes kol kas išvadų ir didelių apibendrinimų daryti dar negalima. Žmonės irgi pasimetę – rodos, pasveiksta nuo koronaviruso, tačiau vis dar jaučiasi kaip ligoniai, vėl kreipiasi į šeimos gydytojus, tačiau šie irgi ne visada gali padėti. Tokia padėtis paskatino galvoti apie tam tikrų produktų sukūrimą – produktų, kurie pandemijos laikotarpiu galėtų pagelbėti žmonėms“, – sako R.Balanaškienė.

Įvairios natūralios medžiagos ir jų kombinacijos gali įtakoti pokovidinio sindromo simptomus ir taip padėti organizmui greičiau pasijusti geriau.

Medikė akcentuoja, kad dėmesys sutelktas išskirtinai tik į augalinių priemonių kūrimą. Ji neabejoja, kad augaluose slypinčios gerosios savybės yra neįkainojamos sveikatai, problema tik viena – norint „susirinkti“ visas reikalingas medžiagas gali tekti apsistatyti daugybe buteliukų, – būtent todėl farmacijos kompanija „Aconitum“ susitelkė į gamybą tokių produktų, kuriuose jau būtų išgryninta tai, kas svarbiausia ir aktualiausia organizmui norint apsisaugoti nuo virusų, atstatyti jėgoms persirgus ar palaikant imunitetą prieš arba po ligos.

Galvos skausmas
Galvos skausmas

Kaip sau padėti?

R.Balanaškienė pasakoja, kad virusai dažniausiai patenka per nosį bei burną, todėl ir rekomenduojama pandemijos metu dėvėti apsaugines veido kaukes. Atsižvelgiant į šią aktualiją, sukurtas VIRONOX balzamas „Veiksminga apsauga“ su interferonu. Šio balzamo paskirtis: formuoti apsauginę plėvelę/apsauginį sluoksnį panosėje ir ant lūpų. Sudėtyje esantis interferonas slopina virusų dauginimąsi ir perduoda signalą kitoms imuninėms ląstelėms.

Bergamotės, eukalipto ir anyžiaus eterinių aliejų sudėtyje esantys aldehidai pasižymi antibakterinėmis, antiseptinėmis, priešuždegiminėmis savybėmis ir atlieka itin svarbų vaidmenį barjerinės funkcijos užtikrinime inaktyvuojant virusus. Sudėtyje esantis hidrolizuotas kolagenas drauge su eteriniais aliejais sukuria apsauginį barjerą bei padeda apsaugoti lūpas ir nosį nuo sausumo.

„Tai labai patogi, veiksminga priemonė, kurią paprasta nešiotis su savimi. Jeigu žinote, kad eisite į susitikimą ar būsite tarp daugiau žmonių, kad ir parduotuvėje ar darbe, pasitepate nosį, aplink lūpas ir taip susikuriate papildomą apsaugą nuo virusų“, – komentuoja gydytoja.

VIRONOX balzamas „Veiksminga apsauga“
VIRONOX balzamas „Veiksminga apsauga“

Jeigu vis dėlto susirgote, o po ligos dar pasireiškė ir pokovidinis sindromas, atsistoti ant kojų gali būti sudėtinga – jėgų trūkumas ir nualintas organizmas dažnu atveju neleidžia grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.

Spręsti šią problemą gali padėti maisto papildas VIRONOX „Jėgoms atstatyti“: jis sukurtas vykdant mokslinius projektus, bendradarbiaujant su LSMU mokslininkais. Tai kruopščiai atrinktos sudėties, plataus poveikio maisto papildas, kuris padeda palaikyti svarbias organizmo funkcijas ir gerą savijautą.

„Žmonės – ne medikai. Kartais nutinka taip, kad vartodami vienas veikliąsias medžiagas, jie tuo pačiu vartoja ir kitas, šios viena kitą veikia neigiamai, slopina arba neutralizuoja, dėl ko laukiamo efekto taip ir nepajuntate. Mūsų tikslas buvo sukurti priemones, kuriose viskas būtų suderinta, subalansuota ir  išgryninta“, – teigia medikė.

5 poveikių, 12-os veikliųjų medžiagų kompleksas skirtas ne tik organizmo gyvybingumui, raumenų funkcijai, kaulų būklei, kvėpavimo sistemos funkcijai palaikyti, bet ir padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, psichologinę funkciją, mažina nuovargį. VIRONOX „Jėgoms atstatyti“ maisto papildo sudėtyje gausu natūralių veikliųjų medžiagų, tokių kaip rausvųjų rodiolių šaknų ekstraktas, juoduogių šeivamedžių vaisių ekstraktas, čiobrelis, ženšenio, šalavijo, rutulinių eukaliptų, juodųjų eleuterokokų ekstraktai, L- karnitinas, taip pat vitaminai B6, B12, C.

Siekiant suvaldyti dažniausią pokovidiniam sindromui būdingą simptomą – nuovargį, tinka vartoti medžiagas, padedančias palaikyti normalų organizmo gyvybingumą, energijos apykaitą: į B grupės vitaminus panašus junginys L-karnitinas gali padėti padidinti energijos gamybą ląstelėje. Ženšenio ekstraktas –   sustiprinti neuronų tarpusavio ryšius, dėl to pagerėja dėmesio koncentracija, mažėja nuovargio jausmas. Aktyvinančiu poveikiu pasižymintis juodųjų serbentų pumpurų ekstraktas taip pat padeda sumažinti nuovargio sukeliamus nemalonius pojūčius.

„Žmogus būna sako – taigi aš geriu šaltalankių arbatą! Taip, puiku, bet su arbatos puodeliu gausite itin mažą kiekį rekomenduojamos paros dozės – juk tiesiog neįmanoma per dieną suvalgyti maždaug penkių kilogramų šaltalankių uogų. Mūsų sukurtame maisto papilde surinkta, išgryninta ir suderinta tai, ko reikia organizmui persirgus virusine liga – tai greita pagalba žmogui iš gamtos, kuria tikrai tikiu“, – teigia pašnekovė.

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, tikslinga imtis priemonių, kurios užkirstų kelią tolesniam viruso plitimui organizme, o susirgus -  pagreitintų atgauti organizmo jėgas. Gerai žinoma, kad normaliai imuninės sistemos funkcijai palaikyti gali padėti visiems pažįstamos medžiagos: vitaminas C, vitaminas D, cinkas, vaistinis šalavijas. Taip pat pastebimas vis didesnis susidomėjimas medicininiais grybais ir jų teikiama nauda žmogaus sveikatai.

VIRONOX „Jėgoms atstatyti“ ir „Stiprus imunitetas“
VIRONOX „Jėgoms atstatyti“ ir „Stiprus imunitetas“

VIRONOX maisto papildas „Stiprus imunitetas“ –  tai greitas 7 dienų kursas organizmo apsaugai. Viename paketėlyje yra net 18,2 g veikliųjų medžiagų, padedančių puoselėti gerą imunitetą ir gerą savijautą. Kruopščiai atrinktoje ir mokslininkų įvertintoje sudėtyje yra net 3 grybų ekstraktai, 4 augalinės medžiagos bei kiti imunitetui itin naudingi elementai. 

Tai priešuždegiminiu, antivirusiniu poveikiu pasižyminčios, bei imuninės sistemos funkcijos palaikymui reikalingos medžiagos, skatinančios imuninės sistemos ląstelių aktyvumą ir naujų imunitetui svarbių ląstelių vystymąsi.

Vis populiarėjantys medicininiai grybai, be kitų savo naudingų savybių, labai vertinami dėl gerai pasisavinamų beta-gliukanų, kurie itin svarbūs imuninės funkcijos palaikymui.

„Dėka šių medžiagų sustiprėja organizmo atsakas į virusą, todėl šis papildas gali padėti greičiau atgauti jėgas . Jį galima vartoti jeigu jaučiate, kad organizmui reikia pagalbos, pastiprinimo. O galbūt dirbate tokį darbą, kuriame nuolat būnate tarp žmonių, esate padidintos rizikos grupėje užsikrėsti virusu? Nelaukite, kol viskas užsidega, savo „priešgaisrine sistema“ galite pasirūpinti ir iš anksto“, – įsitikinusi gydytoja. 

Baigdama pokalbį medikė primena kelis dalykus, padedančius palaikyti  imunitetą – tai dvasinė ramybė ir meilė artimam. „Jeigu žmogus bus ramus, jis gerai miegos, tvarkingai maitinsis. Stresas yra pagrindinis imuniteto priešas, todėl ramybė, meilė vienas kitam daro daug didesnę įtaką organizmui negu gali atrodyti. Žiūrėkite, pavyzdžiui, įsimylėję žmonės – jie beveik neserga. Kodėl? Nes tuo metu organizme tiek prisigamina laimės hormonų, kad „užsikuria“ ir imunitetas. Taigi mylėkite, suraskite, kas jums teiktų ramybę ir būkite sveiki“, – šypteli R.Balanaškienė.