Pozityvus mąstymas lemia sėkmę gyvenime

Pozityvus mąstymas: mistika ir realybė / Shutterstock nuotr.
Pozityvus mąstymas: mistika ir realybė / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Kiekvienas nė nesusimąstydamas pasakys, kad bendrauti visada smagiau su tuo žmogumi, kuris yra linksmas ir patenkintas, o ne su tuo, kuriam nuolat viskas negerai. Bet svarbiausia, kad mūsų mintys ir nusitekimas kuria mūsų gyvenimą.

Teigiamas mąstymas ne tik naudingas sveikatai. Pozityvios, kupinos džiaugsmo, meilės ir vilties mintys organizme padeda išsiskirti cheminėms medžiagoms, kurios leidžia jaustis gerai. Žodžiu, tai lyg koks uždaras ratas – jei jaučiamės blogai, skiriasi medžiagos, kurios dar labiau pablogina padėtį, o teigiamos mintys padeda gamintis laimės hormonams. Efektyvesnė smegenų veikla, pakylėta nuotaika lemia ir stipresnį imunitetą, ir kartu apdovanoja didesne sėkme gyvenime. Nes visiems patinka gera nuotaika spinduliuojantys žmonės. Taigi jie kur kas lengviau sulaukia pasisekimo ir profesiniame, ir asmeniniame gyvenime. Kartais girdime ką nors su pavydu sakant: „Tas tai laimės kūdikis, gimė su maškinėliais.“ Tačiau esmė ta, kad žmonės patys save užprogramuoja sėkmei arba nesėkmei. Argi kada girdėjote, kad sektųsi tam, kuris nuolat bamba, kad gyvenimas apgailėtinas ir nieko gero negalima sulaukti?..

Pakylėta nuotaika lemia ir stipresnį imunitetą, ir kartu apdovanoja didesne sėkme gyvenime.

Kaip kenkia negatyvios mintys?

Gyvenimas dabar verčia itin daug konkuruoti, o tai nori nenori lemia baimę, kad kitas žmogus bus geresnis, nerimą dėl ateities, abejones ir neužtikrintumą, didžiulę įtampą. Kai galvojame apie blogiausius galinčius nutikti scenarijus, vargu ar galime susitelkti į tikslo siekimą ir jį pasiekti. Stenfordo universiteto daktarė Barbara L. Fredrickson yra įsitikinusi, kad neigiamos emocijos siaurina mūsų mąstymą ir riboja mintis, nes žvelgdami į situaciją objektyviai galėtume rasti daugybę išeičių, o kai į ją žvelgiame baimindamiesi, nerimaudami ar veikiami kitokių neigiamų emocijų, to padaryti negalime. Štai kad ir įsivaizduokime pokalbį dėl darbo. Jei esate ramūs ir tikite, kad jums pavyks, atėję į tokį pokalbį elgsitės visiškai kitaip, nei tuo atveju, jei prieš tai drebėjote iš baimės galvodami, kad jums nepavyks, jūs esate šios vietos neverti ir pan. Problema ta, kad mūsų smegenys vis dar taip pat kaip prieš tūkstančius metų reaguoja į mūsų emocijas. O neigiamos emocijos neleidžia mums pamatyti daugiau ir plačiau ieškant alternatyvų ir galimybių, svarbiausias tokiu atveju lieka pirmykštis instinktas – kaip nors išlikti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pavydas ne tik kenkia, bet ir veda į priekį

Kaip smegenis veikia pozityvios mintys

Dažnai vieni kitiems linkime džiaugtis gyvenimu, kaip tai daro vaikai. Kodėl? Nes jie akcentuoja džiaugsmingus įvykius.

Mokslininkai įrodė, kad tada, kai išgyvename pozityvias emocijas, pavyzdžiui, džiaugsmą, laimę, meilę, pasitenkinimą, savo aplinkoje atkreipiame dėmesį į kur kas daugiau galimybių, matome daugiau perspektyvų ir atitinkamai bandome taip gyventi, kad visu tuo pasinaudotume, nes mūsų protas ne riboja, o plečia horizontus. Dažnai vieni kitiems linkime džiaugtis gyvenimu, kaip tai daro vaikai. Kodėl? Todėl, kad jie akcentuoja džiaugsmingus gyvenimo įvykius, nesiremia bloga patirtimi ir gyvena šia akimirką – ne vakar diena ar laukdami rytojaus. Net jei vaikui nutinka kas nors negera, pavyzdžiui, važiuodamas dviračiu jis nukrenta ir nusibrozdina kelius, vis tiek keliasi ir vėl bando, nes negalvoja apie tai, kad jam nepasisekė, bet džiaugsmingai siekia tikslo – išmokti gerai važiuoti dviračiu. Ir tokiu būdu ugdo savo įgūdžius. O įgyti įgūdžiai pamažu keičia gyvenimą, nes mus sustiprina, leidžia pozityviau mąstyti. Kaip šias žinias pritaikyti praktiškai? Teorija neduoda jokios naudos, kol ji neišbandoma, neįsisavinama ir netampa gyvenimo dalimi.

Kurkite gerą gyvenimą!

  • Vykite šalin blogas mintis. Jos – mūsų gyvenimo dalis, tačiau stenkitės jų nefiksuoti, geriau priimkite ir sąmoningai keiskite pozityviomis. Galvokite, kad jūsų laukia daugybė gerų dalykų, netikėtų gyvenimo dovanų. Ir visos jos priklauso jums.
  • Nekaltinkite savęs ar kitų, keiskite mintis ir keisis jūsų elgesys, taip pat ir gyvenimas.
  • Kuo daugiau šypsokitės, nesvarbu, kad to galbūt visai nenorite daryti. Šypsena sukelia geras emocijas, padeda atsipalaiduoti, skatina teigiamas mintis.
  • Sąmoningai pabandykite įsivaizduoti, kaip jums sekasi kokioje nors svarbioje srityje, matykite laimę savo šeimoje ar darbe. Susikurkite save tokį, apie kokį svajojate.
  • Nuolat imkitės naujų dalykų. Jie padeda patirti atradimo džiaugsmą. Ir net jei galvojate, kad savo gyvenime nieko naujo išmokti nebegalite, patikėkite, kad išties gyvenimas yra toks įvairiaspalvis, kad net dešimties jų neužtektų viskam išmokti ir sužinoti.
  • Medituokite. Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, bent 10–15 minučių kasdien skirkite savo mintims sudėlioti į vietas, o geriausia – pasistenkite išvis apie nieką negalvoti.
  • Rašykite dienoraštį ir nuolat jį peržiūrėkite. Jame fiksuokite ne tik savo gyvenimo įvykius, bet svarbiausia – pojūčius, emocijas, mintis. Po kurio laiko peržiūrėję savo užrašus, įsitikinsite, kad jūsų mintys – jūsų gyvenimas.