Prabangūs kepsniai gamtoje – misija įmanoma

Jautiena su kukurūzais ir krienų padažu / Shutterstock nuotr.
Jautiena su kukurūzais ir krienų padažu / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Vasara – išvykų į gamtą ir kepsnių ant grilio sezonas, tad itin svarbu pasirinkti tokią mėsą, kurios paruošimas nebūtų sudėtingas, o rezultatas – tobulas. Visiems žinoma tiesa, kad skirtinga mėsa ruošiama skirtingai: vienokia naudojama troškiniams, kitokia – kepsniams keptuvėje, dar kita – kepti orkaitėje ar virti.

Tačiau visi virtuvės specialistai sutaria, kad, norint iš mėsos išgauti geriausią skonį, protingiausias sprendimas – ją kepti ant grotelių. „BIOVELA Group“ maisto meistras Lukas Semeževičius pristato 5 skirtingas mėsos dalis, kurias geriausia kepti ant grilio.

1. Jautienos kepsnys su kaulu

Pasak maisto meistro, tai bene geriausia jautienos dalis kepsniui, nes mėsa išvagota riebalų vagelėmis, o kaulas, kepdamas ant atviros ugnies, suteikia kepsniui specifinio skonio. Be to, toks kepsnys turi ir nugarinės, ir išpjovos savybių, tad vienu metu bus galima paragauti skirtingos tekstūros mėsos.

Pasak mitybos terapeuto Gedimino Čižausko, net ir atsipalaidavus gamtoje nederėtų pamiršti sveikos mitybos įpročių bei maisto derinimo subtilumų: „Dažnas pamiršta, kad pas mus taip įprastas šašlyko ir ryžių derinys iš tikro nėra jau toks nekaltas, nes šlifuotuose ryžiuose kalorijų yra tiek pat, kiek ir bulvėse, tačiau sotumo jausmas išlieka trumpiau. Be to, mėsos ir daržovių derinys padeda geriau organizmui įsisavinti maistingąsias medžiagas ir nepersivalgyti.“

Didkepsnis
Didkepsnis / Fotolia nuotr.

Pasak jo, jautieną iš viso rekomenduojama valgyti su šviežiomis arba raugintomis daržovėmis, nes pastarosiose yra vitamino C, pagerinančio geležies pasisavinimą, kurio šios rūšies mėsoje itin daug. O štai kepsnys su grietinėlės padažu bus ne toks vertingas, mat pieno produktai geležies įsisavinimą pristabdo. Be to, daržovės turi skaidulų, kurios palengvina virškinimą ir tarsi šluota „išvalo“ žarnyną, neleisdamos maistui užsistovėti.

2. Jautienos nugarinė

Jautienos nugarinė gaunama iš viršutinio jaučio nugaros raumens, kuris labai mažai naudojamas, tad tokia mėsa labai minkšta ir itin subtilaus skonio. Gerai išpjaustyta mėsa turi šiek tiek riebalinio sluoksnio aplink kepsnį. Tokiam kepsniui ant atviros ugnies pagaminti tereiks druskos ir pipirų – visa kita atliks grilis ir kokybiškų malkų dūmas.

Didkepsnis
Didkepsnis / Fotolia nuotr.

3. Kiaulienos pjausnys

Daugumą kiaulienos dalių geriausia kepti arba troškinti, tačiau, kai kalbame apie nugarinę ar kiaulienos pjausnius su kaulu, geriausiai jų skonis atsiskleidžia kepant ant grilio. Pasak „BIOVELA Group“ maisto meistro L. Semeževičiaus, perkant kiaulienos mėsą su kaulu, svarbu atkreipti dėmesį, kad kepsnio pakraščiuose būtų plonas riebalų sluoksnis – kepant ant atviros ugnies, jie pamažu išleidžia savo sultis ir suteikia mėsai papildomo aromato bei minkštumo. Prieš tiekiant ant stalo, visada apskrudusį riebaliuką galima nupjauti.

4. Jautienos šonkauliukai

„Dauguma žmonių įpratę kiaulienos ar jautienos šonkauliukus tiesiog išvirti puode, tačiau grilius turėtų būti paskutinė šios mėsos rūšies stotelė dėl subtilaus dūmo kvapo ir apkepusios traškios odelės, saugančios sultingą mėsą, – sako L. Semeževičius. – Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šonkauliukus lengva pagaminti: jeigu paskubėsite, mėsą gali būti sunku atskirti nuo kaulo, taip gali atsitikti ir dėl per kaitrios ugnies, tad svarbiausia – lėtai ir nekaitriai. Taip pat svarbu šonkauliukus kepti mėsa žemyn, kad ji iškeptų tolygiai ir ne ilgiau nei 90 min.“

5. Jaučio papilvės kepsnys

„Ši mėsos dalis gaunama iš jaučio papilvės raumenų dalies ir yra viena iš pigesnių bei riebesnių jautienos dalių, tačiau jos skonis tampa visai kitokiu kepant ant grotelių. Iš šios mėsos galima gaminti meksikietiškus tacos ir fajitas – tereikia jautieną pamarinuoti bent 3 valandas pasirinktame marinate. Svarbu į marinatą nedėti druskos, nes ji iš mėsos ištrauks visas sultis ir kepsnys taps kietu, nearomatingu. Geriausia tokios mėsos ypatybė – ji ant grilio itin greitai pagaminama, o riebaliukai suteikia mėsai sultingumo“, – sako L. Semeževičius.

Didkepsnis
Didkepsnis / Fotolia nuotr.

Dar keli „BIOVELA Group“ maisto meistro patarimai:

  • Kepant ant grilio, svarbi ne tik mėsa, tačiau ir kokybiškos medžio anglys – naudojant malkas, geresniam dūmo kvapui išgauti patartina rinktis vaismedžių medieną, bet tinka ir beržinės ar kitų lapuočių malkos.
  • Pirmiausia reikia gerai iškūrenti anglis arba malkas, kai ugnis nustos degti, liks rusenančios žarijos – svarbu, kad jos būtų vienodai įkaitusios ir pasidengusios pelenais.
  • Anglis reikėtų išlyginti, kad pasiskirstytų vienodai po visą grilio vidų, uždėti kepimo groteles ir kepti kepsnius vidutinėje temperatūroje.