Ridikėliai: naujasis supermaistas ir gardūs receptai

Ridikėliai / Fotolia nuotr.
Ridikėliai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Greičiausiai ant jūsų stalo jau puikuojasi šios šviežios ir traškios pavasario daržovės? Dietologai rekomenduoja jų būtinai įtraukti į kasdienį valgiaraštį.

Šiuo metu ridikėlių rūšių siūloma ne viena ir ne dvi. Vieni aitresni, kiti švelnesnio skonio. O jau spalvų... Sodrią rožinę keičia geltona, violetinė, avietinė, balta, vyšninė... O ir formos: apvalios, ovalios, pailgos ir pan.  Tačiau jeigu pirmenybę teikiate įprastiems akiai ridikėliams – nesnauskite jų užsiauginti arba įsigyti ir pamaloninti skonio receptorius bei avitaminozės iškamuotus organizmus. 
 
Kur slypi ridikėlių nauda?
 
Ridikėliuose gausu vitaminų ir mineralų, bei medžiagų, padedančių įveikti peršalimą. Kadangi orai mūsų šalelėje tokie permainingi, kosulio sunkumą tikrai palengvins patiekalai su ridikėliais. Juose gausu vitaminų B1, B2, PP, C (pastarasis itin naudingas odai), kalio (nepamainomo mineralo, saugančio širdies ir kraujagyslių sistemą), fosforo, kalcio, magnio, geležies. Ridikėliai netgi prilygsta tokioms daržovėms ir uogoms kaip pomidorai, avietės, žirneliai; jie taip pat stiprina imunitetą ir reguliuoja kraujo spaudimą
 
Eteriniai aliejai, kurie ridikėliams suteikia to įsimintino kartumo ir pikantiškumo,
pasižymi antiseptinėmis savybėmis, padeda išsiskirti skrandžio sultimis ir gerina virškinimo procesą. Tačiau persistengti nereikia: ridikėlių vartoti saikingai patariama turintiems kasos, kepenų, tulžies pūslės, inkstų problemų. Tinka diabetikams. 
 
Nors lieknėjantiems ši daržovė tinka kone idealiai (100 g turi 50 kilokalorijų), tačiau pašalinis poveikis toks – kyla apetitas. Gali būti, kad vėliau suvalgysite gerokai per daug kito maisto. Verta paminėti, kad ridikėliai dėl savo ypatingųjų savybių padeda sumažinti ir cholesterolio kiekį. 
 
Kaip išsirinkti gardžiausių ridikėlių?
 
Jeigu neauginate patys, išsirinkti gana paprasta: šviežūs šakniavaisiai yra tvirti, kieti, lygūs, o jų spalva ryški, lapeliai sodriai žali, sultingi. Beje, pastaruosius kai kurie taip pat skanauja – deda į sriubas, salotas, troškinius. Jeigu ridikėlių vaisiai dėmėti, minkšti ir suvytę, tokių atsisakykite: gal per ilgai gulėjo ant prekystalio, o gal paprasčiausiai pernoko. Nepirkite ir įtrūkusių, besilupančių, kadangi tokiems trūko drėgmės, jie augo dideliame karštyje. O tai baigiasi tuo, kad skoninės savybės jus tikrai nuvils: ridikėliai bus kartūs. 
 
Su kuo skanauti ridikėlius? 
 
Jie puikiai dera su kiaušiniais, pieno produktais (varške, rūgpieniu, kefyru, pienu), įvairiomis daržovėmis, salotomis ir pan. Geriausia valgyti šviežius. Būtinai išbandykite štai tokią užtepėlę: smulkiai sutarkuokite ridikėlius, bet kokį kietąjį sūrį, susmulkinkite kelis kiaušinius, pagardinkite druska, krapais ir sumaišykite su grietine. Tepkite ant juodos arba pakepintos baltos duonos. Skanaus! 
{recipe|153}
{recipe|155}
{recipe|390}
{recipe|2004}
{recipe|2501}
{recipe|2508}
{recipe|2820}
{recipe|2871}
{recipe|3829}
{recipe|4048}