„Salotų anatomijos“ autorius pateikė naujovę – internetinę kalorijų skaičiuoklę
Viskas paprasta, kai perkame produktą – ant etiketės nurodytas kaloringumas, maistinė vertė. Tačiau kaip sužinoti, kokia energinę vertę turės patiekalas, kurį ketiname ruošti?
Čia jums gali pagelbėti patiekalų energinės vertės skaičiuoklė. Apie ją bei mitybą portalui Ji24.lt pasakoja sveikos mitybos ekspertas, tinklaraščio sveikasmaistas.lt įkūrėjas, knygos „Salotų anatomija“ autorius ir daugelio restoranų bendrasavininkis Eimantas Navikauskas.
– Jau kelis mėnesius knygynuose galime išvysti jūsų drauge su bendraminčiais išleistą receptų knygą „Salotų anatomija“. Dabar pateikėte dar vieną staigmeną – patiekalo energinės vertės skaičiuoklę. Kodėl to reikėjo? Ar knyga paskatino?
– Taip, neslėpsiu, knyga buvo viena iš priežasčių, paskatinusių sugrįžti prie švietėjiškos veiklos.
Ši patiekalų energinės vertės skaičiuoklė (spausti ČIA) iš visų mano pradėtų veiklos sričių gimė pirmiausia (daugiau kaip pries 8-erius metus), tačiau pasidalinti nusprendžiau tik dabar, matydamas labai didelį progresą sveikos mitybos srityje.
Anksčiau žmonės geriausiu atveju tik pasidomėdavo sveika mityba, o dabar nemaža dalis stengiasi tai pritaikyti ir praktikoje (susidaro mitybos planus, kreipia dėmesį į produktų sudėtį bei maistinę vertę, sportuoja ir pan.).
– Kuo ši skaičiuoklė padės kasdieniame gyvenime?
– Pagrindinė šios skaičiuoklės paskirtis – namuose gaminamų patiekalų išsamiai energinei vertei apskaičiuoti, todėl visa skaičiuoklės struktūra ir pritaikyta būtent tam.
Čia pateikiama dažniausiai maisto ruošime naudojamų mato vienetų pasirinkimo galimybė (gramai, mililitrai, šaukštai, šaukšteliai, stiklinės bei puodeliai), suvesta itin išsami produktų duomenų bazė. Vartotojams bus patogus apskaičiuojamo patiekalo padalinimas porcijomis, greita ir patogi skiemenų atpažinimo paieškos sistema ir daug kitų pranašumų.
Be to, netrukus pasirodys ir dar viena skaičiuoklės versija, kuri bus itin naudinga mėgstantiems savo receptais pasidalinti savo bloguose ar socialiniuose tinkluose. O taip pat ir paros mitybos raciono planavimo skaičiuoklė, kuri bus itin naudinga ir patogi skaičiuojantiems kiekvieną suvartojamą porciją.
– Ar skaičiuoklė skirta sportininkams, ar visiems, kuriems rūpi sveika mityba?
– Be abejo, ši skaičiuoklė idealiai tinka ir sportininkams, nes jos produktų duomenų bazėje galima surasti dažnai sportininkų mitybos racione naudojamų įvairių specifinių produktų, pavyzdžiui, proteino miltelių ir pan.
– Jūsų su verslo partneriais įkurtas sveikesnio maisto restoranų tinklas „Take Way“ buvo vienas pirmųjų, kuris šalia patiekalo pradėjo nurodyti ir jo energinę vertę, kilokalorijas. Kokias padarėte išvadas, stebėdami klientus?
– Mes buvome pirmieji, kurie pateikė ne tik bendrą patiekalo kalorijų skaičių (kcal), bet ir visą išsamią jo maistinę vertę: baltymus, riebalus, sočiuosius riebalus, angliavandenius, cukrų, skaidulines medžiagas, natrį bei cholesterolį. To nedarė ir šiuo metu nedaro joks kitas lietuvių sukurtas restoranų tinklas Lietuvoje.
Netrukus turėtų įsigalioti įstatymas viešojo maitinimo įstaigoms šalia visų savo patiekalų deklaruoti energinę vertę, tačiau ji vis tiek nebus tokia išsami, nes to tiesiog nereikalauja pats istatymas. Didžiausią įtaką mūsų sveikatai darančių maistinių medžiagų – sočiųjų riebalų, cukraus, natrio ir cholesterolio – kiekiai, ko gero, klientams ir toliau bus nežinomi.
TAIP PAT SKAITYKITE: Mažos gudrybės sumaniai šeimininkei: kaip suminkštinti kotletus ar pagaminti skaidrią šaltieną?
– Nors baigėte teisės studijas, tačiau domėjimasis sveika mityba virto verslu. Kaip tai paveikė jūsų gyvenimą? Sportuojate, nevartojate alkoholio, sekate savo svorį. Tai jau tapo įpročiu?
– Tuo metu visai nepopuliari sveikos mitybos verslo pradžia gerokai mane užgrūdino ir padėjo tvirtus pamatus mano tolimesniems verslo projektams. O be to, mano pasiryžimas ir atkaklumas, vystant sveikos mitybos nišą, padėjo atkreipti į save dėmesį potencialių verslo partnerių, su kuriais šiuo metu plėtoju ne vieną verslo idėją.
Nuolatinis fizinis aktyvumas, sveika mityba ir, žinoma, alkoholio nevartojimas tapo įprastiniu mano gyvenimo ritmu. Tiesa, neslėpsiu, retkarčiais leidžiu sau nusižengti sveikos mitybos principams, bet tai vyksta pakankamai retai.
– Knygų mugėje neabejotinai bus galima rasti ir „Salotų anatomiją“ – receptų knygą, kurią išleidote drauge su kolegomis. Kodėl salotos? Ar jos yra mitybos šerdis, pagrindas tiems, kurie nori maitintis visaverčiai ir jaustis gerai?
– Tokią knygą sudaryti buvo net kelios priežastys. Viena jų – salotų patiekalai buvo pagrindinė meniu pozicija mano pirmajame sveikesnio maisto restorane. Apie jų ruošimą yra sukaupta tikrai daug žinių ir patirties, todėl natūralu, kad kyla noras pasidalinti tuo, ką išmanai geriausiai. Be to, salotų kaip patiekalo pozicija dažniausiai turi labai gerą maistinė vertę ir yra idealiai tinkanti, laikantis sveikesnių mitybos įpročių.
TAIP PAT SKAITYKITE: Virtuvės gidas: kulinariniai Jamie Oliverio patarimai
– Kokiais pagrindiniais mitybos principais turi vadovautis žmogus, kuriam rūpi, ką ir kada jis valgo?
– Pagrindinė sveikos mitybos taisyklė – subalansuota mityba. Tai reiškia, kad kiekvienas žmogus su maistu turi gauti jo individualius poreikius atitinkantį maistinių medžiagų kiekį, jų tarpusavio santykį bei paskirstymą paros racione. Todėl ir svarbu žinoti, kiek jūsų valgomas patiekalas turi visų pagrindinių maistinių medžiagą, o ne tik kalorijų.
Norite išbandyti patiekalų energinės vertės skaičiuoklę? Spauskite ČIA. Suveskite į paieškos langelį norimą produktą, paskui pakoreguokite kiekį. Taip suveskite visus patiekalui naudojamus produktus ir paspauskite „Enter“. Lentelėje dešinėje matysite išsamią patiekalo energinę vertę.