Šaltibarščiai – ne vieninteliai: kokias šaltas sriubas per karščius valgo Europoje

Šaltosios sriubos / Scanpix, Vida Press nuotraukos
Šaltosios sriubos / Scanpix, Vida Press nuotraukos
Remigija Paulikaitė
Šaltinis: Žurnalas „Legendos“
A
A

Yra dalykų, kurių norisi tik tam tikru metų laiku. Kartu su šiluma į restoranų ir namų virtuvės meniu grįžta ne tik sotinantys, bet ir gaivinantys patiekalai. Tokios yra ŠALTOSIOS SRIUBOS. Lietuvoje niekas nepralenks šaltibarščių, tačiau vasarą Europa gaivinasi ir kitokiais skoniais.

Gastronomijos portalas tasteatlas.com mūsų rožinės spalvos pasididžiavimą yra paskelbęs geriausia planetoje šaltąja sriuba. Nuo lietuvių ją nusižiūrėjo kaimyninės šalys: lenkai gamina chłodnik litewski – lietuvišką šaltsriubę, kuriai burokėlius verda sultinyje, latviai – aukstā zupa – šaltąją burokėlių sriubą, į kurią deda kokios nors smulkintos mėsos, o dėl aštrumo – krienų ar garstyčių.

Vichyssoise populiaresnė užsienyje nei Prancūzijoje

„Ji skaniai kvepia, yra gardi ir paprastai pagaminama“, – taip prancūzų virtuvę propagavusi legendinė Amerikos kulinarijos knygų ir televizijos laidų autorė Julia Child apibūdino jai gardžiausią sriubą – prancūzišką vichyssoise. Tai trinta sriuba, kurios pagrindą sudaro porai, bulvės ir grietinėlė, patiekiama atšaldyta ir papuošta smulkintais česnakais.

Vichyssoise yra prancūzo virtuvės šefo Louis Felixo Diat išradimas. Jį gaminti išmokė mama. Paskui Louis mokėsi pas viešbučių karaliumi vadintą Césarį Ritzą jo įkurtų Paryžiaus ir Londono „Ritz“ viešbučių restoranų virtuvėse. Emigravęs į JAV, 1911-aisiais tapo naujai atidaryto „The Ritz-Carlton“ viešbučio Niujorke vyriausiuoju virėju ir dirbo jame keturiasdešimt metų – iki pensijos. Ten 1917-ųjų vasarą sukūrė šaltosios porų ir bulvių sriubos receptą.