Šarūnas Karalius – apie sostinės prestižui svarbų įvykį ir unikalius projektus, gimstančius Vilniuje
Spalio pradžioje išleista speciali knyga – gidas „Straight Up“, kuriame pasaulyje gerai žinomi BBC, „Channel 4”, „The Telegarph“ ir „The Independent“apžvalgininkai Neilas Ridley ir Joelis Harrisonas dėmesio skyrė ir vienai daugeliui vilniečių bei sostinės svečių puikiai žinomai pasilinksminimų vietai „King & Mouse“. Šios susibūrimų vietos įkūrėjas Šarūnas Karalius sako, kad „King & Mouse“ atsidurti tarp kiek daugiau nei 500 svarbiausių, įdomiausių ir geriausių pasaulyje pasilinksminimų vietų, kurios sugulė į minėtą knygą, yra didelė garbė.
Kodėl „King & Mouse“ yra svarbu būti įtrauktiems į šį gidą?
Neilas Ridley ir Joelis Harrisonas yra pasaulyje garsūs apžvalgininkai ir rašytojai, Išleidę ne vieną knygą. Pasaulio įdomiausių barų gido „Straight Up“ autriai yra nuolatiniai gėrimų apžvalgininkai televizijų BBC ir „Channel 4“ laidose, turi gurmaniškų gėrimų apžvalgų skyrius tokiuose leidiniuose kaip „The Telegarph“, „The Independent“. Taip pat jų apžvalgos pasirodo žurnale „Olive“ ir „Whisky Magazine“.
Tad natūralu, kad mums yra didelė garbė patekti į jų naujai sudarytą ir išleistą 500 pasaulio barų gidą „Straight Up“. Tikrai malonu, kad patekome į tokių autorių akiratį. Jame patalpinti 500, autorių nuomone, įdomiausių barų visame pasaulyje. Nuo tik penkias vietas turinčio baro Tokijuje iki prabangių pasilinksminimo vietų Milane, Niujorke ar Buenos Airėse.
Gal žinote, kokiais kriterijais remiantis buvote įtraukti į gidą ir kaip vykdoma atranka? Kokie barai turi šansų patekti į šią knygą, o kokie – ne?
Sąvoka „geriausi“ dažnai sunkiai apibūdinama, tad autoriai ir nesistengia to daryti. Turėdami didelį autoritetą, daug keliaudami, jie atrinko ir sudėjo į vieną leidinį barus, esančius visame pasaulyje. Autoriai stengėsi įtraukti kiekvieną regioną, tad smagu, kad iš Baltijos šalių buvome pastebėti būtent mes – „King & Mouse“. Tai tikrai labai malonu.
Papasakokite plačiau apie knygą. Ar joje barai surikiuoti eilės tvarka nuo geriausio iki mažiausiai verto dėmesio? Ar tai tiesiog atsitiktine tvarka sudėlioti barai?
Tai pagal regionus ir įvairius pasaulio miestus suskirstytas gidas. Autoriai, imdamiesi šios užduoties, siekė sudaryti ne topą, o pasaulinį gidą. Be informacijos apie barus, skaitytojai čia ras ir trumpus interviu su gide esančių barų savininkais. Tai neįtikėtinas gidas, su kuriuo galima keliauti po visus pasaulio kontinentus. Taip, taip – čia įtrauktas netgi baras, esantis mokslinėje stotyje Antarktidoje. Gidas suskirstytas pagal žemynus. Žinoma, kad pasaulio didmiesčiuose esanti išskirtinių ir netipinių barų koncentracija atsispindi ir gide. O kai kurie regionai, tokie kaip Rytų Europa, autoriams yra mažiau žinoma. Esame vienas iš kelių barų, įtrauktų į gidą iš rytinės Europos dalies ir tai tik sustipriną mūsų džiaugsmą bei norą ir toliau tobulėti.
Ar Neilas Ridley ir Joelis Harrisonas kalbino ir jus?
Taip, teko garbė bendrauti. Trumpai apžvelgdamas „sceną“, pristačiau vietas, kuriose ir pats mėgstu apsilankyti. Tai nepamainomi ir pasaulio mastu unikalūs barai „Špunka“ Užupyje ir „Alaus biblioteka“. Kokteilių srityje išskyriau „Apoteką“, kurioje, mano manymu, dirba geriausi Lietuvos miksologijos ir kokteilių meistrai.
Vilniuje labai daug barų, kodėl būtent jūs sulaukėte tokio dėmesio, o kiti tik labai glaustai apžvelgiami?
Manyčiau, taip nutiko dėl itin nuoseklios mūsų veiklos. Esame specializuotas baras, turintis 300 skirtingų pavadinimų gėrimų kolekciją. Patys importuojame gėrimus, tad baro lentynose daug retų ir nedideliais tiražais išleistų gėrimų. Taip pat nuolat atnaujiname kokteilių meniu, šiandien turime daugiau nei 60 populiaraus kraftinio gėrimo rūšių. Tai, beje, jau įvertino ir mūsų lankytojai. Ir lietuviai, ir atvykę čia pasisvečiuoti užsieniečiai.
Antrus metus iš eilės gavome išskirtinės kokybės sertifikatą – „Certificate of Excellence“, kurį suteikia populiariausias pasaulio restoranų ir barų gidas „TripAdvisor“. Jis suteikiamas remiantis puikiomis lankytojų apžvalgomis.
Kas jūsų lankytojus labiausiai sužavi ir paperka?
Manyčiau, esame išskirtiniai dėl dėmesio lankytojams ir asortimento įvairovės. Pas mus vyksta ne tik gėrimų bet ir šokolado derinimo degustacijos.
Be abejo, mums artimiausia tema - gėrimai, tad jie persikelia ir į maistą, ir užkandžius mūsų bare. Darome vakarus su kviestiniais įvairių tautų virtuvių šefais. Gėrimus bandome derinti tiek prie meksikietiškos, tiek prie indiškos virtuvės.
Vilniuje yra labai daug barų, atidaroma nemažai naujų. Kaip bendrais bruožais galėtumėte apibūdinti Vilniaus barų kultūrą? Kuo ji savita? Kokios tendencijos pastebimos?
Man labai smagu stebėti, kas vyksta Vilniaus gastronomijos „scenoje“ pastaruosius keletą metų. Turime begalę mažų, specializuotų vietų, kurios stebina net atvykusius iš Europos didmiesčių.
Dar smagiau matyti įvairių sričių bendradarbiavimo projektus, kuomet gimsta jau net ir pasaulio mastu unikalūs projektai. Negaliu nepaminėti mūsų bendro projekto su kavos manufaktūra „Crooked Nose & Coffee Stories“.
Pavasarį „King & Mouse” buvo pristatytas mūsų kurto recepto gėrimas. Tuščią statinę panaudojome kavos pupelių brandinimui. Su kolegomis iš šios kavos manufaktūros artimiausiu metu pristatysime unikalias kavos pupeles, kurios statinėje brandintos net tris mėnesius.
Receptas:
Dūminiame viskyje marinuota lašiša
Apie pusę kilogramo lašišos filė apšlakstome keliais šaukštais dūminio viskio ir paliekame pusvalandžiui. Pasigaminame sausą marinato mišinį iš 2 šaukštų druskos ir cukraus, bei 1/3 arbatinio šaukštelio juodų maltų pipirų. Šiuo mišiniu ištriname lašišą. Dedame į indą, uždengiame plėvele ir paslegiame. Galima naudoti lentelę bei kelias skardines marinuotų daržovių. Lašišą marinuojame tris dienas. Patiekiame ant šviesios čabata duonos su grūdinių garstyčių padažu. Išimtą iš marinato lašišą galima laikyti šaldytuve sausai 3 - 4 dienas.