Šiuolaikiniai žmonės: įsimylėję save ir vieniši

Aš myliu save / „Fotolia“ nuotr.
Aš myliu save / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Gyvename laikais, kai egocentrizmas yra šlovinamas kaip niekada. Reklaminiai šūkiai, kad „aš to verta“, nesibaigiantys savipagalbos tekstai visose žiniasklaidos priemonėse, grožio ir mados standartų kvestionavimas ir pagaliau asmenukių manija neleidžia abejoti – šiuolaikinio pasaulio centras esu „Aš“.

Rodos, kas gali būti geriau, kai visas aplinkinis pasaulis yra pasirengęs toleruoti mano antsvorį, netobulumą ir klaidas. O jei ir netoleruoja – tai jų bėda. „Aš“ keistis neprivalau.

Tačiau tokia realybė neskatina tobulėjimo! Ir saldus užsiliūliavimas komforto zonoje yra žalingas pirmiausia mums pačioms.

Sritys, kuriose tarpsta egocentrizmas:

Saldus užsibuvimas komforto zonoje yra žalingas pirmiausia mums pačioms.

Socialiniai tinklai. Asmenukės ir gyvenimo perkėlimas į socialinius tinklus, kai virtualiems bičiuliams skubama pranešti, ką šiandien valgiau ar kaip atrodau atostogaudama, yra geriausia iliustracija, kaip atrodo egocentrizmas. Juk kiekvienas toks postas rėkte rėkia: žiūrėkite į mane! Žavėkitės manimi! Kuo daugiau sulaukiame like, tuo geriau jaučiamės. Tačiau taip tampame visiškai priklausomos nuo aplinkinių dėmesio ir vertinimo. O tai jau kelias į prastėjančią savivertę.

Savipagalba. Kai stengiamės sau pakelti nuotaiką pirkdamos naujus drabužius, valgydamos skanumynus, pasinerdamos į neįpareigojančius santykius ir ieškodamos kitų pasitenkinimo būdų, dažniausiai patiriame momentinį malonumą, tačiau tikrųjų savo problemų priežasčių nepašaliname. O neretai įsigyjame ir naujų rūpesčių – išleidžiame pinigus ar įsiveliame į netinkamus santykius. Todėl nereikia pasiduoti iliuzijoms. Taip, sau padėti įmanoma, bet ne pataikaujant dar vienam „noriu“, o aiškinantis priežastis, kas ir kodėl gyvenime nesiseka. Ir joms pašalinti reikia daugiau valios ir pastangų, nei nusipirkti naują suknelę.

Bendraminčių būreliai. Nesvarbu, renkatės su draugėmis gerti kavos ar susitinkate su hobio bičiuliais, tikėtina, kad atsiduriate erdvėje, kur kalbama apie jums rūpimus dalykus. Taigi dar viena vieta leisti skleistis savo ego. Tai konstruktyvus savęs pažinimo būdas ir puiki galimybė išsikalbėti, gauti pripažinimą. Su sąlyga, kad gebate klausytis ir kitų. Jei kalbate tik apie savo rūpesčius ir reikalaujate dėmesio – tikėtina, kad laikui bėgant pateksite į „juodąjį sąrašą” ir vis dažniau tiesiog nežinosite kur ir kada vyksta bendraminčių susitikimai.

Narcisizmas. Tai pernelyg didelis susirūpinimas savimi – nesvarbu, išvaizda, išsilavinimu ar akiračio plėtimu. Savęs tobulinimas tampa kone manija. Vieni dailina kūno linijas griebdamiesi madingų sporto programų ir dietų, kiti stengiasi perskaityti visas madingų autorių knygas ar aplankyti kuo daugiau šalių. Tačiau toks savęs tobulinimas praranda prasmę, kai yra savitikslis. Taip, jūs atrodote puikiai, bet jei kūno formų palaikymas užima visą laisvalaikį, ar lieka gyvenime laiko kam nors kitam?

Ar neskiriate daugybės laiko fiziniam ir dvasiniam tobulėjimui tik todėl, kad tai yra madinga ir norite pasirodyti geresnė už kitus? Tokiu atveju imate gyventi ne savo gyvenimą, bet tampate puikybės įkaite.

Savęs teisinimas. Kai visuomenėje suklesti ego kultas ir dėl visų nesėkmių, konfliktų kaltinami aplinkiniai, natūralu, kad kurti pagarba grįstus santykius darosi neįmanoma. Kai žmonės įtiki reklaminiais šūkiais, kad jie yra viso pasaulio centras, kuris nusipelno visa, kas geriausia, nelieka vietos altruizmui ir kito supratimui. O tai tiesiausias kelias į vienatvę.

Neatsitiktinai šiuolaikiniame pasaulyje daugėja vienišų žmonių. Kuo didesnis ego burbulas ir storesnis jo šarvas, tuo gilesnėje vienatvėje įkaliname save. Nuoširdus žvilgsnis į kitą, noras ne tik būti suprastam, bet ir suprasti gali būti pirmas žingsnelis iš milžiniško ego narvo.