Sočios šventės: kas nutinka kūnui, kai persivalgome?

Valgymas per šventes / Vida Press nuotr.
Valgymas per šventes / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Nors žiemos šventės skirtos pabūti su artimaisiais ir dalytis savo meile ir šiluma su jais, ne paslaptis, kad dažniausiai jos – ir maisto puota, kuri prasideda nuo Kūčių vakaro. Ar kada susimąstėte, ką toks daugiadienis persivalgymas daro mūsų kūnui, savijautai?

1. Papildomi kilogramai

Pradedame nuo jų, nes ši pasekmė labiausiai žinoma. Tai, kad persivalgius pilvas pasidaro kaip Mikės Pūkuotuko balionėlis, – laikina. Gerkite daugiau vandens, esant virškinimo sutrikimams – specialių vaistų, lengvai pajudėkite, ir pilvo pūtimas praeis. Bet štai kas savaime nepraeis – tai pora papildomų kilogramų po švenčių. Mat jų metu ir tarp jų suvartojame gerokai daugiau kalorijų nei įprastai. Išeitis – po švenčių mažiau ir sveikiau valgyti ir daugiau judėti.

2. Skrandžio skausmas

Suaugusio žmogaus skrandis yra maždaug dviejų litrų talpos, tačiau jei kemšama maisto ar geriama skysčių toliau, tam kartui jis gali smarkiai išsiplėsti. Po dviejų trijų valandų (jei nevalgėte mėsos, nes pastaroji virškinama daug ilgiau) skrandis ištuštės ir pasijusite geriau. Tik tai nereiškia, kad jį vėl galima prikimšti iki blogumo jausmo.

3. Nuovargis

Kad visas tas maistas būtų suvirškintas, organizmas sutelkia visas savo pajėgas, taigi mes jaučiamės pavargę, gal – net apsnūdę. Ir blogiausia, ką galime padaryti, tai vos pavalgę griūti ant sofos (nors daugiau nieko ir nesinori). Mieguistumas per pora valandų praeis, o jei negulinėsite, virškinimo procesas bus kokybiškesnis. Mat gulint padidėja skrandžio spaudimas, gali sukilti skrandžio rūgštis – tuomet, be visos „puokštės“, dar pajusite ir deginimą stemplėje.

4. Vaikščiokite, bet ne šokite

Gulinėti pavalgius ar visą dieną prasėdėti susisukus fotelyje tikrai nėra gerai. Lygiai kaip ir privalgius pulti šokti, siekiant „iššokinėti“ papildomas kalorijas. Kaip minėjome, organizmas visas pajėgas meta į virškinimą, tad dideliam fiziniam krūviui paprasčiausiai neturėsite jėgų. Kas kita – vaikščiojimas. Jei ne lauke, tai bent namie. Tai idealiausia veikla, kuria galima užsiimti pavalgius. Galbūt sugalvosite su artimaisiais apžiūrėti šventinį miestą ar miesto eglę?

Persivalgymas
Persivalgymas / Vida Press nuotr.

Taigi, apibendrinkime, kaip sau padėti, jei siūlymas nepersivalgyti jau – po laiko:

  • pavalgę nesėdėkite ir negulinėkite, išeikite pasivaikščioti arba – suplauti indų, nudengti stalo;
  • nepulkite sportuoti, nes tik pabloginsite savijautą;
  • praėjus valandai nuo valgymo gerkite vandens – organizmas turi netrūkti skysčių;
  • tebūnie kitas valgymas – lengvesnis, pavyzdžiui, tik garnyras, salotos ar sriuba.