Sportas keičia gyvenimus – kaip pradėti savo kelią
Daugelis mūsų puikiai žino, kad sportas naudingas ne tik norint palaikyti dailias linijas, bet ir gerai jaustis, būti sveiku, energingu. Vis tik kai kurie delsia įveikti tingulį ir išlipti iš komforto zonos, kol organizmas nepradeda siųsti pavojaus signalų. Įkvėpti judėti gali sėkmingi pavyzdžiai.
Europos mokyklos seminarų lektorė ir trenerė Renata Leganovič jau 20 metų savo akimis stebi, kaip sportas keičia žmonių gyvenimus, kartais pasukdamas juos priešinga kryptimi. Į specialistės organizuojamus seminarus atvyksta įvairiausių profesijų, patirčių žmonės iš visos Lietuvos. Dažniausiai siekdami trenerio karjeros jie ne tik įgyvendina vaikystės, jaunystės svajones, bet ir tampa naujais žmonėmis – pasikeičia išvaizda, mąstymas, gyvenimo būdas ir jo kokybė.
Labiausiai patyrusiai trenerei įsimena istorijos žmonių, kuriems pradžioje išties sunkiai sekėsi. „Talentingieji, kuriems viskas lengvai pavyksta, to neįvertina, o tie, kuriems kyla sunkumų – labiau stengiasi, daug dirba savarankiškai, tad jų pažanga ir pokyčiai itin džiugina“, – patirtimi dalijasi R. Leganovič ir papasakoja kelias savo mokinių istorijas.
Įsimintiniausios kardinaliai gyvenimus pakeitusių mokinių istorijos
Marių į kursus atsiuntė pilateso trenere dirbusi žmona, kuri laukėsi dvynukų. Moteris tikėjosi, kad kol negalės dirbti pati, ją pavaduos vyras. Jis pradėjo labai neužtikrintai, bet pajutęs sėkmę taip užsikabino, kad baigė visus seminarus, vyksta į specializuotus mokymus, derindamas savo darbą kaip tarnautojas, atsidarė savo salę ir į sportą paniro visa galva. Marius prisipažįsta, kad tokių pokyčių nė nesapnavo.
Kita Renatos mokinė – Regina, dirbo sporto klube administratore ir nuolat stebėdama sportiškus, energingus trenerius panoro pabandyti ja tapti pati. Pradžioje jai sekėsi labai sunkiai, buvo sunku ištraukti iš salės kampo ar paskatinti atsiskaityti, vis atrodė, kad kitame seminare nebepasirodys. Vis tik, atvykusią į galutinį egzaminą Reginą buvo sunku atpažinti. Jos užsispyrimas, nuoseklus darbas, papildomas domėjimasis ir praktikavimasis davė vaisių – dabar mergina yra viena geidžiamiausių trenerių populiariame sporto klubų tinkle.
Nuojauta lektorės neapgavo ir dėl Ramunės iš Šiaurės Lietuvos. Nors reikėjo ją labai stipriai skatinti, motyvuoti nepasiduoti, nuolat įkvėpti stengtis toliau, skirti daug asmeninio dėmesio – jos pokyčiai iki šiol glosto širdį ir mokytojoms. Atvykusi turėdama daug asmeninių problemų, moteris ne tik išgražėjo, ėmė labiau savimi pasitikėti, bet ir gimtinėje atidarė savo sporto klubą.
Svarbu daryti viską, kad ištrūktumėt iš negatyvios aplinkos
Kodėl vieni perlipa per save, įveikia visus sunkumus, susidoroja su iššūkiais ir mėgaujasi sveika gyvensena, fiziniu aktyvumu bei įkvepia aplinkinius, o kiti taip ir lieka sėdėti ant sofos nieko nekeisdami savo gyvenime? R.Leganovič pabrėžia, kad tai priklauso nuo asmeninių savybių – ryžto ir noro kažką keisti. Vis tik sprendimą nepasiduoti negatyvui daug lengviau, kai supanti aplinka – maloni, palaikanti. Jei žmogus jaučia, kad yra pakliuvęs į toksišką terpę, aplink tik burbantys, nusivylę žmonės, kasdienė rutina varginanti ir niūri, reikia žūtbūt ištrūkti – sąmoningai bandyti išeiti iš užburto rato, ieškoti naujų pažinčių, įkvepiančių pavyzdžių, sėkmingų žmonių, šlietis prie jų, sekti, mokytis.
Dažnai sportu jauni žmonės nusivilia dar mokykloje. Dėl nuobodžių kūno kultūros pamokų, gero žodžio stygiaus ar ilgam įsiminusių nesėkmių, ne vienas po to nedrįsta ateiti į sporto klubą, lankyti treniruotes. Jei mokykloje, šeimoje ar draugų rate nuolat girdėjo žeminančius epitetus „kvailys“, „nesugebėsi“, „tau nepavyks“, „ką čia sugalvojai“ ir pan., sunku patikėti savimi, tačiau pakeitus aplinką, gyvenimas gali nušvisti kitom spalvom. R. Leganovič ir pati daug metų dirba mokykloje. Ji įsitikinusi, kad mokytoju gimstama, o maloniausias grįžtamasis ryšys ir motyvacija dirbti toliau jai pačiai yra žinia, kad buvę mokiniai pamilo sportą, renkasi aktyvų gyvenimo būdą, toliau sportuoja.
Sėkmė ir pokyčiai pirmiausia gimsta galvoje
Ne kiekvienas gali ir nori tapti treneriu, tačiau pasirinkti aktyvų gyvenimą būdą ir kardinaliai pakeisti savo gyvenimą tereikia noro. Seminarų organizatorė pastebi, kad nors mokymų dalyviams pateikiama vienoda medžiaga, vieni patiria sėkmę, o kiti nė nebando jos patirti. Noras nugalėti gimsta galvoje. Pirmiausia reikia patikėti, kad pasiseks, įveikti save, kliudančias nuostatas, ir tik po to seka fizinės pratybos. Psichologinė, emocinė būsena, nusiteikimas – vienas kertinių dalykų, norint pasiekti užsibrėžtų tikslų.
Trenerė pastebi, kad daugėja sąmoningų, aktyvų gyvenimo būdą pasirinkusių klientų, kurie į seminarus atvyksta nesiekdami tapti treneriais, tiesiog norėdami pagilinti žinias ir tobulėti kaip asmenybės. Pakeitus gyvenimo būdą, dažnai pasikeičia net draugai. Nenorintys keistis ir toliau pasyviai leidžia laiką užstalėse, o aktyviai gyvenantys vakarais dažniausiai skuba į treniruotes, bėgioja ir palaipsniui ima bendrauti su panašių pomėgių žmonėmis, pasikeičia visa aplinka.
Pirmas žingsnis niekad nesportavusiam žmogui – aktyvus vaikščiojimas
Jei žmogus niekad nesportavo, jokiu būdu nereiktų imtis drastiškų veiksmų ir nuo lovos šokti ant bėgimo takelio, nes taip galima ne sau padėti, o susiluošinti sveikatą. Įsivažiuoti į sportą rekomenduojama palaipsniui. R. Leganovič pataria pradėti nuo aktyvių pasivaikščiojimų, tačiau pabrėžia, jog eiti reiktų gana sparčiai – svarbu, kad suaktyvėtų širdies darbas. Pasivaikščiojimai su draugais, aptariant naujausias aktualijas – puikus būdas socializuotis ir pabūti lauke, tačiau norint sustiprėti, geriausia tą daryti vienam, savo tempu.
Trenerė rekomenduoja pradėti nuo bent 3 aktyvių pasivaikščiojimų per savaitę po 30 min., palaipsniui didinant nueinamą atstumą, trukmę. Po kurio laiko, sutvirtėjęs, pats žmogus ims jausti, kad tokio krūvio nebepakanka. Tada jau galima ieškoti ir sau tinkamų treniruočių. Tačiau jei pasivaikščiojimai patiko, nebūtina jų atsisakyti – puikiai galima derinti su kita fizine veikla, sporto klubu.
Tinkamai parinktos treniruotės turi suteikti tik malonius pojūčius
20 metų patirties sukaupusi fitneso ekspertė akcentuoja, kad renkantis treniruotes svarbiausia vadovautis savo vidiniais pojūčiais. Žmogus po treniruotės turi jausti palaimą, palengvėjimą, išsikrovimą ir emocinį pasitenkinimą. Jei to nėra, reiškia treniruotė parinkta netinkamai – per didelis krūvis, netinkamas pratimų pobūdis ar tiesiog temperamento neatitinkantys užsiėmimai. Tačiau išbandžius bent keletą skirtingų veiklų, žmogus tikrai pajus, kas jam arčiausiai širdies, kur norisi grįžti. Svarbiausia, kad treniruotė keltų tik malonius pojūčius, nes kiekvienas minusas rodo, kad pasirinkimas netinkamas konkrečiai jums, neatitinka individualių poreikių ir galimybių.
Nereikia laukti, kol prasidės negalavimai
Dažnai sportuoti įkvepia aplinkinių pavyzdžiai – išgražėję draugai, kaimynai, pasikeitę jų gyvenimai. Tačiau neretai į sporto salę atveda ir dėl sėdimo darbo, prastos mitybos, menko fizinio aktyvumo atsiradę negalavimai. Žinoma, geriausia į šią duobę nepapulti, tačiau ir taip nutikus – iš jos galima pakilti.
Kompleksiniai pokyčiai – tinkamas režimas, subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas pastebimų rezultatų atneša gana greitai. Tačiau didžiausias darbas – juos išlaikyti. Žmogus turi būti pasiruošęs keistis, dirbti su savimi ir drąsiai priimti sprendimus. „Žmonės turi suprasti, kad norint būti sveikam, sportas turi tapti nuolatiniu gyvenimo būdu. Kiekvienas turi teisę pasirinkti, ar likti ant sofos, ar keisti savo gyvenimo kokybę, matyti galimybes, o ne trukdžius. Svarbiausia – sekti paskui tuos, kurie juda nors truputį greičiau“, – pataria „Aeromix“ mokymų organizatorė, trenerė R. Leganovič.