Sukurkite grybų pievelę savo sodyboje
Jei labai mėgstate grybus, nebūtina klaidžioti miške jų ieškant. Sukurti tikrą miško pievelę galima ir savo sodyboje. Sužinokite, kokius grybus ir kaip galima juos auginti tiesiog savo kieme.
Kaip rašo tinklalapio ogorod.usadbaonline.ru nuolatinis autorius, sodininkas mėgėjas Piotras Lečenko, jo patirtis rodo, kad galima „pasisėti“ grybų netoli namų ar net savo kieme ir visuomet turėti jų po ranka. Šiaurinėje savo sklypo dalyje jis pasisodino medžių ir iš karto ėmė „sėti“ gretimame miške rastus grybus; kai kurie iš jų net buvo sukirmiję.
Daržininkas išbandė įvairius grybų „sėjos“ būdus:
- Mėtė po medžiais peraugusių grybų kepurėles.
- Laistė medžius saldžiu grybų nuoviru. Štai šio nuoviro receptas: peraugusius grybus sumaigė rankomis, užpylė 10 l vandens, pridėjo 1 šaukštą cukraus ir paliko parai.
- Šiek tiek padžiuvusių grybų kepurėles movė ant apatinių medžių šakų.
Kazlėkai, rudmėsės, lepšiai
Šiems grybams reikia simbiozės su medžiais, todėl kazlėkus ir rudmėses gerai įkurti po pušimis, o lepšius – po beržais.
Daržininkas pirmą šio sodinimo rezultatą pamatė po trijų metų, kai po pušimis išaugo 7 dideli kazlėkai. „Kitais metais jų buvo daugiau nei dešimt, o dar po poros metų per vasarą ir rudenį pririnkau 2 kilogramus! Tada pasirodė ir dvi pirmos rudmėsės“, – rašo grybų auginimo entuziastas.
Dar vienais metais buvo labai sausa, tad grybų nebuvo nei miškuose, nei Piotro kieme. Tačiau jau kitais metais jis rinko naujai išdygusius lepšius, rudmėsių pririnko 2 kilogramus, nors nemaža jų dalis buvo sukirmyję.
Pumpotaukšliai, pievagrybiai, kelmučiai
Tai grybai, mėgstantys sutrūnijusias, perpūvusias vietas, mėšlo krūvas. Kol kas daržininkas nei pumpotaukšlių, nei pievagrybių derliaus nesulaukė, nors jų prisėjo nemažai ir ten, kur jiems patinka. O laukų kelmučiai nustebino šį grybų mėgėją. Iš „tylios medžioklės“ miške parsinešęs 5 kelmučius išmėtė juos šalia mėšlo krūvos ir jau kitais metais surinko gerą saują sveikų, tvirtų grybų, dar kitais metais jų buvo dvigubai daugiau.
Kreivabūdė
„Kreivabūdės minta pūvančia mediena, prieš 7 metus gavau šio grybo micelio (grybienos). Kaip tik tuo metu buvo pjaunami topoliai, pasiėmiau kelis rąstus. Supjausčiau juos 30–40 cm gabalais, sustačiau po du, vieno kelmelio viršų patepiau plonu sluoksniu grybienos ir užspaudžiau kitu kelmeliu. Po kelių savaičių rąsto gabalai suaugo taip stipriai, kad bandant pakelti viršutinį, kildavo ir apatinis. Jau kitų metų rudenį nuo šių kelmų surinkau apie 2 kilogramus kreivabūdžių. Derliaus sulaukiau ir kitais metais, bet jis jau buvo prastesnis“, – savo grybų auginimo patirtimi dalinasi P.Lečenko.