Sveiki ir gardūs deriniai
Sumanios šeimininkės žino, kad maistą reikia ruošti iš kuo sveikesnių produktų. O kad atsiskleistų tikrasis jų skonis ir tas pats per tą patį neatsibostų, išbandykite tinkamus derinius.
Lašiša
Skani ir labai maistinga lašiša populiari daugelio šalių virtuvėse. Joje gausu omega-3 riebiųjų rūgščių, baltymų, yra vitaminų A, D, B1, B2, B12, nemažai mineralinių medžiagų. Lengvai paruošiama šviežia, sūdyta, marinuota, rūkyta ar vytinta lašiša tinka šaltiems, karštiems patiekalams, sriuboms gaminti. Jeigu domitės sveika gyvensena, lašišą troškinkite garuose. Jeigu renkatės šaldytą, tiekite ją su baltuoju ar rožiniu padažais – bus sultingesnė.
Su kuo dera: šalta lašiša dera su sviestu, avokadais, lapinėmis salotomis, agurkais, salierais, porais, žaliosiomis citrinomis, varške, plakta grietinėle, balta duona. Prie keptos ar garuose ruoštos lašišos tinka karštos, sviestu pagardintos daržovės: brokoliniai kopūstai, morkos, paprikos, ankštinės pupelės, šparagai. Tinkamiausi prieskoniai – citrininiai pipirai, krapai, mairūnai. Žuvies skonį sustiprina imbierai, tik tuomet kitų prieskonių berti nereikėtų.
Obuoliai
Viso pasaulio mitybos specialistai ragina šiuos vaisius dėl juose esančių antioksidantų ir vitamino C kuo dažniau įtraukti į valgiaraštį. T. y. kramsnoti ne tik žalius, bet ir keptus tiekti desertams, jais įdaryti paukštieną, dėti į apkepus. Obuoliuose gausu ląstelienos, pektinų, organizmui būtinų mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, kalcio, magnio, natrio, geležies), taip pat yra vitaminų E, karoteno, B1, B2, B6, PP, folio rūgšties.
Su kuo dera: troškinti su svogūnais, spanguolėmis, moliūgais ar kopūstais obuoliai idealiai dera su kiauliena, antiena, žąsiena, žvėriena, kumpiu. Supjaustyti skiltelėmis ir apšlakstyti citrinų ar kitų citrusinių vaisių sultimis gali būti tiekiami su sūriu, kriaušėmis, vynuogėmis. Keptus su įvairiais įdarais juos galima gardinti grietinėle, sviestu, žolelėmis. Iš obuolių gaminami sūriai, pyragai, kuriuos ypač tinka skaninti cinamonu.
Ankštinės kultūros
Vegetarinės mitybos šalininkų ypač vertinami ankštiniai augalai (pupelės, žirniai, lęšiai, sojos) turtingi baltymų, kuriuos organizmas gerai pasisavina, B grupės vitaminų ir mineralinių medžiagų: kalio, magnio, kalcio, fosforo, geležies. Gerai išmirkytas ir išvirtas pupeles bei žirnius galite tiekti kaip garnyrą, iš jų ruošti salotas, virti sriubas, košes, kepti apkepus. Jei virdamos ankštinius į vandenį įmesite svogūną, petražolės šaknį, česnakų ar įpilsite aliejaus, jie bus kur kas gardesni. Tik sūdykite pačioje pabaigoje – antraip odelė bus kietoka.
Su kuo dera: ankštiniai dera su burokėliais, salierais, pomidorais, aštriu kumpiu, įvairių rūšių salotų lapais, žirneliais, avokadais. Jeigu gaminsite įmantresnius patiekalus – užkandžius ar salotas – maišykite juos su mangais, karamelizuotais svogūnais, ožkų sūrio gabalėliais. Garnyrui galite paruošti ir gardžią košę: virtus dar šiltus ankštinius sutrinkite su trupučiu alyvuogių aliejaus, bazilikais, keliomis skiltelėmis česnakų ir įberkite saujelę tarkuoto parmezano.
Kopūstai
Baltagūžiai, raudongūžiai, brokoliniai, žiediniai, savojiniai – kokių tik kopūstų nėra. Ir visi jie skanūs, organizmui naudingi, nes turi mineralinių medžiagų (daugiausia kalio, kalcio, fosforo), vitaminų ir lengvai virškinamų angliavandenių. Kad verdant kopūstus virtuvėje nepasklistų nemalonus kvapas, puodą apdenkite marle, suvilgyta actu, o iš viršaus uždenkite dangčiu. Taip pat į puodą su vandeniu, kuriame verdate kopūstus, galite įberti cukraus arba įmesti riekelę pyrago minkštimo, suvynioto į švarią drobės skiautę.
Su kuo dera: sviestu pagardinti troškinti kopūstai dera su kumpiu, bulvėmis, džiovintomis kriaušėmis, obuoliais. Skaninkite juodaisiais pipirais, česnakais, kmynais, garstyčiomis, svogūnais. Kopūstai tinka salotoms, įdarams, sriuboms, apkepams, trapios ir mielinės tešlos pyragams ruošti, balandėliams gaminti.
Avokadai
Pikantiško skonio, maistingi, jie mūsų organizmui išties naudingi. Avokaduose nemažai polinesočiųjų riebalų rūgščių, daug vitaminų B, E, mineralinių medžiagų, skaidulų ir folio rūgšties. O avokaduose esančių riebalų nereikia bijoti. Kaip rašo leidinys „Daily Mail“, užuot tukinę, jie, pasirodo, gali liekninti. Mokslininkai sako aptikę riebiąją rūgštį, kuri suaktyvina tam tikrą smegenų sritį ir didina sotumo jausmą.
Su kuo dera: avokadus skanu tiekti su krevetėmis, burokėliais, įvairių rūšių sūriais, kiaušiniais, dėti ant sumuštinių, gaminti salotas su mocarela, pomidorais, žuvimi. Iš avokadų gaminamos trintos šaltos sriubos, padažai. Tiesa, nulupti avokadai labai greitai tamsėja, todėl juos patartina apšlakstyti citrinų sultimis.