Svoris visąlaik svyruoja? Kaltas ne (tik) mėsainis ir bulvytės

Svarstyklės / Vida Press nuotr.
Svarstyklės / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

„Nieko nesuprantu – vakar juk svėriau mažiau, nors nieko neprisivalgiau“ arba „O, kilogramas nukrito!“ – ar šios frazės jums pažįstamos? Jei esate iš tų, kurios sveriasi kasdien, turėjote pastebėti, kad svoris svyruoja – ir nebūtinai dėl to, kad pakeitėte mitybą ar pradėjote arba metėte sportuoti.

„Visiškai normalu, kad svoris tai padidėja, tai sumažėja. Kol mes esame gyvi, mūsų ląstelės, audiniai ir organai nuolat keičiasi medžiagomis su aplinka, kas ir sukelia tuos svyravimus“, – taip portalui „Womenshealth“ paaiškino mokslų daktarė Michelle May.

Kiekvienas organizmas yra labai individualus, todėl itin tiksliai įvardyti, koks svorio svyravimas laikomas normaliu (ir į kurį reikėtų nekreipti dėmesio), neįmanoma. Viena, ką turite suprasti, kad per naktį jūs negalite staiga atsikratyti ar priaugti svorio – tai bus ne riebalų pokytis, o skysčių.

Jei svoris svyruoja, tai rodo, kad įvyko pakitimų jūsų šalinimo sistemoje.

Kaip paaiškino specialistė, jei svoris svyruoja, tai rodo, kad įvyko pakitimų jūsų šalinimo sistemoje (kalbame apie gausesnį ar menkesnį tuštinimąsi ar šlapinimąsi), taip pat kad jūsų kepenyse ir šlapimo pūslėje pasikeitė skysčių kiekis.

Tikriausiai teko pastebėti, kad kartais pabrinksta pilvas, – jame susikaupia daugiau skysčių. Tarkime, jūs suvalgote nemažai sūraus maisto. Kad išlaikytų stabilią druskos koncentraciją kraujyje, jūsų kūnas prikaupia daugiau vandens (t. y. mažiau jo pašalina). Dėl to laikinai padidėja kūno svoris – tol, kol druska pašalinama iš organizmo.

Bulvytės
Bulvytės / Vida Press nuotr.

Dar vienas pavyzdys – jei valgote sveiką maistą, turintį daug vandens, tarkime, daržovių, vaisių, sriubų ar trintų kokteilių, lygiai taip pat galite priaugti svorio. Tai laikina, nes organizme tuo metu padaugės vandens. Kai atsistatys vandens pusiausvyra, svoris irgi stabilizuosis.

Menstruacijų ciklas taip pat turi įtakos svoriui. Organizme įvyksta hormoninių pokyčių ir likus savaitei iki mėnesinių pamatote, kad kūnas, ypač pilvas ir krūtys, pabrinkęs. Priaugama iki 1,5 kg. Šie nemalonūs pojūčiai ir pokyčiai dingsta maždaug trečią ciklo dieną.

Jei organizme trūksta skysčių, tai irgi prisideda prie svorio pokyčių – svoris laikinai sumažėja. Tik jokiu būdu nerekomenduojame lieknėti vartojant mažai skysčių – tai labai kenksminga sveikatai.

Taigi suprantate, kad maistas prisideda prie svorio svyravimų, bet tai nėra realus svorio priaugimas ar numetimas. Svarbiau valgyti sveikai, skaniai ir būti laimingoms.

Dėl to, kad taip natūralu svoriui svyruoti, ir patariama svertis kartą per savaitę, tuo pačiu metu (ryte), tuščiu skrandžiu ir be drabužių. O dar geriau nei svarstyklės viską parodo veidrodis, jūsų požiūris į kūną ir drabužiai. Jei pastarieji nepradėjo braškėti per siūles arba atvirkščiai – staiga smarkiai neatlaisvėjo, nėra ko nerimauti.