Tatjana Lavrinovič Naujųjų vaišių neįsivaizduoja be koldūnų: dalijasi ir neįprasto padažo receptu
„Svarstėme, gal patiekalų 2021-ųjų sutikimo vakarui užsakyti iš kokio nors restorano. Tačiau namiškiai norėjo paprasto naminio maisto“, – pasakoja konkurso „Misis Pasaulis 2018“ laimėtoja Tatjana Lavrinovič ir priduria, kad svarbiausias buvo vaikų noras.
„Paskutinėmis praėjusių metų dienomis paklausiau vaikų, koks maistas juos nudžiugintų šventinį vakarą. Išgirdau, kad blyneliai! Pažadėjau, kad jų kepsime kitąsyk. Tada Danielius, Dominykas ir Emily sakė, kad norėtų koldūnų, – juokdamasi pasakoja Tatjana. – Kai pasitikslinau, kokių, sakė, kaip močiutė daro. Likus porai dienų iki Naujųjų, visi pagaminome bei užšaldėme 200 koldūnų pagal Permėje gyvenančios mano mamos receptą...“
Ketvirtos atžalos besilaukianti Tatjana su sutuoktiniu krepšininku Kšištofu Lavrinovičiumi, vaikais ir vyro tėvais žiemos šventes leidžia už Vilniaus esančioje sodyboje. Per karantiną jie ten gyvena nuolatos.
Ant naujamečio stalo buvo ir jos marinuota kepta višta, salotų, o desertui, atžalų pageidavimu, – taip pat pačių gamintas „Tinginys“ su graikiniais riešutais. Vidurnaktį jie ragavo nealkoholinio putojančio vyno.
Balandį šeimos pagausėjimo laukianti trijų vaikų mama pasakoja, kad jaučiasi puikiai, tad šeimininkauti jai – vienas malonumas, juolab, kad talkininkauti virtuvėje neatsisako ir atžalos.
Rusijoje užaugusi Tatjana pasakoja, kad gyvendama tėvų namuose nei vienų Naujųjų metų nėra sutikusi be ant stalo garuojančių koldūnų.
„Ruošdamiesi tai šventei mes jų pagamindavome tūkstantį! Koldūnus darydavo visa šeima: tėvai, aš su seserimi ir broliu, močiutė. Kažkiek suvalgydavome naujametę naktį, o kiti likdavo šaldiklyje kitiems kartams, – prisimena. – Net nežinau, kodėl koldūnai bent jau Permėje tokie populiarūs. Gal, kad ten tuo metu šalta, o koldūnai, jei jie jau pagaminti, – labai greitai paruošiamas karštas maistas: Naujųjų metų naktį jų galima išvirti, kiek tik prireiks.“
Ji prisipažįsta, kad šį patiekalą ir pati be galo mėgsta: „Atsimenu, man buvo gal septyniolika, jau dirbdavau modeliu. Kartą iš Permės turėjau traukiniu nuvažiuoti į fotosesiją Maskvoje. Mama atskubėjo tiesiai iš darbo į geležinkelio stotį atsisveikinti. Klausė, ar prieš kelionę pavalgiau. Sakiau, taip, išsiviriau penkiasdešimt koldūnų! Kur man tiek jų tilpdavo – neįsivaizduoju...“
Dabar Tatjana tiek koldūnų nebesuvalgo. Sako, per Naujųjų pasitikimo vakarienę sau į lėkštę įsidėjusi gal dešimt, nes norėjo paragauti ir kitų patiekalų. Itin atidžiai savo valgiaraštį prižiūrintis Kšištofas įveikia apie trisdešimt koldūnų. Trylikametis Danielius užsisako, kad jam būtų išvirta tiek pat, kiek tėčiui, vienuolikos metų Dominykas užsiprašo dvidešimties koldūnų, o septynerių Emily – dešimt.
„Juos gamindama visada padarau vieną laimę nešantį koldūniuką. 2021-ųjų pasitikimui nusprendžiau padaryti du: vieną – įdariau su šaukštu druskos, kitą – gausiai paaštrinau pipirais, – dar vieną smagią tradiciją atskleidžia Tatjana. – Tas, kam atitenka toks koldūnas, jau yra laimingasis, bet gali dar ir sugalvoti norą. Šįsyk pipirinis koldūnas atiteko Kšištofui, o sūrusis, matyt, dar liko gulėti šaldiklyje.“
Koldūnų su mėsos įdaru receptas
Tešlai reikės:
- miltų
- 0,5 šaukštelio druskos
- 2 kiaušiniai
- 2 stiklinės verdančio vandens
Įdarui:
- maltos jautienos
- maltos kalakutienos
- svogūno
- druskos, pipirų
Pirmiausiai Tatjana suminko tešlą. „Niekada nematuoju, kiek pilu milų. Jų beriu tiek, kad tešla nebūtų per kieta, bet ir neliptų prie rankų, – pasakoja. – Suminkiusi tešlą valandai padedu į šaldytuvą. Tuomet ji bus dar elastingesnė, geriau kočiosis.“
Įdarui ji deda du trečdalius jautienos ir vieną trečdalį kalakutienos – kiaulienos šeima nevalgo.
Kai koldūnus daro visa šeima, jų būna įvairiausių formų, visaip užspaustų.
Svogūną sutarkuoja ir sudeda į mėsą. Viską pasūdo, įberia maltų pipirų. Jei įdaras atrodo sausokas, įpila šiek tiek vandens.
Tatjanai patinka maži koldūniukai. Todėl iš šaldytuve subrendusios tešlos ji daro plonytę dešrelę, ją supjausto mažais kąsneliais, o tuomet kiekvieną gabaliuką iškočioja. Miniatiūrinio blynelio viduryje deda truputį mėsos ir užspaudžia kraštus. „Kai koldūnus daro visa šeima, jų būna įvairiausių formų, visaip užspaustų“, – juokiasi.
Tatjana į savo šeimą iš tėvų namų atsinešė ne tik koldūnų, bet ir jų padažo receptą. Prisimena, kad jai visuomet būdavo labai gardu koldūnus pamirkyti į garstyčių ir acto padažą, kuris dar yra ir pasūdomas, įberiama pipirų: „Žinau, kad Lietuvoje taip koldūnų niekas nevalgo. Tačiau man taip skaniausia iki šiol.“
Tatjana pasakoja, kad su spirgučių padažu jų neragaujanti nei ji, nei kas nors kitas iš šeimos. „Kšištofas koldūnus pagardina tik grietine, vaikai juos padažo į grietinės ir kečupo padažą“, – šypsosi T.Lavrinovič.