Taupymas: manija ar sąmoningas gyvenimo būdas?

Verslininkas / „Shuterstock“ nuotr.
Verslininkas / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Taupyti pinigus – vienas didžiausių iššūkių. Didžioji dalis žmonių neturi atsidėję pinigų nei netikėtoms išlaidoms, nei nelaimingiems atsitikimams. Visgi šiuolaikinis pasaulis susiskaidęs: vieni bando taupyti pirkdami per akcijas, o kiti skelbia iššūkį vartojimui ir nusprendžia gyventi be pinigų.

Kai taupoma sveikatos sąskaita

Akcijas mėgsta visi. Tačiau neretai, tik pamatę nuolaidas, žmonės puola prisipirkti ne itin sveikų produktų ir kuo daugiau – du ar tris už vieno kainą...

Dažnai pirkėjai jaučia azartą pirkdami akcines prekes. Kai žmonės bando taip taupyti, kyla klausimas, ar jie išties taupo, ar tik dar labiau vartoja?..

Dažnai pirkėjai jaučia azartą pirkdami akcines prekes, galiojančias iki tam tikros datos. Kai žmonės bando taip taupyti, kyla klausimas, ar jie išties taupo, ar tik dar labiau vartoja?..

Todėl neretai toks požiūris į akcijas vadinamas manija, nes matydami nukainotas prekes žmonės perka jas net jei jiems jų tuo metu nereikia. Užtenka žinoti, kad pirkdami sutaupo šiek tiek pinigų. Tačiau už sutaupymą sumą įsigyjama dar kokia nors prekė... Tokie žmonės, kurie perka nemąstydami, o tik dėl, kad pigu, namuose sukaupia didžiules daugybę nereikalingų daiktų ir kalnus nesveiko maisto produktų, kurių galiojimas dažnai būna besibaigiantis. Tačiau neretai tai net ne taupymas, o gobšumas ar pirkimas dėl pirkimo.

Visgi nereikėtų pamiršti savo ir šeimos narių sveikatos. Ar jums tikrai reikia net kelių didelių bulvių traškučių pakuočių, butelių limonado, šokolado? Toks taupymas gali brangiai atsieiti sveikatos sąskaita.

TAIP PAT SKAITYKITE: Apsipirkimas dėvėtų rūbų parduotuvėse – sąmoningumo požymis

Specialistai tokį taupymą ir pirkimą per akcijas aiškina paprastai: kuo daugiau sutaupai, tuo daugiau norisi. Tačiau pinigų žmonės nesutaupo, bet daiktų ir maisto produktų įsigyjama kur kas daugiau, nei reikia. Tikėtina, kad dalį maisto produktų išmeta, o daiktai taip ir stovi nenaudojami...

Nuolaidos
Nuolaidos / Fotolia nuotr.

Skirkite vieną dieną, kai nieko nepirksite

Amerikoje jau kurį laiką skatinama vietoj juodojo penktadienio, kada daugelis prekybos centrų siūlo didžiules akcijas, o pirkėjai stumdosi it pamišę, skirti dieną, per kurią išvis nieko nepirksite. Taisyklės paprastos: 24 valandas nieko nepirkti. Juodieji penktadieniai ne tik priverčia žmones netekti galvos, bet ir kiša koją smulkiajam verslui. Tačiau reikia nepamiršti, kad šiandienos madingi rūbai ir daiktai yra rytojaus šiukšlės, tad būtina būti sąmoningiems ir taupyti, sumažinti vartojimo lygį, o pradėti galim nuo savęs mažais žingsneliais.

Ir iš tikrųjų, jei nesėdite namuose, tai padaryti labai sunku, nes aplinkui vien prekybos centrai, viliojantys skaniais užkandžiais, kava, pigiais drabužiais, pramogomis. Tad tokia vienos dienos akcija puikiai patikrins jūsų ištvermę. Ir visai nebūtina laukti konkrečios dienos, galima patiems nusimatyti dieną kartą į mėnesį ir per ją nieko nepirkti.

Kai poreikius pavyksta sumažinti iki minimumo

Per pasaulį jau kelerius metus ritasi taupymo banga, kai atsisakoma viso šiuolaikinio pasaulio siūlomo gėrio ir bandoma grįžti prie ištakų arba išgyventi tik su žmogui tikrai reikalingais ir būtinais daiktais. Gyvenimą bandoma keisti radikaliai, atsisakoma visų nereikalingų dalykų: kosmetikos, viešojo transporto (važinėjama dviračiu arba einama pėstute), viešojo maitinimo įstaigų, naujų drabužių. Kai kurie dar bando ir parduoti kai kuriuos daiktus. Dažniausiai taip žmonės bando išgyventi mėnesį ar keletą, kai kurie – net metus. Iš dalies tokie eksperimentai vykdomi ne tik norint sutaupyti, bet ir siekiant parodyti, kad žmogus per daug vartoja, bet iš tikrųjų gali apsieiti be daiktų, kurie yra beverčiai.

Nuolaidos
Nuolaidos / Fotolia nuotr.

Michelle McGagh, apie kurią rašo Telegraph.co.uk, nusprendė metus laiko visiškai nieko nepirkti, t. y. neišleisti nė cento nereikalingiems dalykams ir pasižiūrėti, kiek jai pavyks sutaupyti.

Tokia mintis moteriai kilo, kai ji suprato, kad išleidžia krūvas pinigų visiškai nereikalingiems dalykams (kavai, užkandžiams mieste, drabužiams, kuriuos ne visada nešioja ir t. t.). Ji nusprendė mokėti tik už būtinus dalykus: sveikatos draudimą, komunalines paslaugas, mobilųjį telefoną ir pan.

Moteris visur važinėjo dviračiu, net lietui lyjant nesinaudojo viešuoju transportu (ypač sunkūs buvo žiemos mėnesiai), nešiojo drabužius tuos, kuriuos turi. Ir, be abejo, matė, kaip jos sąskaita pildosi pinigais. Visgi galiausiai moteris prisipažino, kad tai buvo itin sunkus iššūkis. Labiausiai trūko kvepalų, kurie pasak jos, padeda jaustis žmogumi, pasėdėjimų su draugais kavinėse ir panašių dalykų, prie kurių buvo pratusi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Taupi motinystė. Ar tai įmanoma?