„Tik kąsnelis nuo stalo“: ar žinote, koks maistas iš mūsų lėkštės šunims ir katėms gali būti mirtinas?

Šuo prašinėja maisto. / Shutterstock nuotr.
Šuo prašinėja maisto. / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Reklama
2023-09-25 14:54
AA

Taip, mes labai mylime savo keturkojus draugus – vadiname juos šeimos nariais, besąlygiškai mylime ir lepiname. Tiesa, ši didelė meilė kartais gali būti ir kenksminga – neatsispyrę augintinio meilikavimams, nejučia tiesiame kokį gardų kąsnelį nuo stalo… Tiesa ta, kad tai gali sukelti augintiniui rimtų sveikatos problemų, todėl savo meilę išreikškite saugiai – „Iki“ parduotuvėse visada rasite pačių įvariausių skanėstų ir žaislų gyvūnams – augintinis bus patenkintas, o jūs – ramus, kad lepinimui neišleidote pernelyg daug pinigų.

Naminiai gyvūnai yra linkę tyrinėti pasaulį labai jutimiškai, – burna. Pasirūpinkite jų saugumu ir patikrinkite, ar namuose ir kieme nėra augalų, dėl kurių gali tekti skubiai apsilankyti pas veterinarijos gydytoją. Taip pat svarbu susipažinti, kokie kąsneliai nuo mūsų stalo yra netinkami augintiniams, nes gali sukelti įvairių negalavimų ir ilgalaikių sveikatos problemų, o kartais net – ir mirtį.

Yra daugybė saugių būdų palepinti savo augintinį, tad geriau nerizikuokite jo sveikata, o galų gale – ir savo nerimu bei didelėmis išlaidomis veterinarijos gydytojų kabinetuose.

„Iki“ parduotuvėse augintinių mylėtojams siūlome gausų gyvūnų prekių asortimentą – tiek ėdalo, tiek žaislų ar aksesuarų. Be to, „Iki“ gyvūnų prekės ženklo „ZooRoyal“ prekėms su „Iki“ lojalumo kortele itin dažnai taikome nuolaidas, o tokių akcijų, kaip, pavyzdžiui, „Augintinių fiesta“ metu nuolaidos siekia net iki 50 procentų. Tai puiki galimybė įsigyti įvairių augintinių prekių, o kad rankos nesitiestų dalintis maistu su jais nuo stalo, įsigykite pačių įvairiausių gyvūnų skanėstų su nuolaidomis – užteks ilgam ir visada būsite tikri, kad mylimas keturkojis negaus netinkamo maisto ir nesunegaluos“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Šuo prašinėja maisto. / Shutterstock nuotr.

Maistas, kuris netinka šunims ir katėms

Kai kurie maisto produktai gali sukelti nesunkius negalavimus, tačiau kiekvieno gyvūno organizmo reakcija yra subjektyvi – kas vienam sukels nesunkų negalavimą, kitam gali baigtis lašeline veterinarijos kabinete ar net mirtimi.

Pateikiame sąrašą dalykų, kuriais geriau nerizikuoti ir nesidalinti jais nei su šunimis, nei su katėmis:

 • Saldainiai (ypač šokoladas, kuris toksiškas šunims, katėms ir šeškams, ir bet kokie saldainiai, kurių sudėtyje yra toksiško saldiklio ksilitolio).
 • Kava (kavos tirščiai, pupelės ir šokoladu padengtos espreso pupelės)
 • Česnakai ir laiškiniai česnakai
 • Vynuogės
 • Makadamijos riešutai
 • Pelėsiniai maisto produktai
 • Garstyčių sėklos
 • Svogūnai, svogūnų milteliai ir svogūnų dribsniai
 • Persikų kauliukai
 • Bulvių lapai ir stiebai (žaliosios dalys)
 • Razinos
 • Rabarbarų lapai
 • Druska
 • Arbata (nes joje yra kofeino)
 • Pomidorų lapai ir stiebai (žaliosios dalys), neapdoroti, žali pomidorai
 • Graikiniai riešutai
 • Ksilitolis (dirbtinis saldiklis, toksiškas naminiams gyvūnams)
 • Mielinė tešla

Tai nėra baigtinis sąrašas: bet kokį sprendimą duoti savo augintiniui specialiai gyvūnams neskirto maisto reikėtų aptarti su savo augintinio veterinarijos gydytoju arba sertifikuotu veterinarijos gydytoju dietologu.

Katinas. / Shutterstock nuotr.

Taip pat dažnai manoma, kad šunims ar katėms nekenkia daržovės, tačiau ir čia yra išimčių – gyvūnų organizmai kitokie negu žmonių, todėl tai, kas tinka žmogui, gali visiškai netikti gyvūnui. Štai keletas dažnesnių, kuriais tikrai nereikėtų dalintis su keturkoju.

Šunims kenksmingos daržovės

Avokadai. Avokadų viduje yra medžiagos, vadinamos persinu. Jis gali sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, vėmimą, viduriavimą ir virškinamojo trakto sutrikimus.

Neprinokę pomidorai. Nors galite šerti šunį prinokusiais pomidorais, jokiu būdu nevalia šerti neprinokusiais pomidorais. Taip suvalgyti jie yra labai toksiški ir gali sukelti virškinimo trakto sutrikimų, nenormalų širdies ritmą, sumišimą, mieguistumą, silpnumą, elgesio pokyčius ir kt.

Porai. Porai gali pažeisti raudonuosius kraujo kūnelius, sukeldami hemolizinę anemiją.

Laiškiniai česnakai. Panašiai kaip svogūnai ir porai, laiškiniai česnakai gali sukelti šuniui įvairiausių negalavimų.

Katėms kenksmingos daržovės

Česnakai. Česnakas yra toksiškiausias iš daržovių, nes gali sunaikinti jūsų katės raudonuosius kraujo kūnelius. Suvalgius net nedidelę skiltelę česnako, gali išsivystyti hemolizinė anemija ir sunkus gastroenteritas. Jei šie susirgimai nedelsiant negydomi, gali būti labai pažeisti organai ir katė gali net mirti.

Pomidorai. Pomidoruose yra solanino – natūralaus pesticido, labai toksiško katėms. Solanino kiekio iki saugaus lygio nesumažina net virimas, todėl katės neturėtų apskritai valgyti pomidorų. Taip pat reikėtų vengti padažų ir sriubų, kurių sudėtyje yra šios daržovės.

Svogūnai. Bet kokio pavidalo svogūnai – žali, virti ir miltelių pavidalo – yra labai nuodingi katėms. Svogūnai pažeidžia kačių raudonuosius kraujo kūnelius ir juos suardo, todėl, jei greitai negydoma, gali ištikti mirtis.

Baklažanai taip pat yra toksiški katėms ir sukelti aibę negalavimų.

Nerizikuokite augintinio sveikata, mylėkite jį atsakingai ir lepinkite specialiai jiems sukurtais skanėstais, juolab, kad apsipirkę akcijų metu, tam neišleisite daug pinigų. Geriau nedidelės išlaidos šiandien, negu milžiniškos – pas veterinarijos gydytoją!