Tyliai suplanuotas istorinis vizitas: V.Zelenskis atvyko į Vašingtoną, pasitiko JAV pirmoji pora

Volodymyras Zelenskis atvyko į JAV / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Volodymyras Zelenskis atvyko į JAV / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
2022-12-21 21:57
AA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį atvyko į Vašingtoną, pranešė Baltieji rūmai.

Tai pirmoji V.Zelenskio kelionė į užsienį nuo Rusijos invazijos pradžios šių metų vasarį.

JAV karinis lėktuvas, kuriuo į JAV atskrido ukrainiečių prezidentas, nusileido netoli JAV sostinės esančioje Andrewso oro pajėgų bazėje. Saugumo sumetimais kelionė buvo organizuota slaptai.

Ukrainos lyderis Baltuosiuose rūmuose susitiks su JAV prezidentu Joe Bidenu, o vėliau sakys kalbą Kongrese.

„Džiugu matyti jus čia“, – parašė J.Bidenas socialiniame tinkle „Twitter“ netrukus prieš V.Zelenskio atvykimą.

Volodymyras Zelenskis atvyko į Baltuosius rūmus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Įstatymų leidėjai Ukrainos lyderio kelionę į Vašingtoną jau palygino su Winstono Churchillio pasirodymu Kapitolijuje Kalėdų laikotarpiu 1941 metais, praėjus kelioms dienoms po Japonijos atakos prieš amerikiečių karinio laivyno bazę Perl Harbore, kuri paskatino Jungtines Valstijas įsitraukti į Antrąjį pasaulinį karą.

„Man ypač skaudu būti čia tuo metu, kai į Kongresą karo metu kreipiasi dar vienas didvyriškas lyderis ir kai ant kortos pastatyta pati demokratija“, – pareiškė Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, tvirta Ukrainos rėmėja, kurios kvietimas V. Zelenskiui bus vienas paskutinių jos veiksmų prieš tai, kai JAV Kongreso žemųjų rūmų kontrolę perims respublikonai.

Volodymyras Zelenskis atvyko į Baltuosius rūmus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

V.Zelenskiui atvykus į Vašingtoną, Jungtinės Valstijos paskelbė apie dar vieną 1,85 mlrd. JAV dolerių (1,74 mlrd. eurų) vertės pagalbos Ukrainai paketą iš biudžete anksčiau numatytų lėšų. Į šį paketą pirmą kartą įtraukta pažangios oro gynybos sistemos „Patriot“ baterija, gebanti numušti sparnuotąsias raketas ir trumpojo nuotolio balistines raketas.

Ukrainos oro gynybos sistemos atlieka itin svarbų vaidmenį ginant šalį nuo Rusijos smūgių ir neleidžiant Maskvos pajėgoms įgyti oro erdvės kontrolės.

Tačiau ne vieną pralaimėjimą mūšio lauke patyrusi Rusija pradėjo sistemingai taikytis į svarbią Ukrainos infrastruktūrą ir savo smūgiais jau sutrikdė elektros, vandens bei šilumos tiekimą milijonams žmonių.

Volodymyras Zelenskis ir Joe Bidenas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Mes ir toliau remsime Ukrainą tiek, kiek reikės, kad Kyjivas galėtų toliau gintis ir, kai ateis laikas, prie derybų stalo turėtų tvirčiausias įmanomas pozicijas“, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pranešime, kuriame paskelbė apie naują pagalbą.

Vykdamas į Vašingtoną, V.Zelenskis tviteryje parašė, jog tikisi „padidinti“ Ukrainos „atsparumą ir sustiprinti jos gynybos pajėgumus“.

Ukrainos lyderio vizitas į Vašingtoną buvo suplanuotas tyliai: iš pradžių J. Bidenas ir V. Zelenskis gruodžio 11-ąją pasikalbėjo telefonu, po to prieš savaitę buvo atsiųstas oficialus kvietimas, o sekmadienį vizitas buvo patvirtintas, pareiškė JAV pareigūnai.

Volodymyras Zelenskis ir Joe Bidenas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šis vizitas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui perduos „svarbią žinią apie vienybę ir ryžtą iš Baltųjų rūmų, iš Vašingtono, iš laisvo pasaulio, visų Ukrainą remiančių valstybių vardu“, pridūrė vienas Baltųjų rūmų aukštesnio rango pareigūnas.

Tačiau jis pabrėžė, jog tai jokiu būdu nereikia, kad V.Zelenskis gali būti spaudžiamas derėtis su V.Putinu.

Fotogalerija:

Volodymyras Zelenskis atvyko į JAV (16 nuotr.)
+10