Užsimaskavęs kenkėjas – oro tarša

Odos valymas / Vida Press nuotr.
Odos valymas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Ne Kinijoje gyvename ir nuolatinis smogas mūsų nekamuoja, tačiau tai, ko yra Lietuvos didmiesčių (ir ne tik jų) ore, odos ir plaukų būklę veikia. Kaip? Blogai! Gamyklų niekas neuždarys, automobilių į dviračius visi neiškeisime, bet kai ką padaryti galime.

Krūva nepageidaujamų pokyčių

Viena iš priežasčių, kodėl mūsų veiduose atsiranda raukšlių, žyla plaukai – oro tarša. Dulkės, smulkios kietosios dalelės, sunkieji metalai, azoto dioksidas, pažemio ozonas... Apie šiuos dalykus negalvojame, jų nematome, tačiau dėl jų nyksta ir mūsų sveikata, ir grožis, ir jaunystė. UV spinduliai ir oro tarša šiandien vadinami pagrindinėmis ankstyvo senėjimo priežastimis. Ar žinote, kad kai kurios taršos dalelės net dvidešimt kartų mažesnės už odos poras? Jos be vargo patenka į epidermį. Tyrimai, kurių objektas – odos pokyčiai ir jų ryšys su tarša, rodo, kad daugėja žmonių, besiskundžiančių dirglia, sausa, raustančia, į ankstyvą senėjimą ir ligas linkusia oda. „Ji – vienas pirmųjų ir didžiausių oro taršos taikinių. Ilgalaikis ir nuolatinis teršalų poveikis odai – negatyvus. Surinkti duomenys rodo, kad oro taršos komponentai skatina raukšlėjimąsi, pigmentaciją, sunkina tokias uždegiminio pobūdžio ligas kaip egzema, psoriazė, aknė“, – sako gydytoja dermatologė Anjali Mahto, Britų odos fondo spaudos atstovė.

Tai, ko labai nesinori

  • Dėl oro taršos kūne daugėja laisvųjų radikalų, žalojančių sveikas odos ir plaukų ląsteles, silpninančių šių gebėjimą atlikti gamtos patikėtas funkcijas. Pavyzdžiui, stringa kolageno ir elastino gaminimas, o jų trūkumas, kaip žinia, tiesiogiai susijęs su odos raukšlėjimusi. Su laisvaisiais radikalais ir oksidaciniu stresu siejama ir nepatenkinama plaukų bei skalpo būklė. Jei plaukai dulsvi, slenka, greitai riebaluojasi, skilinėja galiukai, kamuoja pleiskanos, skalpas jautrus, jį netgi skauda, gali būti, kad bėdų priežastis – oro tarša.
  • Teršalai silpnina apsauginį odos barjerą ir dėl to ji greičiau praranda drėgmę, gyvybingumą, spindesį, švelnumą, tampa dirgli.
  • Dulkės užkemša poras, skatina jose uždegimo procesus (jų išraiška – spuogai).
  • Dėl teršalų poveikio silpnėja kraujagyslės, daugėja pigmentinių dėmių.

„Modernaus gyvenimo apsaugos faktorius“

Jei domitės, kokių grožio produktų daugėja parduotuvių lentynose, turėjote pastebėti, jog kosmetikos kompanijos vis dažniau akcentuoja, kad jų nauji gaminiai saugo odą ir plaukus nuo aplinkos taršos. Šios srities specialistai konferencijose pristato naujus ingredientus, kurie ateity taps sudėtinėmis kosmetikos priemonių dalimis. Vieni aktyvių komponentų kūrėjai orientuojasi į specialius apsauginius filtrus, kiti – laisvuosius radikalus neutralizuojančias medžiagas, treti ieško būdų, kaip padidinti odos atsparumą, suvaldyti pigmentacijos mechanizmus, slopinti uždegiminius procesus ir odos patiriamą stresą.

Prognozuojama, kad daugės tokių produktų, kurie pasižymės universaliu poveikiu ir gins odą ne nuo vieno, o viso komplekso blogų dalykų, provokuojamų oro taršos. Taigi nagrinėdamos kremų sudėtį susidursime su dar negirdėtais medžiagų pavadinimais. Viena srities lyderių, prancūzų įmonė „Seppic“, savo jau sukurtą aktyvų ingredientą pavadino iškalbingai – „Modernaus gyvenimo apsaugos faktorius“.

Paakių kremas
Paakių kremas / Vida Press nuotr.

10 patarimų, ką daryti, kad oda ir plaukai jaustųsi saugesni

Be atitinkamos kosmetikos kažin ar apsieisime, bet yra ir daugiau būdų mažinti taršos poveikį.

1. Paprasčiausias – susikurti fizinį barjerą. Šalikai, galvos apdangalai, pirštinės... Įdomumo dėlei – informacija apie veido kaukių naudą: pasak amerikiečio profesoriaus Richardo Peltierio, besigilinančio į oro taršos padarinius, atlikus įvairių kaukių efektyvumo testą, paaiškėjo, kad „kai kaukė – nebrangi, medžiaginė, neskirta darbui, ji sukuria klaidingą įspūdį, kad esi apsisaugojęs, nors taip nėra. Jautiesi darąs kažką gero savo kūnui, bet iš tiesų kaukė nepadeda arba padeda labai mažai“. Apie mineralinės pudros kaip fizinio barjero veiksmingumą mokslinių duomenų neturime, tačiau teigiama, kad toks geros kokybės produktas gali pagelbėti neleisdamas taršos dalelėms skverbtis į odą.

2. Kiekvieną vakarą kruopščiai nuvalykite odą – šitaip pašalinsite per dieną ant jos susikaupusius aplinkos toksinus. Žinovai siūlo išsiugdyti įprotį tai daryti vos atsidūrus namie po darbų. Valomasis produktas turėtų atitikti odos tipą ir individualius poreikius. Antai normalią / mišrią odą ypač gerai švarina priemonės, ant veido virstančios putomis. Kai kurios sausos odos savininkės, išbandžiusio valymą aliejumi, nieko nebenori girdėti apie kitus valiklius. Rinkoje yra produktų, kurie atlieka prausiklio ir valomosios kaukės, šveitiklio ir valomosios kaukės funkcijas, – išmėginkite ir tokius. Šveitimas – viena iš reikalingų procedūrų, o jų dažnį turi diktuoti jūsų odos tipas ir būklė. Jei ji, tarkim, dehidratuota, jautri, būkite labai atsargios – kad švarindamos nesuerzintumėte. Tačiau ir nuo tokios odos kasdien reikia nuvalyti teršalus ir reguliariai ją šveisti. Beje, dar nepaminėjome naktinių šveičiamųjų, detoksikuojamųjų produktų. Jie – geras dalykas: jūs miegate, o jie dirba jūsų labui.

Na, o prietaisai, tokie kaip „Clarisonic“, „Foreo“, „Philips“, veikiantys šiuolaikinių technologijų pagrindu, veido valymą pakelia į aukštesnį lygmenį ir padaro tai, ko rankomis neatliksi. Bet lazda turi du galus ir štai, ką visada reikėtų turėti galvoje: tikslas – nuvalyti odos nešvarumus, bet persistengus lengva palikti odą be lipidų – jos išskiriamų riebalų, nuo kurių priklauso natūralaus apsauginio barjero kokybė. Tad nepersistenkite ir būkite ypač atsargios su veiksmingais, bet agresyvokais šveitikliais, pavyzdžiui, glikolio rūgštimi.

3. Kosmetikos priemonės su komponentais, gebančiais neutralizuoti teršalų poveikį odai ir plaukams, yra nepaprastai svarbi grandis gynybinėje grandinėje. Gerai žinomi vitaminai A (retinolis), C, E, taip pat iš raudonųjų vynuogių, spanguolių, mėlynių išgaunamas resveratrolis, iš alyvuogių išgaunamas skvalanas, žaliosios arbatos ekstraktas – stiprūs antioksidantai, kurie pastoja kelia UV spindulių ir aplinkos taršos generuojamiems laisviesiems radikalams. Atsargiai su retinoliu – oda, pasitaiko, sureaguoja į jį audringai.

4. Skalpą ir plaukus pravartu reguliariai plauti specialiu valomuoju šampūnu. Paprastas kasdienis šampūnas neturi tokių veiksmingų komponentų kaip valomasis, todėl rekomenduojama naudoti ir šį. Tiesa, jis gali būti labai „aštrus“, todėl prieš naudojant patartina įdėmiai perskaityti gamintojų instrukciją, kaip dažnai galima juo plauti galvą.

5. Drėkinimas (iš išorės ir vidaus) labai svarbus kovojant su teršalais, nes drėgmė palaiko gerą natūralaus apsauginio odos barjero būklę, daro plaukus atsparesnius aplinkos agresoriams. Tinkamos priemonės – nuo nuplaunamų drėkinamųjų kondicionierių ir kaukių iki nenuplaunamų produktų.

6. Ir odos, ir plaukų atsparumą stiprina nesočiosios omega rūgštys. Naudokite kosmetiką su jomis, valgykite jų turinčių produktų, vartokite papildų.

7. Niacinamidas (arba vitaminas B3) – dar viena „antiteršalinė“ medžiaga, kurios vertėtų ieškoti kosmetikos produktų sudėtyje. Jos yra ir daržovėse, kiaušiniuose, vištienoje, žuvyse.

8. Pirtis – patikrintas būdas padėti organizmui atsikratyti toksinų. Skelbiama, kad, pavyzdžiui, Gwyneth Paltrow yra pamėgusi infraraudonųjų spindulių pirtį, kurioje nekaršta, tačiau ji puikiai įkaitina kūną ir skatina prakaito išsiskyrimą. Kartu su juo iš odos šalinasi teršalai.

9. Naktį, kai oro teršalai odos nebombarduoja, ji save gydo. Todėl ir miegas, ir nakčiai skirti atkuriamieji kosmetikos produktai – tai, kas padeda mažinti kasdienės taršos poveikį.

10. Jei taikysite visas išvardytas priemones, bet rūkysite, ko bus vertos jūsų pastangos? Cigarečių dūmai – vienas iš oro taršos šaltinių ir ankstyvo senėjimo priežasčių.

Neapsigaukite

Jei perskaičiusios straipsnį numotumėte ranka: „Tarša – tokių šalių kaip Kinija ir Indija problema, pas mus ji nėra tokia didelė, kad dar ir dėl jos turėčiau sukti galvą.“, labai apsiriktumėte. Pacituosime profesorių Jeaną Krutmanną, Aplinkos medicinos tyrimų instituto (Vokietija) direktorių: „UV spinduliai tikrai buvo viena iš pagrindinių temų pastaruosius 20–30 metų kalbant apie odos apsaugą. Dabar manau, kad oro tarša turi potencialą ateinančius kelis dešimtmečius padaryti mus laaabai užimtus... Ši problema neapsiriboja Kinija ar Indija – ją turime Paryžiuje, Londone, visose didesnėse urbanizuotose zonose. Europa tirštai gyvenama, o teršalų daleles išnešioja vėjas, todėl jų išvengti labai sunku. Priešlaikinio senėjimo požymių atsiranda santykinai jaunų žmonių odoje. Jei matai jų vidutinio amžiaus veiduose, tai – susirūpinti verčianti tendencija.“