Vaizdo pamoka: kaip suplanuoti ir jaukiai įsirengti lauko terasą ar balkoną

Jaukiai įrengta terasa /  Edvardo Volgino nuotr.
Jaukiai įrengta terasa / Edvardo Volgino nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Vasarą norisi gyventi lauke nuo pirmųjų iki pat paskutiniųjų šilumos dienų, o kai orai lepina, šiltasis sezonas gali prasitęsti iki pat rudens vidurio. Tad racionaliai, tačiau jaukiai įsirengti terasą ar balkoną – verta. Kaip tą padaryti, vaizdo pasakojime demonstruoja interjero dizaino namų „Retroforma“ įkūrėja, dizainerė Lina Kalinauskaitė-Forsman.

Lietuvoje mes mažokai laiko praleidžiame lauke ir viena iš priežasčių – neišnaudojame savo balkonų ir terasų. Kartais teisinamės, esą šiltasis sezonas trumpas (tačiau tai netiesa!), arba paverčiame šias erdves užgriozdintais ir nejaukiais daiktų – dviračių, džiovyklių ar kitų buities rakandų sandėliais.

Tačiau iš tiesų balkonas ar terasa – tai rytinės ramybės minutė su kavos puodeliu, saulėti ir klegantys pietūs su draugėmis, o saulei leidžiantis – rūkstanti kepsninė ir rami vakarienė su šeimos draugais ir vaikais.

Ar tikrai viskas tilps? Na, gal ir ne viskas, bet tikrai ne tiek jau mažai.

Lina Kalinauskaitė-Forsman
Lina Kalinauskaitė-Forsman / Luko Griciaus nuotr.

Planas ir baldų išdėstymas

  • Pradėkite darbus nuo savo balkono brėžinio su tiksliais matmenimis. Planavimas visada praverčia, nes tada tampa aišku, kokio dydžio ir kiek daiktų tilps į jūsų kuriamą balkono erdvę.
  • Turintys mažus balkonus gali būti ramūs – net ir pačiame mažiausiame tilps nedidelis staliukas ir dvi kėdės. Tegul tai būna pradžia!
  • Balkonas – ne sandėliukas! Iš jo būtina išnešti visus nereikalingus daiktus. Kur? Į rūsį arba tiesiai į šiukšlių konteinerį.
  • Visi baldai ir daiktai, kuriuos statysime balkone, turi būti skirti laukui. Jei balkonas nėra dengtas, vadinasi, ant daiktų lis lietus, tad medžiagos turi būti atsparios drėgmei.
Lina Kalinauskaitė-Forsman
Lina Kalinauskaitė-Forsman / Luko Griciaus nuotr.

Plastiko, dažyto metalo, medinės kėdės ar krėslai gali būti universalūs ir naudojami tiek lauke, tiek viduje.

  • Būkite praktiški: plastiko, dažyto metalo, medinės kėdės ar krėslai gali būti universalūs ir naudojami tiek lauke, tiek viduje. Gyvenant mieste, nedidelėse erdvėse, svarbu pagalvoti apie tai, kad vasarą baldus būtų galima naudoti lauke, o žiemą viduje.
  • Jei renkatės baldą su pagalvėmis, įvertinkite, kad lyjant lietui, pagalves reikės įnešti į vidų. Ar turėsite vietos, kur jas tvarkingai laikyti, ar tiesiog suversite svetainėje į kampą?
  • Jei jūsų balkonas žvelgia į rytų pusę – džiaugsitės saule per pusryčius ir pavėsiu po pietų karštą dieną. Jei į vakarų ar pietus, gali prireikti ir skėčio, nes saulėkaitoje bus pernelyg karšta.

Augalai ir detalės

  • Jei norite balkone praleisti kuo daugiau laiko ir vakare, pasirūpinkite žibintais. Tai gali būti stiklinės žvakidės-nameliai. Jie sukonstruoti taip, kad vėjas neužpūstų žvakės. Galite naudoti ir aukštesnius stiklinius dekoratyvius indus ar vazas, į kurias statysite žvakes. Jas komponuokite ant grindų, stalo ar lentynos.
  • Jei balkonas saulėtas, nebijokite į vazonus ar lovelius sodinti alyvmedžių, rozmarinų, sėti čiobrelių, šalavijų ir bazilikų. Balkonų gražuolės – pelargonijos, kurios auga ir vakarų ar šiaurės pusėje, žydi ryškiausiomis spavomis.
  • Vasaros pojūtį balkone ar terasoje kuria spalvos, gėlės ir augalai, vazonai, žibintai ir kitos detalės. Jūros mėlynumo, žydro dangaus atspalviai šioje erdvėje tinka viskam – nuo vazonų iki lėkščių ar servetėlių.
Lina Kalinauskaitė-Forsman
Lina Kalinauskaitė-Forsman / Luko Griciaus nuotr.

Tekstilė ir medžiagiškumai

  • Lina Kalinauskaitė-Forsman vasaros neįsivaizduoja be margų ar lininių staltiesių. Kada jei ne vasarą džiaugtis saule, uogomis ir spalvomis? Stalas lauke – visada šventė, tad pasirūpinkite dailia stalo tekstile.
  • Ant vasariškos margos ar gėlėtos staltiesės viskas atrodo daug jaukiau, žaismingiau. Jei rinskitės vienspalvius takelius, stalas atrodys tvarkingesnis. Šiomis detalėmis galima žaisti be galo, be krašto.
Lina Kalinauskaitė-Forsman
Lina Kalinauskaitė-Forsman / Luko Griciaus nuotr.
  • Lininis apklotas vasarą tiesiog nepakeičiamas. Dieną jį galima pasikloti ant šezlongo, o vakare apsigobti, kad nesušaltumėt. Vienas daiktas – daug pritaikymo galimybių. Tas pats galioja ir lininiams paplūdimio rankšluosčiams. Jie gali pasitarnauti kaip rankšluosčiai, užklotai, staltiesės, o jei reikia – ir vasaros iškylos patiesalas.
Lina Kalinauskaitė-Forsman
Lina Kalinauskaitė-Forsman / Luko Griciaus nuotr.
  • Dalis balkono tekstilės gali būti atsinešama su savimi tik tam kartui, kai esate balkone. Pagalves patogiam sėdėjimui galima pastverti kad ir nuo svetainės sofos.