„Vesper“ premjera: kviestiniai svečiai Vilniuje išvydo brangiausią lietuvišką kino filmą

Filmo „Vesper“ premjera / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Filmo „Vesper“ premjera / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-09-26 20:16
AA

Pirmadienio vakarą Vilniuje įvyko brangiausiu lietuvišku kino projektu vadinamo Kristinos Buožytės režisuoto mokslinės fantastikos filmo „Vesper“ premjera. Į ją atvyko gausus būrys kviestinių svečių.

Kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ raudonuoju kilimu į premjerą žengė kviestiniai svečiai: Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, kino kritikė Izolda Keidošiūtė, režisieriai Giedrė Žickytė, Oskaras Koršunovas, Emilis Vėlyvis ir Ernestas Jankauskas, aktoriai Aldona Vilutytė, Gabija Siurbytė, Aistė Diržiūtė, Toma Vaškevičiūtė, Elžbieta Latėnaitė, Valda Bičkutė, Edita Užaitė, Marius Jampolskis, prodiuseriai Linas Ryškus, Egmontas Bžeskas, choreografas ir aktorius Gytis Ivanauskas, fotomenininkas Lukas Gricius, kelionių žurnalistas Orijus Gasanovas, būrys influencerių.

Dar prieš premjerą Lietuvoje filmas jau sulaukė publikos simpatijų kino festivaliuose Prancūzijoje, Pietų Korėjoje, Belgijoje ir kitose šalyse.

„Nuolatinių blogų žinių apie mūsų planetą fone sudėtinga pozityviai mąstyti apie ateitį, tad šiuo filmu norime jaunajai kartai priminti, kad viltis visada yra, ir net skaudžiai kritus reikia stotis ir eiti pirmyn savo tikslo link“, – apie filmą sako režisierė Kristina Buožytė.

Fotogalerija:

Lietuviško mokslinės fantastikos filmo „Vesper“ premjera (122 nuotr.)
+116

„Kristina Buožytė verta aplodismentų pirmiausia dėl to, kad ėmėsi tokio sunkaus uždavinio – mokslinės fantastikos. Labai žaviuosi jos kūriniais, daug tikiuosi ir iš šio. Esu žanro gerbėja, be to, atidžiai sekiau filmo kelionę pasaulyje ir neabejoju, kad įspūdis bus puikus“, – sakė į premjerą atskubėjusi rinkodaros specialistė, kino gerbėja Dovilė Filmanavičiūtė.

Dovilė Filmanavičiūtė ir Tomas Slomskis / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Simpatijų mokslinei fantastikai ir džiaugsmo, kad pristatomas lietuviškas šio žanro kūrinys, neslėpė meteorologas Silvestras Dikčius. Jis teigė tokius filmus mėgstantis, nes jie geriausiai atitraukia nuo realybės.

„Dar vienas dalykas – išėję iš filmo visi 100 proc. sakysime: „Fantastika“, – šypsojosi S.Dikčius. Su juo į premjerą atvykusi sutuoktinė menininkė Jolita Vaitkutė nekantravo atsisėsti pirmoje eilėje, kad kuo greičiau pasinertų į „Vesper“ pasaulį ir liktų nustebinta.

Silvestras Dikčius ir Jolita Vaitkutė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

K.Buožytė ir prancūzų režisierius Bruno Samper apie naują filmą pradėjo galvoti po drauge kurtos mokslinės fantastikos dramos „Aurora“ premjeros, kuri įvyko prieš 10 metų – tiek laiko prireikė suburti patikimą komandą ir išauginti išties tarptautinį Lietuvos, Prancūzijos, Belgijos projektą.

„Vienareikšmiškai taip, tai brangiausias kino projektas Lietuvoje. Jo biudžetas atitinka europinio kino standartus. 5 milijonai eurų – vidutinė suma, padorus biudžetas europiniame kontekste. Pusę biudžeto išleidome Lietuvoje. Dalį sumos gavome iš Lietuvos kino centro, be jo paramos nebūtume net pradėję kvėpuoti. Kai LKC patvirtino finansavimą, pritraukėme užsienio partnerius, jiems su šia suma buvome įdomūs.

Svarbu paminėti ir mokestinę lengvatą, kurios dėka 30 proc. Lietuvoje išleistos sumos galima susigrąžinti. „Vesper“ atveju tai sudarė apie 800 000 Eur. Taip pat Europos Tarybos įkurtas fondas „Eurimages“, patikėjo mūsų projektu „Vesper“ ir suteikė 400 000 Eur paramos, tai didžiausia istorijoje lietuviškam projektui skirta suma“, – atskleidė filmo prodiuserės Asta Liukaitytė ir Daiva Varnaitė-Jovaišienė.

Daiva Varnaitė-Jovaišienė ir Asta Liukaitytė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Anot jų, „Vesper“ – tai mokslinė fantastika, ateitis. 40 proc. filmo – kompiuterinė grafika. Žinoma, jos galėjo būti daug daugiau. Tačiau taupėme – siekiant tilpti į turimą biudžetą ir specialiuosius efektus gaminome fiziškai. Fantastiškumo jausmas jiems suteiktas postprodukcijos etape.“

„Vesper“, kurio siužetas vyksta distopinėje ateityje, reikėjo sukurti ištisą naują pasaulį, kuriame nėra elektros, jo augaliją, žmonių drabužių stilių, įvairius daiktus.

„Tai nėra filmas, kuriame būtų daug ateities technologijų – vaizduojamas postapokaliptinis pasaulis, jame daugiau dabarties griuvėsių nei būsimų kartų pasiekimų. Net tokius buities rakandus, kaip lėkštės ar įrankiai, teko paruošti specialiai“, – atskleidė vienas pagrindinių filmo dailininkų Raimondas Dičius.

Kristina Buožytė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Vesper“ Lietuvos kino teatruose debiutuoja jau rugsėjo 30 dieną. Filmą kuria prodiuserių kompanija kompanijos „Natrix Natrix“ (Asta Liukaitytė, Daiva Varnaitė-Jovaišienė, Kristina Buožytė, Lietuva), „Ruble Fish“ (Alexis Perrin, Prancūzija) „1080 Films“ (Benoit Ronald, Belgija).

Filmo anonsas: