Vienuolio patarimai, kaip gyventi prasmingiau

Vienuolis Thich Nhat Hanh / Vida Press nuotr.
Vienuolis Thich Nhat Hanh / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-06-12 15:00
AA

Thich Nhat Hanhas – bene garsiausias budizmo mokytojas, vienuolis. Jo mintimis žavisi ir vadovaujasi daugelis žmonių visame pasaulyje, jo žodžiuose randa ramybę ir gyvenimo prasmę ne vienas praradęs viltį. Štai keletas vienuolio patarimų, kaip gyventi prasmingesnį gyvenimą.

Dabarties momentas pripildytas džiaugsmo ir laimės. Jei būsite dėmesingi, pastebėsite tai.

Pajuskite dabarties akimirką. Daugelis iš mūsų gyvena visą laiką mąstydami apie praeitį, daugelis iš mūsų gyvena tikėdamiesi geresnės ateities. Nors abu dalykai labai svarbūs, visgi šią akimirką mes nieko daugiau neturime, tik dabartį. Susitelkimas į dabartį nereiškia, kad praeitis ir ateitis nesvarbi, tai reiškia, kad užuot savo laimę lyginę su praeitimi ir ar ateities svajonėmis, mes nepatiriame dabarties akimirkos. „Dabarties momentas pripildytas džiaugsmo ir laimės. Jei būsite dėmesingi, pastebėsite tai“.

Pajuskite savo kvėpavimą. Rytų išminčiai lygina protą su vis šokinėjančia beždžione. Tai nėra žeminantis ar įžeidžiantis palyginimas, tai labiau iliustruoja tai, jog mūsų protas nuolat veikia, dirba, o ilsisi mažai. Juk dažnai sunku apmąstyti kiekvieną mintį, kontroliuoti mąstymą. Thay parodo, kad naudojant kvėpavimą, galima nurimti ir nuraminti protą: „Kvėpavimas yra tiltas, kuris jungia kūną ir mintis. Kai jūsų protas išsibarsto, pasitelkite kvėpavimą kaip priemonę vėl sulaikyti savo protą.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Krikšto drabužiai: nuo magijos iki praktinių patarimų

Meditacija / Fotolia nuotr.

Sulėtinkite žingsnį. Daugelis iš mūsų skuba iš taško A į tašką B, tačiau nepajaučia gyvenimo, nesupranta, kaip baigėsi diena ir prasidėjo nauja. Kartais mes skubame visą dieną, nes tai – įsišaknijęs įprotis, be to manote, jog kitaip tiesiog negalime.

Thich Nhat Hanhas daug kalba apie dabartinį skubų pasaulį, kuris niekada nemiega, nesiilsi, tačiau svarbiausia, kad žmonės tokiame pasaulyje nepajaučia dabarties akimirkos ir santykio su aplinka, todėl jis pataria sulėtinti žingsnį ir gyventi truputį ramiau: „Kai mes vaikščiojame skubėdami, paliekame nerimo ir liūdesio ženklą žemėje. Mes turime vaikščioti taip, kad paliktume tik taiką ir ramybę. Atkreipkite dėmesį į jūsų kojų ir žemės kontaktą. Eikite taip, tarsi kojomis bučiuotumėte žemę.“

Kiekvieną dieną įmanoma rasti akimirkų, kai galime sustoti ir nurimti: tai gali būti raudonas šviesoforas gatvėje, kavos puodelis, žaidimas vakare su gyvūnu.

Šypsokitės. „Kai pabundu ryte, aš nusišypsau. Man skirtos dar dvidešimt keturios nuostabios valandos.“ Iš tikrųjų šypsena yra galinga psichologinė būsena, kuri gali pakeisti jūsų mintis, jausmus ir elgesį. Tyrimai seniai įrodė kūno kalbos ir gestų, šypsenos galią. Šypsena, net jei šypsotės priverstinai, gali pagerinti nuotaiką, pakeisti požiūrį į situaciją. Juk ir besišypsantis žmogus yra kur kas mielesnis nei susiraukęs. Thich Nhat Hanhas sako, kad šypsena daro kiekvieną mūsų ir patį gyvenimą gražesnį. Tad šypsokitės kuo daugiau!

Skirkite dėmesį žmogui, su kuriuo bendraujate. Šiame technologijų amžiuje dažnai bendraujame per atstumą, todėl prarandame tikrąjį žmogiškąjį ryšį. Užuot vienu metu kalbėdamiesi ir žiūrėdami į telefono ekraną, suteikite žmogui dovaną – dėmesį skirkite tik tam, su kuo bendraujate. Pamatysite, bendravimas akis į akį padės atskleisti daug įdomių dalykų. Išgyvenkite akimirką.

Stengtis suprasti kitus. Kiekvienas esame asmenybė ir be galo skirtingi. Tačiau norėdami bendrauti atviriau turime stengtis vieni kitus suprasti. Thich Nhat Hanhas žmonių santykius palygino su salotų auginimu: „Kai pasodiname salotas ir jos neauga, nekaltiname jų, o ieškome priežasčių kitur. Gal tai trąšų, gal vandens, gal saulės stygius. Tačiau susiginčiję su draugais ar šeima, dažniausiai kaltiname kitą asmenį. Jei mes juos suprastume taip gerai, kaip ir salotas, t. y. pajustume, ko jiems reikia, nebūtų jokių kivirčų.“ Užuot teisinęsi, jog nežinome, kai padėti žmogui, turėtume labiau į jį įsiklausyti ir pabandyti suprasti.

Išmokite ilsėtis. Atostogos yra skirtos tam, kad pailsėtume. Tačiau šiuolaikinis žmogus dažnai nemoka ilsėtis, todėl po atostogų jaučiasi dar labiau pavargęs. Žmogui reikia išmokti atsipalaiduoti. Tik taip jis galės gerai jaustis tiek dvasiškai, tiek fiziškai.

Thich Nhat Hanho mintys

  • Meditacija gali padėti mums priimti mūsų rūpesčius, baimę, pyktį; ir tai labai gydo. Mes leidžiame mūsų pačių kūnui atlikti gijimo procesą.
  • Dėl to, kad šypsotės, jūs darote gyvenimą gražesnį.
  • Nėra kelio į laimę – laimė yra kelias.
  • Kiekvienas mūsų įkvėpimas, žingsnis, kurį žengiame, gali būti pripildytas taikos, džiaugsmo ir ramybės.
  • Daugelis žmonių yra gyvi, tačiau nepatiria tikrojo gyvenimo stebuklo.
  • Kiekviena jūsų mintis, kiekvienas žodis, veiksmai palieka žymę.
  • Šypsokitės, kvėpuokite ramiai ir sulėtinkite gyvenimo tempą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Mintys gydo ir sargdina