Vietas, kur žmonės „pamiršta numirti“, tyręs Danas Buettneris – apie sveiką gyvenimo būdą
Iš pirmo žvilgsnio, dietų įvairovė nėra blogai, tačiau, kai vieni patarimai radikaliai prieštarauja kitiems, nuspręsti, kaip maitintis, darosi sudėtinga. Daugeliui pasiryžusių keisti valgiaraštį sunkiausia atsisakyti mielų ritualų, tokių kaip rytinis kavos puodelis. Ilgaamžiškumo ekspertas amerikietis Danas Buettneris sveiką gyvenseną supranta kiek kitaip nei griežti dietologai, o jo patarimai nekonvencionalūs, netikėti ir lengvai pritaikomi.
Šį pavasarį pasirodžiusi nauja Buettnerio knyga „The Blue Zones Solution“ pristato penkias vietas – Okinavą, Ikariją, Sardiniją, Nikojos pusiasalį ir Loma Lindą – kur žmonės tiesiog „pamiršta numirti“. Remdamasis naujausiais tyrimais ir vietinių žmonių gyvenimo būdo analize Buettneris dalijasi patarimais, kuriuos nesunku pritaikyti kasdien.
Patarimas Nr. 1: Sultims – ne!
Sulčių glikeminis indeksas (skaičius, nurodantis maisto poveikį gliukozės kiekiui kraujyje) beveik toks pats kaip „Coca-Colos“. „Kiekvienoje stiklinėje yra 14 gramų cukraus, todėl žmonės daro didelę klaidą galvodami „jei gersiu sultis, būsiu sveikas“. Geriau jau suvalgykite vaisių. Arba daržovę!“ – sako Buettneris.
Patarimas Nr. 2: Ilgiems pasivaikščiojimams – taip!
Saulėtoje Sardinijoje sveikiausiai gyvena piemenys, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia kopinėdami kalnuose.
Judėti – būtina, o vaikščiojimas nereikalauja nei didelio sportinio pasiruošimo, nei ypatingos fizinės jėgos. Knygos autorius pastebi, kad visose penkiose jo analizuotose vietose žmonės yra aktyvūs ir kasdien nueina didelius atstumus. Saulėtoje Sardinijoje sveikiausiai gyvena piemenys, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia kopinėdami kalnuose.
Patarimas Nr. 3: Raudonajam vynui – taip!
Taurė vyno prie maisto padeda geriau virškinti ir skatina medžiagų apykaitą. „Raudonasis vynas, vartojamas su Viduržemio jūros regiono patiekalais, kartais yra sveikiau nei vanduo“, – tikina knygos autorius.
TAIP PAT SKAITYKITE: Gydymo mityba specialistė Tautvilė Šliažaitė – apie cukrų apipynusius mitus
Patarimas Nr. 4: Per daug sporto ir sudėtingų pratimų gali padaryti daug žalos
Pasak ilgaamžiškumo eksperto, žymiai sveikiau važinėti dviračiu (jis pats visur važiuoja mažu sulankstomu dviračiu, kurį net pasiima keliaudamas į užsienį!), užsiimti joga ar jau minėtu vaikščiojimu, nei vargti sporto salėse ar maratonuose. Vyras nepataria vartoti ir baltymų kokteilių, kurie neaktyviam organizmui gali tik pakenkti.
Patarimas Nr. 5: Gaminkite vegetarišką maistą
Vegetariško maisto pagrindas – vaisiai, daržovės, pupelės, riešutai, viso grūdo duona, avižų košė ir avokadai. „Žuvį ir mėsą valgykite tik retkarčiais“, – prideda ilgaamžio gyvenimo tyrėjas.
Patarimas Nr. 6: Susilaikykite nuo pieno produktų
Visų pirma, karvės pieną pakeiskite sojų pienu. „Sviestas, taukai ir kiti gyvuliniai riebalai yra tarsi radiacija: gabalėlis kelis kartus per savaitę neturėtų pakenkti, tačiau mes nežinome, kokia dozė yra saugi“, – pataria Buettneris. Sviestą galite pakeisti alyvuogių aliejumi, pataria jis.
Patarimas Nr. 7: Kava ne tokia jau kenksminga
Gera žinia kavos mylėtojams: „Kava veikia tarsi antioksidantas.“ Ikarijos gyventojai per dieną išgeria po 2–3 puodelius kavos, o sveikatos problemomis beveik nesiskundžia ir pretenduoja gyventi šimtą metų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Trukdantys įpročiai: 15 dalykų, kurių turėtumėte nebedaryti
Patarimas Nr. 8: Nevalgykite vieni
Svarbu ne tik ką valgote, bet ir kaip, su kuo bei kiek mėgaujatės patiektu maistu. „Tikroji sveiko maitinimosi paslaptis – gera kompanija“, – smagiai priduria Buettneris.
Susidomėjote? Jūsų dėmesiui – Dano Buettnerio vaizdo paskaita apie ilgaamžiškumą: