Vyrai ir gimdymas: taip ar ne?

Šeima / Fotolia nuotr.
Šeima / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Medikai pastebi, kad vis daugiau vyrų gimstančius savo vaikus pasitinka gimdykloje, o ne nerimastingai suka ratus už durų. Tačiau visuomenė dar susiskirsčiusi į dvi stovyklas ir visi turi tvirtą nuomonę, kodėl tėčiui (ne)dalyvauti gimdyme.

Juokaujama, kad mamos artimesnės su savo vaikais, nes juos pažįsta devyniais mėnesiais ilgiau negu tėčiai. Tačiau vis dažniau vyrai nori drauge su moterimi pasitikti savo vaiką.

Juokaujama, kad mamos artimesnės su savo vaikais, nes juos pažįsta devyniais mėnesiais ilgiau negu tėčiai. Mylimosios nėštumu besidžiaugiantis vyras taip pat pamažu mezga ryšį su pasaulį atkeliausiančiu vaikeliu – glostydamas pilvelį, pratindamas prie savo balso, tačiau psichologiškai vyrai tėvai tampa tada, kai kūdikis gimsta. Vis dažniau tėčiai nenori praleisti tos lemtingos akimirkos ir drauge su moterimi pasitinka savo vaiką.

Svarbu domėtis

Nors kai kurie vyrai nuo pat žinios apie užsimezgusią gyvybę nė neįsivaizduoja, kaip jie galėtų praleisti savo vaiko gimimą, tačiau daugeliui apsispręsti prireikia daugiau laiko ir informacijos.

Laimė, daugelyje pasaulio šalių gimdymo namuose, centruose bei ligoninėse organizuojami nėštumo ir gimdymo kursai, kurių metu gydytojai supažindina su nėštumo metu moters organizme vykstančiais procesais bei nuosekliai paaiškina ir pavyzdžiais iliustruoja gimdymo eigą.

Anot specialistų, būtent nežinomybė gali būti pagrindinė priežastis, dėl kurios vyras baiminasi būti su mylima moterimi tokią svarbią akimirką, todėl labai svarbu šiuos kursus lankyti kartu, drauge perversti ir nėščiosioms skirtą literatūrą. Kuo daugiau informacijos sukaupsite, tuo užtikrinčiau abu jausitės. O supratęs, kad gali būti labai naudingas, būsimas tėtis greičiausiai nebenorės palikti savo partnerės vienos.

Suprantama, kad šiokią tokią (o kartais ir labai didelę) baimę kelia net susitikimo su vaikeliu labiausiai trokštančiai moteriai. Todėl labai pravartu šalia turėti mylimą žmogų, kuris gali nuraminti, palaikyti, paguosti ir pasirūpinti. Kas gi kitas bus tvirtesnis ramstis savo moteriai, jei ne jos vyras?

TAIP PAT SKAITYKITE: Gimdymo košmarą patyrusi mama: „Apie šią genetinę ligą net daktarai mažai žino“

Šeima laukiasi kūdikio.
Šeima laukiasi kūdikio. / Fotolia nuotr.

Kuo gali būti naudingas?

Dažniausiai pagalvojęs apie dalyvavimą gimdyme, vyras susimąsto, o ką gi būtent aš darysiu? Be moralinio palaikymo, yra daugybė būdų, kaip pagelbėti gimdančiai moteriai. Lankydami kursus ar skaitydami specialią literatūrą jau turėjote išsiaiškinti, kad sąrėmių metu masažuojant tam tikrus taškus galima palengvinti skausmą. Akušerė drauge su viena gimdyve nebūna nuolat, todėl labai pravartu turėti gimdykloje žmogų, kuris pasiruošęs padėti kiekvieno sąrėmio metu.

Vidutiniškai gimdymas tęsiasi 8–12 val., sąrėmiai kartojasi periodiškai. Kad tos minutės neslinktų galvojant apie skausmą, gali padėti nuoširdus pašnekesys, pasidalijimas emocijomis, pasvarstymai, koks bus jūsų vaikas, pasidalinimas baime ir gautas padrąsinimas.

Pasitaiko, kad gimdyvė turi būti nuolat stebima, todėl ją prijungia prie įvairios aparatūros. Tuomet asistavimas netgi būtinas – padėti patogiau įsitaisyti ar užsikloti, paduoti atsigerti, padėti pasinaudoti tualetu ir t.t.

Jei mylimasis kategoriškai nusprendė, kad gimdyme nenori būti, jo tikrai nereikėtų versti. Dalyvauti gimdyme gali tik tvirtai tam pasiryžę ir emociškai brandūs vyrai.

Nemažai tėčių nusprendžia, kad su mylimąja bus iki „tikrojo“ gimdymo. Palaiko ir pagelbėja, kaip tik galėdami, kol gimdos kaklelis visiškai atsiveria ir tuomet išeina už durų, nes baiminasi pamatyti per daug. Vyrams, kurie svarsto apie gimdymą, verta įsidėmėti, kad akušerė ir/ar gydytoja priima vaikelį, o ne tėtis. Jis stovi galvūgalyje, vėsina kaktą, laiko už rankos ir kartoja drąsinančius žodžius. Tik jei pats to nori, jis gali stebėti, kaip gimsta kūdikis, net nukirpti virkštelę, tačiau to iš jo tikrai niekas nereikalaus.

Vyras gimdykloje gali būti naudingas dar daugybe dalykų, priklausomai nuo to, ką judu mėgstate. Galbūt tarp sąrėmių klausysitės muzikos, žiūrėsite mėgstamą serialą, o gal jis pasakos anekdotus? Svarbiausia, kad jūs abu čia. Vyro buvimas palengvina gimdyvės pyktį ir baimę, padeda susikoncentruoti į teisingą kvėpavimą, padidina jos pasitikėjimą savimi bei sumažina emocinį stresą.

Kai vyras trukdo?

Jei būsimas tėvelis galvoja, kad gimdymas jam gali būti nuobodus, kad jį erzins laukimas ir pan., verčiau jį palikti už durų, nes šiuo metu turite koncentruotis į kur kas svarbesnius dalykus, nei žiovaujančio partnerio linksminimą.

Pažinodama savo vyrą, ir jūs galite numatyti, kaip jis elgsis kritinėse situacijose (jei šauksite iš skausmo ar personalas griežčiau pakartos nurodymus, jei reikės skubiai operuoti ir pan.). Jeigu nemanote, kad jis bus ramus, santūrus ir susikaupęs bei padės jums susiimti, verčiau gimdyti be antrosios pusės – jokiems konfliktams šiuo metu netinkamas laikas.

Jei mylimasis kategoriškai nusprendė, kad gimdyme nenori būti, jo tikrai nereikėtų versti. Dalyvauti gimdyme gali tik tvirtai tam pasiryžę ir emociškai brandūs vyrai.

Grėsmė intymiam gyvenimui?

Bet kuriame mamoms skirtame forume galima perskaityti nemažai atvirų istorijų, kaip vyrui dalyvavus gimdyme žlunga poros intymus gyvenimas. Tačiau, jei po gimdymo, kuriame dalyvavo abu tėvai, jiedu liko tiesiog gerais draugais, gyvenančiais kartu, ar išsiskyrė, suklysta buvo daug anksčiau, negu nutarus drauge pasitikti atkeliaujantį vaikelį.

Anot psichologų, gimdymas taip šokiruoti gali tik tuos vyrus, kurie savo moterį laikė išorinio grožio objektu ar sudievinta būtybe, nepripažindamas natūralių jos organizmo funkcijų. Paviršutiniškai į savo mylimą moterį žiūrintis vyras gali nustoti jos geisti ir po kur kas menkesnių estetiškai nepatrauklių epizodų – apsinuodijimo maistu, praleisto apsilankymu grožio salone, rimtai susirgus (pvz., onkologine liga, kuomet išvaizda labai pasikeičia) ar atsiradus pirmosioms raukšlėms. Tai, kad vyras nedalyvaus gimdyme, tikrai nesuteikia jokios garantijos, kad jis neatšals ar neiškeliaus, jūsų išvaizdai pasikeitus dėl kitos priežasties.

Gimdyme tikrai dalyvauti turi vyrai, kurie:

  • atsakingai kartu lankosi nėštumo ir gimdymo kursuose;
  • neraginti skaito nėščiosioms skirtas knygas;
  • drauge eina pas nėštumą prižiūrinčią gydytoją;
  • yra pasiryžę visokeriopai padėti gimdančiai moteriai;
  • neįsivaizduoja, kaip galėtų nedalyvauti gimdyme.

Gimdyme nereikia dalyvauti, jei:

  • sutinkama tik nenorint nuvilti moters ar veikiant visuomenės spaudimui;
  • vyras bijo kraujo, adatų, ligoninių;
  • mano, kad tai moterų reikalas;
  • patiria didelę įtampą darbe ar yra paveiktas streso.

Gimdyme negalima dalyvauti net tam labai pasiruošusiam vyrui, jei jis yra persišaldęs, negaluoja, turi širdies problemų ar nervinių sutrikimų.

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!