Vytautas Tomkus palaidotas Menininkų kalnelyje: šią dieną aktoriui būtų suėję 82-eji

Vytauto Tomkaus laidotuvės / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Vytauto Tomkaus laidotuvės / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-07-29 11:11
AA

Penktadienį, liepos 29-ąją Lietuva atsisveikino su sekmadienį mirusiu legendiniu kino ir teatro aktoriumi Vytautu Tomkumi. Pagerbti žymiojo Tado Blindos atminimo rinkosi artimieji, bičiuliai ir teatro kolegos. Amžinojo poilsio V.Tomkus atgulė Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Penktadienį Lietuva anapilin išlydi dar vieną šalies kino ir teatro grandą – legendinį aktorių Vytautą Tomkų. Paskutinis atsisveikinimas su aktoriumi vyksta aktoriaus gimimo dieną – šiandien V.Tomkui būtų suėję 82-eji.

Ankstyvą liepos 29-osios rytą Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje už velionį aukotos Šv.Mišios, kurias laikė kunigas Ričardas Doveika.

Nuo 10.30 val. V.Tomkaus šeima – žmona Lilija Mulevičiūtė-Tomkienė ir vienturtė jų dukra Dovilė Tomkutė ir visi aktorių menantys žmonės rinkosi į laidojimo paslaugų centrą Vilniuje. Tai – paskutinė galimybė kino legendai ištarti „sudie“.

Atsisveikinimas su Vytautu Tomkumi / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Atsisveikinimas su Vytautu Tomkumi / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Atsisveikinti su legendiniu Tadu Blinda atvyko aktoriai Gediminas Storpirštis, Vladas Bagdonas, Sigitas Račkys, Andrius Žebrauskas, Adolfas Večerskis su žmona Viola, Vytautas Rumšas, Nijolė Narmontaitė, Gražina Baikštytė, kino operatorius Algimantas Mikutėnas, folkloro dainininkė, laidų vedėja Loreta Sungailienė, kultūros ministras Simonas Kairys, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, politikas Artūras Zuokas.

Penktadienį popiet urna su V.Tomkaus palaikais išnešta ir palaidota Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Fotogalerija:

Aktoriaus Vytauto Tomkaus laidotuvės (57 nuotr.)
+51

Dar atsisveikinimo su Vytautu Tomkumi išvakarėse režisierius Oskaras Koršunovas feisbuke prisiminė legendą, sklandžiusią apie neaprėpiamą V.Tomkaus stiprybę.

„Įkalti „Tomkų“ buvo kieta. Garbės ir stiprybės reikalas. Tai čia 90-ųjų pradžioje. Būdavo, ateini iš ryto prieš repeticiją, į teatro tarnybinį bufetą ir sakai: „Man vieną „Tomkų“. Ir gaudavai stiklinę degtinės, skiestą 20 g. apelsinų sulčių. Tas kokteilis „Tomkus“ buvo iš tos legendos apie didį aktorių Vytautą Tomkų, jo stiprybę ir sąžiningumą. Legendos, persipinusios su Tadu Blinda, gimusios iš didelio noro, kad didvyris, kovojantis su neteisingumu ir bloga valdžia, egzistuotų iš tikrųjų. Orios ir drąsios riterystės poreikis buvo išties didžiulis. Tais sovietinės menkystės ir vėliau sekančiame 10-ojo dešimtmečio laukiniame pasaulyje, kurį stroino banditai ir plėšikai, nieko bendra neturintys su Tadu Blinda. Iš čia ir kokteilis „Tomkus“. Netikrumo pasaulyje, kuriame viskas išvogta ir atskiesta, nuo kavos be kavos, kotletų be mėsos iki darbo atlyginimo be uždarbio. O „Tomkus“ tai buvo 80 procentų grynos tiesos. Tais laikais be galo daug. Pats aš nemačiau, kad Vytautas gertų šitą kokteilį. Kaip ir nemačiau jo niekada girto. Tai buvo tik dalis didžiosios legendos, kuri visada lydėjo didįjį Tomkų.

Beje, Vytautas, kaip ir Regimantas Adomaitis, ne tik perkeltine prasme buvo dideli. Atsimenu a.a. prof. Ireną Aleksaitę, kartą per paskaitą pratrūko: „Kodėl jūs visi tokie maži! O buvo laikai, kai aktoriai buvo milžinai. Vat, kai Stepas Jukna išeidavo į sceną...Arba štai Vytautas Tomkus, Regimantas Adomaitis.“

Ir, iš tiesų, prisimindamas Vytautą Tomkų ar Regimantą Adomaitį, visada matau juos žvelgiančius į mus iš viršaus. Tiesiog fiziškai. Šiaip jie žiūrėjo į mus su pagarba ir viltimi, suprasdami, kad ateinam į jų vietą“, – rašė O.Koršunovas.

Žmonės.lt primena, kad V.Tomkus po sunkios ligos mirė sekmadienį. Liepos 29-ąją legendinį Tadą Blindą įkūnijęs aktorius būtų šventęs 82-ąjį gimtadienį.

„Suvokiu, kad žmogus jau nebuvo jaunas, bet vis tiek visada atrodo, kad per anksti. Kol kas nesu šioje realybėje, rodos, pilnai nesuvokiu, kas įvyko“, – portalui Žmonės.lt tarsteli V.Tomkaus ir L.Mulevičiūtės-Tomkienės vienturtė dukra Dovilė.

Vytautas Tomkus su dukra Dovile / Asmeninio albumo nuotr.

Ji pasakoja, kad jos tėčio sveikata pastaraisiais mėnesiais buvo pašlijusi – ji sušlubavo dar gegužę. Tuomet legendinis aktorius buvo paguldytas į ligoninę dėl širdies problemų.

V.Tomkus paskutines dienas leido ligoninėje. Anot D.Tomkutės, dar penktadienį aktorių aplankė jos mama. „Sakė, kad tėtis buvo optimistiškai nusiteikęs, bet matėsi, kad jo jėgos senka“, – kalbėjo grafikė.

Aktoriaus netektis palietė ne tik jo šeimą, bet ir daugelį jo artimų bičiulių, kolegų. Užuojautą dėl teatro ir kino aktoriaus Vytauto Tomkaus mirties išreiškė ir šalies vadovai.

Prezidentas Gitanas Nausėda dalindamasis savo mintimis patikino, kad menininkas kiekvieną savo vaidmenį pakylėdavo į profesionalumo aukštumas ir kartu savo išskirtiniu nuoširdumu priartindavo jį prie žiūrovų.

„Teatras ir kinas yra galingas visų pirma neeilinėmis asmenybėmis. Vytauto Tomkaus kūrybos ir gyvenimo kelias tą tik dar kartą patvirtina. Mūsų atmintyje ir šalies kultūros istorijoje išliks ne vieną kartą žavėjęs Aktoriaus talentas, jo meninės narsos ir kilnumo pavyzdys“, – pirmadienį išplatintoje užuojautoje sakė šalies vadovas.

Vytautas Tomkus - „Tadas Blinda“, 1972 m. / Asmeninio albumo nuotr.

1940 metais Radviliškyje gimęs Vytautas Tomkus 1961 metais baigė Lietuvos konservatoriją, 1961–1962 metais vaidino Šiaulių dramos, po to – iki 1970-ųjų – Kauno dramos teatre.

1971–1992 ir 1999–2014 metais V.Tomkus dirbo Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, 1992 metais buvo teatro „Vaidilos ainiai“ bendraįkūrėjas.

Nuo 1962 metų aktorius vaidino kine, didelio populiarumo sulaukė sukūręs Tado Blindos vaidmenį televizijos filme „Tadas Blinda“ (1972 m).

2004 metais V.Tomkus buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi.

Fotogalerija:

Vytauto Tomkaus gyvenimo akimirkos (62 nuotr.)
+56