Žiemai artėjant: kaip sustiprinti imunitetą
Nemažai mūsų atkrito dar spalio mėnesį, kuomet smarkiai atšalo, buvo drėgna ir pradėjo griebti peršalimai. Tačiau, kai žiema ant nosies, bet temperatūra dar nėra labai žema, išlieka itin palanki terpė bakterijoms veistis, o tikimybė peršalti padidėja – juk pasitaiko ir kojas sušlapti, ir per plonai apsirengti, ir apsikrėsti. Kad taip nenutiktų, stiprinkime imunitetą.
Tai nėra labai sudėtinga, reikia tik laikytis tam tikrų taisyklių. Stiprus imunitetas = gera sveikata. Tuomet organizmas pajėgus kovoti su virusais ir blogosiomis bakterijomis.
1. Maistinga dieta
Svarbiausias mūsų sveikatos pagrindas yra mityba. Tiesiog tokia realybė ir geriau už vitaminus ir mineralus nieko čia nesugalvosi.
Esmė tokia: maistas turi būti įvairus, skanus ir, kiek įmanoma, sveikesnis. Mitybos pagrindą turi sudaryti daržovės (rinkitės sezonines – bulves, morkas, cukinijas, moliūgus, burokėlius, raugintus kopūstus ir agurkus, taip pat vartokite žalių lapinių daržovių, pomidorų, ankštinių). Vartokite citrusinių ir kitų egzotinių vaisių, obuolių, uogų (puikiai tinka šaldytos). Rinkitės viso grūdo dalių produktus, liesą mėsą, riebesnę žuvį, kiaušinius, graikišką jogurtą, neriebų sūrį, varškę.
Toks maistas turi ląstelienos, oksidantų ir visko, kas palaikytų gerą virškinimą ir stiprintų imunitetą. Rezultatų nuo pirmos dienos gal ir nepajusite, bet po savaitės kitos tikrai įsitikinsite, kad ir jaučiatės, ir atrodote geriau.
2. Reguliari mankšta
Mokslininkų pastebėta, kad tie, kurie daug sėdi, linkę dažniau peršalti ir pasigauti infekcijų.
O taip, be jos neišsisuksime. Visų mūsų fizinis aktyvumas žiemą sumažėja, o kadangi nemažai žmonių ir taip per mažai juda, sveikatai tai gali atsiliepti smarkiai. Mankšta, sportas ar tiesiog ilgi pasivaikščiojimai reikalingi ne dėl figūros (nors tai malonus šalutinis poveikis), o širdžiai, kūnui ir imunitetui stiprinti. Tai antras pagal svarbumą imuniteto stiprintojas.
Nekart rašėme apie mokslinius įrodymus, kaip sėslus gyvenimas kenkia sveikatai. Tačiau pastebėta, kad tie, kurie daug sėdi, dar ir linkę dažniau peršalti ir pasigauti infekcijų.
Vaikščiokite po pusnis parkuose ir miškeliuose, darykite mankštą namie arba eikite į sporto klubą. Tik nesėdėkite – užtenka to, kad prisisėdime darbe.
3. Geras miegas
Kaip trečią pagal svarbumą imuniteto stiprintoją išskirtume miegą. Kokybišką ir kiekybišką. Dabar – daugeliui mūsų itin darbingas laikotarpis, galva nuolat pilna įvairiausių minčių ir planų, tad atsigulus apie nieką negalvoti ir užmigti nėra taip jau paprasta. O ir miegui ne visada skiriame pakankamai laiko.
Tačiau tarp miego trūkumo ir susilpnėjusio imuniteto yra ryšys. Taigi – ar meditacijos pagalba, ar skaičiuojant avis, ar gerinant mikroklimatą miegamajame, ar pakeitus įpročius (pvz. atsisakius prieš miegą valgyti ar naršyti internete), teks išmokti miegoti gerai ir daugiau.
4. Higiena
Dažnesnis rankų plovimas šaltuoju sezonu būtinas, norint sumažinti tikimybę pasigauti kokį nors užkratą. Nuo paprastos slogos tai neišgelbės, bet nuo užkrečiamų ligų – gali. Mat sergantys žmonės liečia įvairiausius paviršius viešai prieinamose vietose, kuriuos vėliau liečiame mes. Nepagalvodami, po to paliečiame burną, veidą, patriname akis ir pan. Taip labai paprastai bakterijos gali patekti į organizmą. O jos išmokusios išgyventi net ir labai nepalankiomis joms sąlygomis...
Rankas reikia plauti bent pusę minutės, gerai išmuiluoti ir patrinti.
Geriausia plauti rankas antibakteriniu muilu ir iškart pamaitinti jas drėkinamuoju arba maitinamuoju kremu, nes dažnas rankų plovimas labai išdžiovina rankų odą.
Beje, rankų plovimas – irgi šioks toks menas. Rankas reikia plauti bent pusę minutės, gerai išmuiluoti ir patrinti. Jei skubėdami tik šliūkštelsite skysto muilo ant rankų ir iškart pakišite jas po kranu, efektas bus nulinis.
Na ir neužmirškite, kad nuo peršalimų gerai apsaugo ir tinkama apranga. Imuniteto ji nesustiprins, tačiau šilta kepurė, pirštinės, šalikas, neperšlampantys batai, pūkinė striukė – itin svarbios aprangos detalės šaltuoju sezonu.