12 mitų apie sveiką mitybą ir maisto produktus
Norėdami sulieknėti, mes dažnai perlenkiame lazdą ir, užuot džiaugęsi gražia figūra, gauname avitaminozę, išblyškusią veido odą, gastritą ar kitus negalavimus. Dažnai taip nutinka dėl to, jog pernelyg pasikliaujame įvairiais būtais ir nebūtais mitais apie sveiką mitybą. Kokie gi jie?
1 MITAS: išskaidyta mityba yra naudinga ir padeda numesti svorį
Tiesa yra ta, jog žmogaus virškinimo sistema yra sudaryta taip, kad gali suvirškinti įvairų maistą. Skrandžio ir kasos gaminami fermentai vienu metu gali virškinti baltymus, riebalus ir angliavandenius.
Nuomonė, kad išskaidytas maitinimasis padeda sulieknėti, yra klaidinga. Dviem grupėms tiriamųjų žmonių buvo pasiūlyta sumažinto kaloringumo dieta. Viena grupė buvo maitinama išskaidytu maistu, kita – maišytu maistu. Tyrimo pabaigoje paaiškėjo, kad abiejų grupių svorio pokyčiai buvo vienodi.
2 MITAS: valgant negalima skaityti ar žiūrėti televizoriaus, nes maistas blogai įsisavina, didėja gastrito pavojus
Gydytojai dietologai teigia, kad žmonės, kurie valgo skaitydami ar žiūrėdami televizorių, puikiai įsisavina maistą, nes... jie niekur neskuba. Tokie žmonės lėčiau ir kruopščiau kramto maistą, taigi maistas į skrandį patenka gerai sukramtytas ir išmirkęs skrandžio sultyse. O štai tie, kurie valgo skubėdami, turi daugiau galimybių susirgti gastritu.
Taip pat skaitykite: Vaida Kurpienė: sveikos mitybos pagrindas – 10 maisto produktų
3 MITAS: kuo mažiau vartoji riebalų, tuo gražesnė būna figūra. Todėl geriausia visai jų atsisakyti
Apriboję riebų maistą, mes iš tiesų galime greičiau sulieknėti. Tačiau riebalai mūsų organizmui yra ir reikalingi, ir naudingi. Be jų neįmanoma gera medžiagų apykaita, organizmas neįsisavina vitaminų A ir E, beveik nustoja gamintis lytiniai hormonai, greičiau sensta oda ir nukenčia kepenys.
Todėl riebalus reikėtų riboti, bet tikrai nereikėtų visiškai jų atsisakyti. Geriau vengti produktų, kurių sudėtyje yra paslėptų ir ne visada naudingų riebalų: dešrų, majonezo, sausainių, tortų.
4 MITAS: juoda duona naudingesnė už baltą, nes joje daugiau vitaminų ir ląstelienos, nuo jos nestorėjama
Tamsi duonos spalva visai nereiškia, kad joje daugiau ląstelienos. Duonai rudą atspalvį gali suteikti karameliniai dažikliai. Juodos ir baltos duonos kaloringumas beveik vienodas, todėl priaugti svorio galima bet kuriuo atveju. Naudingiausia ir daugiausia vitaminų turi duona su sėlenomis, rupaus malimo miltų ir bemieliai duonos gaminiai.
5 MITAS: kasdien būtina išgerti ne mažiau nei 2 l vandens: kuo daugiau geriate, tuo daugiau šlakų pasišalina iš organizmo
Pastebėta, kad žmonių, per parą išgeriančių apie 1,5–2 l vandens, inkstuose rečiau susidaro akmenys.
Žodis „šlakai“ kelia tam tikrą nesusipratimą. Iš tiesų iki šiol nepavyko identifikuoti „šlakų“ kaip kokių nors konkrečių medžiagų. Kartais „šlakais“ vadinamos visos, iš organizmo pašalinamos nuodingosios medžiagos. Jų pasišalinimo greitis nepriklauso nuo išgerto kiekio skysčių. Todėl „išsivalyti“, pripildant savo organizmą vandens, yra neįmanoma.
Tačiau gerti vandenį reikia. Pastebėta, kad žmonių, per parą išgeriančių apie 1,5–2 l vandens, inkstuose rečiau susidaro akmenys. Vanduo taip pat padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
6 MITAS: per vasarą prisikaupę vitaminų, esame visiškai pasiruošę žiemai
Iš tiesų mūsų organizmas kaupia tik riebaluose tirpstančius vitaminus – A, D, E ir K. Vasarą suvalgytose daržovėse ir vaisiuose daugiausia yra vandenyje tirpstančio vitaminų C ir folinės rūgšties. Šie vitaminai organizme ilgai neišlieka ir yra greitai jo pašalinami. Todėl vaisius ir daržoves būtina vartoti visus metus.
7 MITAS: norint nuslopinti apetitą, reikia suvalgyti obuolį ar apelsiną
Pasirodo, kad vaisiai ne slopina, o netgi didina apetitą. Saldūs, bet nekaloringi vaisiai pakelia cukraus kiekį kraujyje. Organizmas, reaguodamas į tai, išskiria insuliną, kuris greitai iš vaisių utilizuoja cukrų. Tačiau dar kurį laiką insulino lygis išlieka pakilęs ir sukelia žvėrišką alkį.
Taip pat skaitykite: Kas nutinka mūsų organizmui, kai nepavalgome?
Alkio jausmą nuslopina puodelis karštos, nesaldintos žaliosios arbatos. Užkandžiams geriausiai tinka kukurūzų dribsniai arba nesaldūs duoniukai. Šiuose produktuose yra sudėtinių angliavandenių, kurie priverčia organizmą gerokai padirbėti, o cukraus ir insulino kiekis po tokių užkandžių „šokinėja“ daug mažiau.
8 MITAS: norint aprūpinti organizmą vitaminais, reikia valgyti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių
Be to, turėkite omenyje, kad žmogaus virškinimo fermentai geriausiai virškina savo krašte augančius vaisius bei daržoves.
Kartais tenka išgirsti rekomendacijų, kad per dieną reikia suvalgyti iki 3 kg žalių vaisių. Tačiau daugelis žmonių sunkiai virškina žalią ląstelieną: jiems ima pūsti pilvą, ėda rėmuo, gali prasidėti viduriavimas. Dėl didelio tūrio maistas greitai praeina pro viršutinius žarnyno skyrius ir nėra tinkamai apdorojamas bei tuo pačiu nėra įsisavinami jame esantys vitaminai. Visame kame turi būti saikas.
Sveikam žmogui optimalus žalių ir apdorotų daržovių bei vaisių santykis yra 2:3. Žarnyno ir skandžio ligomis sergantys žmonės žalių vaisių bei daržovių turėti vartoti dar mažiau.
Be to, turėkite omenyje, kad žmogaus virškinimo fermentai geriausiai virškina savo krašte augančius vaisius bei daržoves. Dėl to organizmui kartais sunku susidoroti su dideliu kiekiu egzotiškų vaisių – gali sutrikti žarnyno veikla ar prasidėti alerginė reakcija.
Taip pat skaitykite: Mitybos specialistė V. Kurpienė pataria, kurie makaronai sveikiausi
9 MITAS: vaisiai ir saldūs patiekalai valgomi tik desertui
Tiesa ta, jog vaisių desertas gali ilgam užstrigti pilname skrandyje. Tada jis praranda daugumą naudingųjų savybių ir apsunkina virškinimą. Pilnu skrandžiu suvalgyti vaisiai dažnai išprovokuoja pilvo skausmus ir dujų kaupimąsi. Todėl vaisinis desertas bus daug naudingesnis, jeigu bus valgomas tarp valgių.
Jeigu dėl kokių nors priežasčių praleidote pagrindinį valgį, pirmiausia suvalgykite porą saldainių, kelis šaukštelius ledų ar uogienės. Tokiu būdu kraujyje greičiau atsiras gliukozės, nuslops alkio jausmas.
Saldumynus taip pat nebūtina valgyti po pagrindinio valgio. Iki pietų suvalgyta maža šokolado plytelė netgi gali šiek tiek numalšinti apetitą.
Viskas priklauso nuo to, kiek jūs esate alkanas ir kada valgėte paskutinį kartą. Jeigu dėl kokių nors priežasčių praleidote pagrindinį valgį, pirmiausia suvalgykite porą saldainių, kelis šaukštelius ledų ar uogienės. Tokiu būdu kraujyje greičiau atsiras gliukozės, nuslops alkio jausmas, o jūs būsite apsaugoti nuo persivalgymo.
10 MITAS: jūros druska sveikesnė nei įprasta, nes joje mažiau natrio
Iš tiesų jūros druskos maistinė vertė yra lygiai tokia pati, kaip įprastos, joje tiek pat natrio. Skirtumas tas, jog skiriasi jūros ir įprastos druskos tekstūra, tačiau jų nauda ir žala organizmui yra visiškai vienoda. Jeigu norite sumažinti padidėjusio kraujospūdžio ir kitų ligų riziką, tiesiog neviršykite rekomenduojamos druskos paros normos kiekio savo racione.
11 MITAS: rudas cukrus sveikesnis už baltąjį
Nepriklausomai nuo spalvos, cukrus ir yra cukrus. Rudojo cukraus sudėtis visiškai nesiskiria nuo baltojo, jis tik yra mažiau išvalytas, jame daugiau mineralų, bet tas skirtumas yra labai jau menkas.
12 MITAS: rudi kiaušiniai yra sveikesni negu balti
Kiaušinio lukšto spalva neturi jokios įtakos jo kokybei, skoniui ir maistinei vertei. Lukšto spalva priklauso tik nuo vištų veislės. Jeigu norite „sveikesnių“ kiaušinių, rinkitės laisvėje augintų vištų kiaušinius.